Husté jednání. A média mlčí. Fialovci už děsí i mocné skupiny

05.04.2022 4:46 | Analýza

KONTEXT PETRA HOLCE Fialova vláda už znervózňuje i zástupce byznysu, sdělil ParlamentnímListům.cz komentátor Petr Holec. Podnikatelé byli dle něj za Babiše zvyklí, že jim Havlíček slíbil víc, než mohl splnit; teď se s nimi prý vláda vůbec nebaví. V době, kdy kvůli cenám energií mají potíže, navíc nemohou vládu kritizovat ani v médiích. Jednak mají strach, a jednak média, většinou fandící vládě, nemají zájem, uvádí Holec. Poslední jednání tripartity prý bylo „husté“.

Husté jednání. A média mlčí. Fialovci už děsí i mocné skupiny
Foto: Hans Štembera
Popisek: SPOLU kráčí do volebního štábu po vyhraných volbách

Anketa

Který z jmenovaných šéfů vlád je nejlepší?

1%
0%
3%
95%
hlasovalo: 57071 lidí

Vláda minulý týden znovu jednala o pomoci lidem, které drtí drahota. Nakonec ale jen zvýšila životní a existenční minimum. Jak to hodnotíte?

Vláda už poněkolikáté zklamala spoustu lidí, když jen zvýšila životní a existenční minimum a odmítla jakékoli razantnější opatření, jaká už dávno udělala drtivá většina zemí EU. Mezi ně patří hlavně dočasné snižování nebo rušení různých daní a taky stropování cen vybraného zboží. Jako naši poslední sousedi to udělali dokonce i Němci a byla ironie, že ve stejný den, kdy v Německu začala platit „válečná“ sleva na hromadnou dopravu, u nás naopak začalo platit zmenšení slevy, které rychle prosadila Fialova vláda. Skoro to vypadalo jako apríl, ale byla to skutečnost.

Ve stejnou dobu navíc přišla další ťafka. Podle ČSÚ se důvěra spotřebitelů v březnu propadla na druhou nejnižší úroveň od začátku století. Tak jako teď se o svou ekonomickou budoucnost Češi naposled báli jen v letech 2011-2013, hůř je nevystrašil ani covid. I tehdy hodily plošné rozpočtové škrty vlády ODS a TOP 09 na Česko deku těžké konzumní deprese, která pomohla způsobit rekordně dlouhou a v podstatě zbytečnou recesi.

ODS a TOP 09 jsou spolu dnes znovu ve vládě a společně diktují její ekonomickou politiku. Docela mě proto překvapuje, že se nepoučily z vlastní historie. Právě dogmatické škrty a strach o budoucnost totiž tehdy vyhnaly do ulic lidi a přispěly k předčasnému konci nepopulární Nečasovy vlády. Šlachtův vpád na Úřad vlády vlastně byla jen poslední rána z milosti.

Vláda ale zatím téměř nepomohla ani zemědělcům nebo průmyslu.

Za zemědělce to naposled v televizi jasně řekl šéf Madety Milan Teplý, podle kterého vláda zatím neudělala vůbec nic. A to je Madeta největším tuzemským zpracovatelem mléka, nejde o žádného víkendového farmáře. Zklamáním je ovšem i ministr průmyslu a obchodu za STAN Jozef Síkela, byť na jeho obranu férově řekněme, že skutečným ministrem je Věslav Michalik. Ten se sice funkce ministra nakonec radši sám vzdal kvůli svému podezřelému solárnímu byznysu, resort ale řídí „zezadu“, jak říkával Barack Obama.

Anketa

Jste pro odstřižení se od ruských dodávek plynu a ropy?

94%
hlasovalo: 65325 lidí

Ostatně tak to ve STANu funguje skoro se vším. Síkela je navíc slabý i komunikačně a zástupci byznysu mají problém se k němu vůbec dostat. Novináři si rádi dělali legraci ze superministra ANO Karla Havlíčka, lidi z průmyslu na něj ale začínají rychle vzpomínat s nostalgií. Občas sice slíbil víc, než mohl udělat, na podnikatele si ale aspoň udělal čas.

Pokud vím, dost hustá proto byla poslední tripartita. Zástupci různých profesních svazů privátní sféry radši kolem vlády našlapují opatrně, protože se s ničím fakt nemaže, tentokrát už toho ale měli dost.

Z většiny médií se přitom zdá, že vláda funguje skvěle a pomáhá.

Protože většina pražských novinářů má teď „svou“ vládu a premiéra a pomáhají jim. I proto mají zástupci byznysu problém dostat ekonomickou realitu do médií. Vzpomeňte si, jak novináři během Babišovy vlády za covidu například srovnávali tehdejší vládní kompenzace firmám s těmi západoevropskými a kritizovali je jako moc malé v poměru k HDP. Kdyby to samé dělali i dnes se současnou vládní (ne)pomocí, tak musí vládu kritizovat nonstop.
 
Ani se proto nedivím, že Česko teď patří do třetiny členských zemí EU, kde se lidi o svou ekonomickou budoucnost znovu bojí nejvíc. I navzdory novinářům a cestám premiéra a ministrů na Ukrajinu prostě vidí, že naše vláda hlavně šetří.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pochopte, senioři, vy také musíte přispívat na zbraně. Profesor Keller a vládní nesmysly

18:59 Pochopte, senioři, vy také musíte přispívat na zbraně. Profesor Keller a vládní nesmysly

„Pokus o logickou argumentaci se stává pro příslušné orgány indicií, že možná pracujete pro cizí záj…