Ideály Listopadu 1989 skončily v koši jako ty kytky, uzavírá komunistická europoslankyně Konečná. Opozice chce jen chaos, takový, jaký tu byl za její vlády

29.11.2018 19:52

ROZHOVOR „Opozice žádný plán B nemá, a tak nechápu, o co se snaží. O vyvolání chaosu? Ten tu byl, když byli u moci,“ konstatuje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM), která nechápe postoj ČSSD. „Politika sociální demokracie je nesrozumitelná už dlouho, ale teď tomu nasadili korunu. Stanoviska mění pomalu každým dnem, stále u nich někdo na něco rezignuje (nejčastěji na sociálnědemokratické hodnoty) a člověk už si začíná myslet, že vlastně v opozici dávno jsou. V podstatě jsem si za ty roky v politice zvykla, že na ně není spolehnutí, ale teď se ukazuje, že si nevěří ani navzájem, a to není dlouhodobě udržitelné,“ domnívá se.

Ideály Listopadu 1989 skončily v koši jako ty kytky, uzavírá komunistická europoslankyně Konečná. Opozice chce jen chaos, takový, jaký tu byl za její vlády
Foto: Archiv KK
Popisek: Kateřina Konečná
reklama

KSČM podpořila při hlasování ve Sněmovně vládu Andreje Babiše. Jaké důvody vás k tomuto rozhodnutí vedly?

KSČM odmítá řešit mediální kauzy a zajímá nás pouze to, co chce česká vláda konkrétně dělat. Policie má vyšetřovat, soudy soudit a vláda vládnout. My samozřejmě chceme, aby všechny státní instituce fungovaly, tak jak mají, a do jejich činnosti se zasahovalo pouze tehdy, když se jedná o instituce politické, což vláda je. Vláda v tuto chvíli již splnila tři ze sedmi priorit KSČM (zvýšení minimální mzdy, růst mezd, valorizace důchodů) a my na ni hodláme tlačit, aby dodržela i zbylé čtyři priority (např. podpora výstavby obecních bytů, zdanění finančních náhrad církvím). Opozice žádný plán B nemá, a tak nechápu, o co se snaží. O vyvolání chaosu? Ten tu byl, když byli u moci.

Jak chápete rozhodnutí ČSSD?

Nechápu a domnívám se, že voliči také ne a brzy jim to spočítají. Politika sociální demokracie je nesrozumitelná už dlouho, ale teď tomu nasadili korunu. Stanoviska mění pomalu každým dnem, stále u nich někdo na něco rezignuje (nejčastěji na sociálnědemokratické hodnoty) a člověk už si začíná myslet, že vlastně v opozici dávno jsou. V podstatě jsem si za ty roky v politice zvykla, že na ně není spolehnutí, ale teď se ukazuje, že si nevěří ani navzájem, a to není dlouhodobě udržitelné.

Co si myslíte o celé kauze odstartované rozhovorem s premiérovým synem?

Policie má vyšetřovat a soudy soudit. Novináři informovat, ale také ctít nějakou elementární slušnost.Jak se díváte na oslavy 17. listopadu, kdy kdosi určoval, kdo má právo se jich zúčastnit, a kdo ne?

Tento způsob 17. listopadu zdál se mi poněkud nešťastný. Na druhou stranu, vyhozené kytky ukazují, co z něj zbylo. Přesně tak skončila totiž většina ideálů roku 1989. Prý, nejsme jako oni. Ano. Vy jste v mnohém totiž mnohem horší. Svobodu projevu si zprivatizovala část politiků a médií. Ostatní se mohou projevit, pokud mají odvahu, protože jsou okamžitě onálepkováni, a to různými způsoby. Jestli dřív platilo, že stranická knížka otevírala dveře, tak se zeptejte pracujících členů KSČM, co ve fabrice dělá jejich stranická příslušnost dnes, a to ústavnímu právu navzdory. Bylo by fajn, kdyby svobody projevu mohli využívat všichni bez rozdílu, možnost okusit svobodu cestování nebyla vyhrazena jen pro majetné a při všech těch liberálních právech se myslelo i na ta sociální.

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyně - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně


Ještě jednu zahraničněpolitickou věc 2 mediálně velkou pozornost vzbudila vražda saúdskoarabského novináře na jejich konzulátu v Turecku, menší pozornost už média věnují válce v Jemenu, kde jsou desítky tisíc obětí, a velkou měrou je za to odpovědná Saúdská Arábie. Přesto se Američané za Saúdy postavili. Co tomu říkáte?

Podle střízlivých údajů během války v Jemenu už zemřelo hlady 85 tisíc malých dětí, což je přímým důsledkem působení Saúdské Arábie v Jemenu. USA a Velká Británie působení Saúdské Arábie schvalují a „odpouštějí“. To je něco, co nemůžu dostat z hlavy. Tyto země dle mého soudu ztratily veškeré právo na to, mluvit o spravedlnosti, lidských právech, demokracii, mezinárodním a humanitárním právu. Saúdská Arábie dělá zvěrstva, USA jí to prominou, nakoupí od nich ropu, na kterou si vydělá tak, že pošle zbraně do Izraele a právě do Saúdské Arábie. Koloběh zvěrstev se tak nezastaví a nikdo nebude souzen. Ropa je prostě ropa a pro mnohé má větší cenu než lidský život. Více než život dítěte a více než životy 85 tisíc dětí.

K Trumpovi pouze tolik – dokázal, že není žádnou změnou a naučil se pravidla řeznické americké hry, které se vznešené říká zahraniční politika USA, velmi rychle. 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bílí, muslimové a očkování. Češi, prosím vás. Doktor o Británii a Česku: Bez příkras

4:44 Bílí, muslimové a očkování. Češi, prosím vás. Doktor o Británii a Česku: Bez příkras

Z BRITÁNIE DO BOHEMIE Dodržování podmínek tvrdého lockdownu je příčinou, proč se v Británii obrací s…