I kdyby Schwarzenberg nemluvil a nechodil, Kalousek ho doveze na mítink na vozíku. Moravec to totálně nezvládl. A Babiš úplně změnil taktiku svého hnutí, sděluje svou předpověď mediální veterán

07.10.2015 4:40

ROZHOVOR Komentátor a publicista Bohumil Pečinka, který sleduje českou politiku prakticky už od revoluce, předpovídá, že zásadní boj o moc se neodehraje mezi současnou vládní koalicí a opozicí, ale mezi hnutím ANO a ČSSD. „TOP 09 je ve fázi sestupu, Miroslav Kalousek musí Karla Schwarzenberga držet, protože když ten symbol padne, může padnout celá strana. Proto i kdyby Schwarzenberg neměl mluvit a chodit, tak ho Kalousek na vozíku na předvolební mítink doveze,“ prohlásil Bohumil Pečinka v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz na zprávu, že za dva roky bude Karel Schwarzenberg lídrem pražské kandidátky TOP 09.

I kdyby Schwarzenberg nemluvil a nechodil, Kalousek ho doveze na mítink na vozíku. Moravec to totálně nezvládl. A Babiš úplně změnil taktiku svého hnutí, sděluje svou předpověď mediální veterán
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zajímavý seminář v CEVROinstitutu na téma Československo a příčiny jeho rozdělení za účasti europoslance Ivo Strejčka, bývalého Klausova kancléře Jiřího Weigla a novináře Bohumila Pečinky

Anketa

Schvalujete, že se Kalousek snaží blokovat Poslaneckou sněmovnu, aby si vynutil projednání opozičních návrhů?

14%
86%
hlasovalo: 7832 lidí

Může politická kultura v České republice klesnout ještě níž po tom, co předvedl vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš v televizní debatě s místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem?

Musím říci, že když se tohle děje v parlamentu, je to úplně přirozené. Parlament pochází z latinského slova parlare, řešit. Je dobře, když se všechny názory vyjasní v diskusi, takže tam je to správné. To, že se to odehrálo na půdě televize, bylo způsobeno tím, že to nezvládl moderátor, ten totálně selhal. Ale nebudu ho za to kritizovat, to je jeho problém, ať to řeší někdo jiný. Já v tom problém nevidím. Voliči to nějak hodnotí, popularita pana Kalouska, jeho osobní i jeho strany jde setrvale dolů, takže je vidět, že voliči to příliš neoceňují. A pokud jde o pana Babiše, jeho voliči mu zatím odpustí úplně všechno. Proto bych to neviděl jako žádný problém. Možná se méně lidí bude dívat na televizi, protože to byl nezvládnutý pořad, ale to je asi tak všechno.

Budeme-li vycházet z předpokladu, že Babišovo hnutí ANO má nejen levicové voliče, ale že ho volila i řada bývalých voličů pravice, nemůže je takové chování odradit? Pravicoví voliči bývají náročnější, nestačí jim urážky a osočování protivníka v televizní show, očekávají souboj argumentů a kultivovanější diskusi.

Jsou tady nějaká reálná data, která ukazují, že minimálně už půl roku odchází od strany ANO pana Babiše segment pravicových voličů. Řekl bych, že jsou to zejména pravicoví živnostníci, kteří odešli od ODS a volili ANO, ale zatím nepřechází k ODS, ale odchází od Babiše. A on to zatím velice dobře, jak ukazují průzkumy,  kompenzuje tím, že se obrací na bývalé voliče sociální demokracie. Myslím, že Andrej Babiš dobře ví, že tam se odehrává hlavní souboj, že tam má do budoucna hlavní rezervoár hlasů – mezi voliči sociální demokracie. A on to teď záměrně vyhrocuje, ať už ve svých médiích nebo rétorice, jak proti premiéru Sobotkovi, tak proti ministru vnitra Chovancovi, a hlavně se to bude stupňovat proti hejtmanům sociální demokracie. Ten televizní střet s panem Kalouskem byl možná efektní, ale nebyl nijak důležitý, protože dvě hlavní strany jsou ČSSD a ANO a mezi nimi se odehraje ten zásadní souboj.

Myslíte, že ten střet nebyl důležitý, vždyť právě Miroslav Kalousek je největším kritikem Andreje Babiše, nejvíc upozorňuje na jeho bezprecedentní střet zájmů, na jeho podivné řízení ministerstva financí, dotace jeho firem a další problémy?

TOP 09 je ve fázi sestupu a agresivní rétorika absolutně na voliče nefunguje. Navíc se rozpadá takový ten ojedinělý amalgám, který byl symbolizován jmény Kalousek–Schwarzenberg, kdy Kalousek přivedl do strany tu konzervativní část lidové strany, zatímco Schwarzenberg přitáhl spíš liberálně levicové velkoměstské voliče. Tento amalgám se pomalu rozpadá, Miroslav Kalousek to dobře ví, proto chce za každou cenu udržet Karla Schwarzenberga, a ne, jak se píše, že je rád, že bude předsedou, myslím, že absolutní opak je pravdou. Chce maximálně udržet Karla Schwarzenberga ve středu dění, proto to včerejší bláznivé prohlášení, že sice Schwarzenberg už nechce být předsedou, ale současně povede stranu v Praze za dva roky do voleb. Takže Schwarzenberg říká, že na vedení strany už zdravotně nestačí, ale současně říká, že chce být lídrem v Praze. To je úplná absurdita. Ale zrcadlí se v tom problém, o kterém jsem mluvil: že TOP 09 musí udržet dva nesourodé proudy. Když tam reprezentant jednoho proudu nebude, může se to celé rozpadnout.

Miroslav Kalousek je v současné době vnímán asi jako nejkontroverznější politik. I když prakticky TOP 09 řídí, je také jejím nejviditelnějším mluvčím, ale neuškodí TOP 09, pokud se stane šéfem strany nejen de facto, ale i de jure?

Proto se Kalousek snaží udržet současný koncept, aby se vnějškově nic nezměnilo, aby Karel Schwarzenberg, i když bude sice „jen“  čestným předsedou, měl v gesci například celou zahraniční politiku.  Kalousek ho musí držet jako symbol, protože když ten symbol padne, může padnout celá strana. Pan Schwarzenberg je těžce nemocný, stejně to nebude vykonávat. Jde jen o ten brand, značku, symbol. TOP 09 byla na těchto dvou symbolech založena, nemohou vysunout symbol Schwarzenberga, protože ho nemají čím nahradit.

Anketa

Jak dopadne TOP 09 s předsedou Kalouskem a čestným předsedou Schwarzenbergem v příštích volbách do sněmovny? Žádáme vás o odhad, ne o vaše přání

1%
2%
2%
5%
11%
8%
66%
hlasovalo: 6591 lidí

Neukazuje se jako chyba, že strana stojí a padá s těmito dvěma symboly?

Je to taková strana v uvozovkách, protože má asi tři tisíce členů, je hodně spjata s těmito dvěma personami.

Nenastane ještě větší problém, pokud ze spojenectví s TOP 09 odejdou Starostové a nezávislí?

Minimálně personální, protože nebude schopna v jiném typu voleb, než jsou parlamentní, nasadit své kandidátky v dostatečném počtu obcí.  Mohli jsme to vidět už v komunálních volbách, které prakticky na místní úrovni stranu vymazaly. Ta strana prakticky neexistuje od okresních měst níže. Listopad 2014 byla jen takové předehra toho, co možná nastane i na centrální úrovni.  Proto se Kalousek snaží udržet ten symbol, i kdyby Schwarzenberg neměl mluvit a chodit, tak ho na vozíku na předvolební mítink doveze. Všichni Kalouskovi podsouvají, že chce Schwarzenberga vystrnadit, ale já myslím, že je to úplně jinak. V jeho absolutním zájmu je, aby ho ve straně udržel. Když se podíváte na docházku a hlasování v Poslanecké sněmovně, je Karel Schwarzenberg nejhorší. On tam vlastně celé měsíce za poslední dva roky už teď není. Miroslav Kalousek celou stranu stejně už dnes řídí, takže se prakticky nic nezmění.

Když jste říkal, že TOP 09 nemá dostatek lidí pro komunální volby, není to i naopak, že Starostové a nezávislí by neměli šanci, kdyby kandidovali sami ve sněmovních volbách? Nešlo o oboustranně výhodné, tedy racionální spojení?

Anketa

Andrej Babiš se postavil proti uprchlíkům. Co vy na to?

hlasovalo: 9268 lidí

Počkejte, Starostové a nezávislí se ale spojí, na sto deset procent. Oni možná teď ve dvou třech krajích půjdou sami, a to ještě možná není jisté, ale jinak v každém kraji i do sněmovních voleb půjdou s někým. Myslím, že v brzké době podepíší nějakou novou smlouvu a z téhle se vyvážou.

Myslíte si, že by STAN po rozloučení s TOPkou šli třeba do koalice s hnutím ANO?

Oni si počkají, až jaké budou preference, a pak se pan Gazdík rozhodne. To je tresť lidovecké politiky, i když pan Gazdík nikdy v lidové straně nebyl. Krajské volby ještě odehraje tak, že se v krajích spojí s tím, s kým to pro ně bude výhodnější, do Poslanecké sněmovny půjdou s těmi, kteří na tom budou líp.

Říkal jste, že zásadní boj o moc se odehraje mezi hnutím ANO a ČSSD. Myslíte si, že to bude znamenat, že se hnutí ANO, o kterém jeho šéf Andrej Babiš jednou tvrdí, že je středové, jindy pravicové, posune doleva, aby odebral sociálním demokratům voliče?

On to dělal vždycky. Hnutí ANO zvítězilo s abnormální strukturou voličské podpory, protože je volila jak radikální levice, mělo hodně komunistických voličů ze sudetoněmeckých oblastí, tak hodně radikálních pravičáků, živnostníků apod. Babiš měl vždycky tenhle širokospektrální akcent, ale teď zjišťuje, že mu evidentně, možná i pod vlivem elektronické evidence tržeb a podobných věcí, odpadají tradiční voliči pravice, hlavně z řad živnostníků, kteří ho před dvěma lety volili. Musí na to nějak reagovat.

Podle některých průzkumů volebních preferencí se ODS přece jen trochu zvedá, myslíte si, že už se přece jen odrazila od toho pověstného dna, že už má nejhorší za sebou a že se jí tradiční voliči vrátí?

To by mohla za předpokladu, že se tam začne profilovat nějaký nový lídr, nebo že Petr Fiala přestane psát a vydávat knížky. Zdá se, že Petr Fiala šel do politiky, aby vydával jednu knížku za druhou. Kdyby se přestal vyčerpávat psaním a začal dělat agresivnější politiku, bylo by to lepší.  Je obrovské umění v době migrační krize a v době,  kdy vláda dělá nepopulární zákony typu EET, na sebe tak málo upozornit a tak málo artikulovat zájmy pravice, jak to dělá ODS a pan Fiala. Současný předseda ODS má jednu výhodu – určitě nebude své konkurenty uvnitř ODS zašlapávat do země.  Ale musí tam někdo povstat a být tím lídrem, aniž by nutně musel být předsedou. Pokud ODS někoho takového nenajde, bude stranou maximálně do patnácti procent.

Nepotřebovala by ODS jako lídra nějakou kombinaci Topolánka a Fialy, aby se spojily charisma a razance Mirka Topolánka s inteligencí a kultivovaností Petra Fialy?

Topolánka bez Dalíka, ovšem.

reklama

autor: Libuše Frantová

Odchod do důchodu

Paní Schillerová, přijde mi to, nebo nějak často měníte své názory? Teď tvrdíte, že je pro vás navýšení věku odchodu do důchodu nepřijatelné, ale podle jiných, s tím souhlasili a zrovna vy jste to jako ministryně sama navrhovala - https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/396856-schillerova-chce-zvysi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš byl asi unesen, podstrčili dvojníka. Režisér Rychlík pro PL

4:44 Babiš byl asi unesen, podstrčili dvojníka. Režisér Rychlík pro PL

„To mne vede k domněnce, že ten Andrej Babiš, podepsaný vlastnoručně pod dopisem plédujícím za podpo…