Ivan Vyskočil: Miroslava Němcová na chlapa působí jako tchyně. Na motorce nikdy nejela. Novičok? Nejsem blbej. Ať nám Bůh zachová Zemana

22.05.2018 10:47

ROZHOVOR „I kdyby zázrakem se objevila panu prezidentovi kolem hlavy svatozář a on by třeba i kráčel po hladinách jezer a měnil vodu ve víno, stejně by plivali a obviňovali a pranýřovali a podávali k soudu žaloby za velezradu,“ říká herec Ivan Vyskočil. Promluvil o kauze Novičok, o tom, co se děje kolem prezidenta Zemana a zmínil i poslance Foldynu. Vyjádřil se také na adresu bývalé předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové. „Její útočný a hádavý styl řeči působí na normálního chlapa jako protivné šťourání věčně nespokojené tchyně,“ říká oblíbený herec.

Ivan Vyskočil: Miroslava Němcová na chlapa působí jako tchyně. Na motorce nikdy nejela. Novičok? Nejsem blbej. Ať nám Bůh zachová Zemana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Představení projektu Prvního českého hereckého muzea Viktorka v Ratibořicích

Kolem prezidenta Zemana to v posledních týdnech opět poměrně vře. Na vině je tentokrát kauza Novičok, když prezident Zeman před pár týdny na TV Barandov řekl, že Novičok u nás byl vyráběn, „byť v malém množství a poté zničen“. To ale krátce poté vyvrátil Andrej Babiš a později i poslanci. Na prezidenta se snesla obrovská vlna kritiky, začalo se opět mluvit o velezradě. Co na to říkáte?

Anketa

Schvalujete, že pořad ČT 168 hodin odvysílal záběry s naštvaným Hamáčkovým sousedem?

75%
25%
hlasovalo: 3737 lidí

Vzpomínám si na svoje školní léta. Neměli jsme žádné důkazy, a přece jsme jasně cítili, komu pan učitel nadržuje a na koho si zasedl. Býval jsem často v té druhé skupině. O panu prezidentovi lze říci totéž. Poslanci, senátoři, novináři a redaktoři, jistěže ne všichni a těm se omlouvám, hlavně skvadra Kalousek, Němcová, Gazdík a Farský, všichni ti, i kdyby zázrakem se objevila panu prezidentovi kolem hlavy svatozář a on by třeba i kráčel po hladinách jezer a měnil vodu ve víno, stejně by plivali a obviňovali a pranýřovali a podávali k soudu žaloby za velezradu. A nepochybuji, že by k tomu vymyslili i nějaké to pitomé zdůvodnění.

Je ale podle vás správné, že prezident o těchto věcech mluvil v médiích, jako to udělal právě ohledně Novičoku před několika týdny na TV Barandov?

Nevím, zda pan prezident o tom měl mluvit, či nikoliv. Možná to bylo zbytečné, protože zase dodal střelivo známým antizemanovským firmám. Ale rozhodně nevyzradil žádné vojenské a státní tajemství. Nejsem jako velká část našich lidí žádný vojenský expert, ale stejně tak nejsem úplně blbej. Když máme snad nejlepší protichemickou jednotku v NATO, je jasné, že musí takové věci testovat! A jistě nejen takové, jejichž název náhodou vyplaval na veřejnost. Možná ještě daleko horší. Je to přece jejich práce. Musí být připraveni. V případě reálné hrozby se nemohou honem učit, co by asi tak měli dělat? Použiji triviální přiklad: Chci-li vědět, jak chutná ham and eggs, musím si ho jednoduše udělat, nebo si ho koupit. Takže vojáci takové věci pro naši obranu musí dělat a testovat. To musí vědět každý, kdo má v hlavě 5 dkg mozku. A konec konců, je za to vojákům vděčný. Je to asi takové tajemství, jako že naši vojáci mají samopaly a střelivo.

A co si myslíte o celé té kauze Novičok?

Ono to celé nějak smrdí. Neříkám to jenom já a lidé okolo mne, ale i daleko fundovanější a informovanější člověk, bezpečnostní analytik Andor Šándor. Ten řekl zhruba toto. Agent Skripal, když na něho praskla dvojitá role v tajných službách, byl v Rusku odsouzen a seděl asi osm let v ruském vězení. Za tu dobu bylo tisíce příležitostí, jak se ho zbavit. Posléze byl propuštěn a mohl odcestovat do Británie. Nemá tedy absolutně žádnou logiku, že by nyní dal prezident Putin příkaz k jeho odstranění. Ptáme-li se, komu by to pomohlo, tak prezidentu Putinovi rozhodně ne! Po všech zprávách o strašlivé nebezpečnosti Novičoku se agent Skripal i jeho dcera zázračně uzdravili, přičemž podle původních zpráv bylo na jejich likvidaci použito takové množství, po kterém by nejspíše vymřelo celé město. Je to celé tak nějak na vodě i s tím připisováním viny ruskému vedení. Není vyloučeno, že některý bývalý agent se pomstil za prozrazení svých kamarádů, ale velmi nepravděpodobné je, že by dostal posvěcení k takové akci z nejvyšších míst. Možná proto celá kauza v Británii nenápadně utichá. Jen u nás je dobrou příležitostí k osočování prezidenta.

Mnozí prezidentu Zemanovi už delší dobu vyčítají, že prý jedná hodně prorusky. A tyto názory zazněly právě i ohledně případu Novičok. Například Miroslava Němcová v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz mimo jiné řekla, že Miloš Zeman dlouhodobě postupuje více v zájmu Ruské federace než v zájmu České republiky. Co na její slova říkáte?

Mám pocit, že co tato dáma říká, snad už nikdo neposlouchá. Její útočný a hádavý styl řeči působí na normálního chlapa jako protivné šťourání věčně nespokojené tchyně. Mimochodem, v čem vlastně tato paní v politice lidem pomohla? Je v ODS od samého začátku. Neslyšel jsem její protesty proti všem excesům, které se v této straně děly. Proti všem rozkrádačkám, výhodným zakázkám a tajemným sponzorům. Nic! Jak pomohla lidem v zoufale zanedbané bytové otázce? Jak se zasazovala o spravedlivé soudnictví, které stále má jiný metr na kmány a pány? (Viz kauza Janoušek.) Jak ji nebylo slyšet, když místo jejího stranického kolegy vládla zemi paní Nagyová (Nečasová)? Je v té politice pro lidi, nebo pro hádky a osočování? Necítila by se lépe využita jako pověstné domovnice?

Tak útočí na pana prezidenta, který na rozdíl od ní pro lidi dělá. Pak jí zase jsou trnem v oku ruští motorkáři a pan Foldyna. Paní Němcová, nepleťte se, (a rád bych zde použil i motorkářský a daleko lidovější výraz!) nepleťte se do něčeho, čemu vůbec nerozumíte! Na motorce jste asi nikdy nejela, že? Nevíte nic o motorkářské a nikým nediktované a neorganizované solidaritě. Též jezdím na „mašině“ a motorkáři se mezi sebou zdraví! Včetně policistů na motorkách! Noční vlci jsou i pro nás především motorkáři a svojí jízdou nic špatného nedělají! Vždy, když vidím paní Němcovou mluvit v TV, vyhlíží na mne z obrazovky tvář křečovitě zapšklé, žlučovité a neuspokojené ženy. Odpusťte, ale takovou holku bych si za sebe na motorku nevzal ani já, ani kolega motorkář Jarda Foldyna, a ani nikdo z Nočních vlků.

Když se vrátíme přímo k prezidentu Zemanovi, ten je v podstatě kritizován z řady míst po celou dobu svého prezidentování. Navíc, mnozí politici tvrdí, že Zeman už vlastně nemá co ztratit a že už si teď bude dělat, co chce. Jak vy Miloše Zemana jako prezidenta hodnotíte a vykročil podle vás do svého druhého volebního období dobře?

Pan prezident pokračuje ve své práci. Mezinárodní návštěvy, setkávání s občany a rozhodně není odtržený od dění v zemi jako řada jiných politiků. Obdivuji jeho klid nad útoky a ňafání bezvýznamných psíčků, a la Gazdík, na osočování od „hrdinů po bitvě“ a anonymů na sociálních sítích. Všimněte si, jak jsou ty útoky, dalo by se říci, až podlé. Prezident vyjede do nějakého kraje a v ČT je o tom krátká zmínka, pokud možno neukáže na hojnou účast, ale neopomine poznamenat, kolik prezidentova cesta stála milionů. Zahrát na závistivé pudy: „Podívej mámo, takovejch peněz! To my nemáme, co?“

Já si ale nevzpomínám, že by se někdy říkalo, kolik stála jakákoliv cesta prezidenta Havla nebo Klause. Prostě, tak trochu nenápadná podpásovka. Plivnout, shodit čestnou a namáhavou práci, takovou, na kterou si po volbách už skoro žádný politik ani nevzpomene!

Mimochodem, podělím se s vámi o příspěvek, který přišel přímo mně na FB: „No jo, typický čecháček. Deset let žil s muslimkou a ve filmu Sarajevský atentát hrál bosenského muslima s fezem na hlavě. To mu ale přesto nebrání v tom, aby nenaskočil na zbabělou protimuslimskou rétoriku. Typická čecháčkovská podlost. Nic podlejšího na světě neexistuje než čecháčkovská podlost. Ale jako muslimovi je mi to upřímně jedno, protože akorát děláte ostudu slušným Čechům. Mešity tu růst budou, zahalené ženy budou také přibývat, takže si klidně demonstrujte, jak chcete, já už nad takovými duševními nedomrlčaty mohu jen mávnout rukou. Maximálně si můžu odplivnout.“

Takto mě a víceméně nás všechny, počastoval takto drzou hrozbou někdo, kdo se skrývá pod pseudonymem Baron Hokia. Pán si plete dojmy a pojmy, ale v jednom má plnou pravdu. Jsem proti muslimům! Ale přesně jen proti takovým, jako je on! Proti takovým, co chtějí svoje přesvědčení vnucovat jiným, třeba i násilím, a šířit je i tam, kde je tradičně zcela jiná kultura.

Mimochodem, ano, žil jsem deset let s muslimkou Anife. Mnohokráte jsem zdůraznil, že láska jde přes všechny rozdíly, názorové, náboženské i rasové. A zaplať Bůh za to! A my, i navzdory našemu rozvodu, jsme se vzájemně opravdu milovali a dodnes spolu máme velmi přátelský vztah. A nejdůležitější: Anife tady nikdy nechtěla stavět mešity ani zavádět muslimskou víru, natož právo šaría. Naopak se okamžitě napasovala na zdejší poměry a zvyklosti. Myslím, že kdyby někdo přišel a začal jí nutit do zahalujících hadrů a na hlavu „hidžáb“, dostal by od ní hodně rychle polínkem přes hlavu. (Byla a stále je po čertech rychlá.) O tom, že ten hlupák neví nic o herecké práci a vyčítá mi roli Bosňáka, o tom je zbytečné mluvit!

A jak to souvisí s naším panem prezidentem? Děkuji, že naším prezidentem je právě pan Miloš Zeman. Pracuje a jedná především pro dobro naší země a tím i našich lidí. Přímo s prognostickou prozíravostí varoval před nebezpečím přicházejícím s nekontrolovanou imigrací. Zatímco ostatní evropští státníci v rámci falešné korektnosti mlčeli a teď nevědí, jak z toho ven, Miloš Zeman se nebál říci nepopulární věci, přes posměch a odsuzování hloupých vítačů. Dělá pro ČR mnoho, ale i kdyby neudělal nic jiného, zaslouží si náš dík. A proto, když čtu, jak jedna moje hloupá herecká kolegyně (nebudu ji raději jmenovat) neomaleně píše, že by snad bylo lépe, kdyby se pan prezident odebral na věčnost, úplně mě to rozčílí do běla. Jednak vůbec taková sprostota na kohokoliv něco takového přivolávat, a pak ta hloupost, která si nevidí ani na špičku nosu, natožpak za roh.

V Anglii zpívají: God save the King. A já volám po našem: „Kéž by nám Pán Bůh pana prezidenta co nejdéle zachovati ráčil!“V těchto dnech se v ČSSD koná referendum, které má rozhodnout, zda sociální demokracie půjde nebo nepůjde do vlády s ANO. Jak to nakonec podle vás dopadne? A co říci na to, že téměř třicet let po sametové revoluci tady možná vznikne vláda, která se bude opírat o komunisty?

Především si myslím, že v této situaci je ČSSD jen velmi, ale velmi chudá nevěsta, která má nezřízeně velké, až vyděračské požadavky. Nemyslím, že takový začátek bude dělat v budoucnu dobrotu. A úloha KSČM při sestavování vlády? KSČM je už skoro 30 let volenou parlamentní stranou. Velmi dobře promluvil na jejich sjezdu pan prezident, když je vyzval ke konečnému zúčtování s minulostí KSČ a distancování se od všeho, čím tato strana poškodila zemi a její občany. Na druhé straně jsme možná měli po roce 90 více poslouchat hlasy komunistů, když brojili proti rozprodávání národního majetku za různé hubičky a úlitby. A zamezit rozkrádání takzvaného rodinného stříbra. Dnes ho za drahé peníze vykupujeme zpět (viz voda). Mnoho dnešních miliardářů si tenkrát dobře pomohlo. (Se mnou je to svízelné, já si taky hodně pamatuju.)

A mimochodem, kde jsou ostatní zvolené strany? Umí se jen hádat a upozorňovat na sebe připitomnělými názvy jako Demokratický blok. Ale jejich voliči jim na toto snad kašlou. Chtějí snad od nich nějaké státotvorné činy, které tuto republiku posunou zase o kus vpřed. Ale když jejich hlavní myšlenka je pouze v politice antibabiš a osočování demokraticky zvoleného prezidenta, tak zkrátka vyklidili pole jiným a dle mého státotvornějším stranám. Třeba komunistům. Věřím, že si to voliči budou napříště pamatovat!

Teď trochu z jiného soudku, co říkáte na to, že J. C. Juncker nedávno „uctil“ Karla Marxe – odhalil jeho sochu a navíc uvedl, že filosof a revolucionář Karl Marx by měl být vnímán v kontextu své doby a neměla by se na něj svalovat zodpovědnost za zločiny komunismu? Dá se to označit za určitou facku postkomunistickým zemím, jak někteří říkají?

Inu v Německu dělají jednu botu za druhou. Pouštějí si do země nekontrolovaný chaos a teď nevědí co s tím, tak by to nejraději nacpali i jiným. A teď zase tohle. Prý v kontextu doby? Naštěstí u nás také nestavíme pomník Antonínovi Zápotockému, protože „v kontextu doby“ prý výborně hrál po žižkovských hospodách na harmoniku.

Tento měsíc jsme si připomněli výročí konce druhé světové války. Jak v této souvislosti vnímáte náladu ve společnosti právě co se týče Ruska? Někteří lidé pokládají květiny u památníků padlých vojáků Rudé armády, a druzí naopak protestují. Za minulého režimu se umenšovala či přímo zamlčovala role americké armády při osvobozování západních Čech. Neděje se teď v době vyhrocených vztahů Západu s Ruskem něco trochu podobného se sovětskou Rudou armádou? Někdo tvrdí, že nešlo ani tak o osvobození, ale přechod od jedné totality k druhé. Co vy si o tom myslíte?

Už od mala jsem trpěl tím, jak se u nás bojíme pravdy. (Jako s tím Novičokem.) Kdyby mi maminka neřekla, že Plzeň osvobodili Američané, snad bych si až do puberty myslel, že proti Hitlerovi bojovala pouze Rudá armáda. Dnes při poslechu ČT a ČRo bych možná mohl zase lehce nabýt dojmu, že nás Američané osvobodili od Dukly až po Cheb. Ne, ne, já stále nechci věřit, že jsme jen národ vlezdoprdelků!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: David Hora

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak Piráti mluví o lidech s více byty... Ekonom Žák varuje: „Finty“ mohou přinést hořké zklamání

19:43 Jak Piráti mluví o lidech s více byty... Ekonom Žák varuje: „Finty“ mohou přinést hořké zklamání

Klíčové bude, kdo zasedne ve vládě, ten bude ovládat finanční toky z EU. Největším problémem naší ek…