Jak by dopadlo lidstvo, kdyby začalo poslouchat Gretu? Ekonomka Šichtařová nabízí pohled do budoucnosti

29.09.2019 17:41 | Zprávy

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Greta, její vyznavači a vůbec všichni socialisti sice ve svém uvažování mají mnoho logických chyb, ale jedna logická díra je zvlášť zásadní. Obviňují hospodářský růst a potažmo peníze z toho, že kvůli nim dochází ke klimatickým změnám. Ale hospodářský růst a peníze nejsou zhoubou, nýbrž naopak pomocnou rukou ekologie. Pokud by lidstvo začalo poslouchat Gretu a vlády by se řídily jejími požadavky a začaly vše regulovat, tak bychom podle Markéty Šichtařové skončili v socialismu, zchudli a jakákoliv ekologie by šla k šípku.

Jak by dopadlo lidstvo, kdyby začalo poslouchat Gretu? Ekonomka Šichtařová nabízí pohled do budoucnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Švédská aktivistka Greta Thunbergová přednesla na klimatickém summitu OSN v New Yorku projev v rámci akce proti globálnímu oteplování. Ostře se pustila do politiků mimo jiné slovy: „Jediné, o čem vy dokážete mluvit, jsou peníze a pohádky o věčném hospodářském růstu“. Pokud by na ni politici dali, je vůbec představitelné, že by jednotlivé ekonomiky začaly najednou cílit místo k hospodářskému růstu k hospodářskému poklesu? Co by z toho vzešlo?

Ze slečny Grety mluví neinformovanost. Ekonom ví, že ekologické chování a hospodářský růst jsou propojené nádoby. Jsou-li lidé chudí, nějaká ekologie je vůbec nezajímá, zajímá je holé přežití. Proto jsou země jako Čína nebo střední Afrika zahrabané v plastech a odpadcích. Teprve když lidé zbohatnou, začnou je zajímat i subtilnější věci, jako je třeba ekologie. Nejčistší prostředí proto mají lidé v zemích bohatých.

Greta, její vyznavači a vůbec všichni socialisti sice ve svém uvažování mají mnoho logických chyb, ale jedna logická díra je zvlášť zásadní: Oni obviňují hospodářský růst a potažmo peníze z toho, že díky nim dochází ke klimatickým změnám. Tvrdí, že musíme hospodářský růst a peníze omezit či zastavit, abychom tím zastavili klimatické změny.

V realitě za prvé klimatické změny nezastavíme a snaha o to je úplně marná. My se klimatickým změnám musíme přizpůsobit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na návštěvě u Petra Kramného. Pohovořil i o Blažkovi

4:44 Na návštěvě u Petra Kramného. Pohovořil i o Blažkovi

Petr Kramný, odsouzený na 28 let za vraždu své manželky a dcery, ParlamentnímListům.cz poskytl rozho…