Jandák: Zemanovi odpůrci vždycky utečou, protože by dostali přes hubu. Představte si, že by prezidentem byl Schwarzenberg, absolutní blbost

1. 1. 2016 9:21

ROK 2015 – A CO DÁL? Jaký byl rok 2015 nejen v České republice, ale i ve světě, zhodnotil pro ParlamentníListy.cz Vítězslav Jandák. Promluvil jak o prezidentu Zemanovi a jeho odpůrcích, tak například i o Angele Merkelové. „Budou-li Němci normální, Merkelová samozřejmě skončí,“ říká Vítězslav Jandák.

Jandák: Zemanovi odpůrci vždycky utečou, protože by dostali přes hubu. Představte si, že by prezidentem byl Schwarzenberg, absolutní blbost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Faltýnek a Vítězslav Jandák

Anketa

Kterou celebritu byste volili v prezidentských volbách, pokud by kandidovala?

hlasovalo: 16823 lidí

Jak hodnotíte rok 2015? Byl to podle vás opravdu tak přelomový rok, ať už se jedná o migrační krizi, nebo třeba o teroristické útoky?

Já si myslím, že to všechno se dalo čekat. Protože jak to v životě bývá, tak přicházejí dobré doby a špatné doby. A mezitím se všichni klepou, aby to v tom momentu, kdy jsou špatné doby, nebouchlo a nebyl definitivní konec. Takže prošli jsme, řekl bych, špatnými časy, ale ne nejhoršími.

Tím myslíte, že ty nejhorší teprve nastanou?

Samozřejmě ta možnost tady je, že mohou nastat. A leckdo by je chtěl, protože vždycky, když přijdou ty nejhorší doby, tak se smažou všechny dluhy, začíná se pak většinou u zeleného stolu. V tomto případě by se možná začínalo na zelené louce. Ale nejsem si jistý, že by vůbec zůstala ta louka.

Říkáte, že se to všechno dalo čekat. Ale přece jen, ten rok byl opravdu „jiný“, ať už mluvíme o migrační krizi, nebo třeba o teroristických útocích, které skutečně „přitvrdily“.

Samozřejmě, teroristické útoky byly, a teď mluvíme o Evropě, horší a dotkly se nás. Ale zase, podívejte se, jak se nás dotkly. Že v Paříži teroristé zaútočili na tolik lidí, více než 120 jich zemřelo, je hrozná tragédie. Když teroristé sundali ruské letadlo, tak to bylo asi 220 mrtvých lidí a tam už to tak strašné nebylo? Z toho vidíte, že politika není citlivá a hlavně není spravedlivá. Těch tragédií je pořád na celém světě strašně moc. Nevzpomínáte si například nedávno na výbuchy v Thajsku, které zabily spoustu lidí? Takže já si myslím, že tentokrát to bylo vážnější v tom, že nás to zasáhlo tak trochu doma, v Evropě. Ale jinak je to pořád stejné, pořád se na světě bojuje, pořád se na světě přetlačujeme a pořád se jako lidi nemůžeme dohodnout. Ale to nikdy v historii. Proto říkám, že tento rok nebyl překvapující. Samozřejmě migrace, to je zvláštní způsob boje a řekl bych, že ta forma byla opravdu překvapující.

Hrozby teroristického útoku začaly po letošních událostech více ovlivňovat i Českou republiku. Myslíte, že bylo nutné například utajit rozsvícení vánočního stromu?

Myslíte to, co se dělo v Praze?

Ano, ve většině měst se vánoční strom rozsvítil jako obvykle...

Podívejte, ta Praha je v podstatě v situaci, kdy by Pražané měli říct – víte co, jděte všichni, kteří jste tam doteď byli, je jedno odkdy – jděte pryč, jděte do háje. Nejste schopni se dohodnout a děláte to blbě. Takže tito lidé by měli všichni opustit tu pražskou politiku a pustit tam novou krev. Tohle nejde. To je prostě špatně, když si i tohle začnou vymýšlet… Vždyť se podívejte, jak to tam vypadá. Ani nikdo neví, s kým udělá koalici. To, co se v Praze děje, je prostě strašný. Praha byla vždycky stát ve státě. Ale kam to došlo teď, to je absolutní katastrofa.

Říkáte, že situace v Praze je strašná. Kdybyste ale zhodnotil, co se nám v Česku v tomto roce povedlo…

Myslím, že se nám povedlo uchovat v České republice relativně slušnou životní úroveň, zachovat tady klid a s takovou vrozenou českou taktikou se vyhnout velkým malérům, které dnes prožívá třeba Německo. Ať si říká, kdo chce, co chce, navrchu je stojící, usmívající se a mávající Merkelová, ale lidi v různých městech a částech Spolkové republiky jsou navýsost naštváni a před vybuchnutím. Takže proti tomuto i tomu, co se děje například ve Francii, v Británii, v Řecku…, nám je zatím relativně dobře. To se povedlo této vládě, této politické garnituře a nakonec i lidem této země.

A co se podle vás nepodařilo?

Nepodařilo se dát lidem důvěru v politiku, v demokracii. To si myslím, že je největší malér. Protože se chováme pokrytecky, my politici někdy neříkáme věci otevřeně, akcentujeme méně důležité věci proti těm opravdu důležitým věcem a to je špatně. Takže lidé ztrácejí víru v demokracii, o které dlouhá léta snili. A samozřejmě k tomu pomáhají média. A to neříkám proto, že to říká každý, ale protože je to pravda.

A co Evropa? Jak ta si podle vás v roce 2015 vedla? Příliš se nedaří řešit třeba právě tu migrační krizi…

Tak to samozřejmě. Ale Evropa je dneska sama v hrozné krizi. Já už jsem to několikrát napsal, že garnitura těch, kteří vedou Evropu, to je třetí liga politiků. To je prostě hrůza. Ti lidé nejsou schopni se ani sejít, natož něco vyřešit. Nikdy Evropa neměla v čele takhle slabou a špatnou garnituru, jako má teď.

A možná právě proto se hodně lidí v poslední době přiklonilo k takovým těm euroskeptickým a i „antiuprchlickým“ silám. Co myslíte, že máme v tomto směru příští rok čekat a jak podle vás dopadne Angela Merkelová?

Merkelová samozřejmě bude mít obrovskou pomoc od určité skupiny na světě, ale jinak si myslím, že budou-li Němci normální, Merkelová skončí. Možná skončí ze zdravotních důvodů sama, co my víme… Tak se to v politice většinou dělá. Ale myslím si, že Merkelová není budoucnost Německa. Jako to nejsou strany tradiční v Německu. Já se domnívám, že v Německu velmi zklamala i sociální demokracie. A začínají se tam objevovat nové strany jako Alternativa pro Německo a podobně, která si myslím, že nabere velkou sílu.

CELÝ SERIÁL PL.CZ „ROK 2015 – A CO DÁL?“

A nemyslíte si, že se má Merkelová obávat horšího odchodu než například z údajných „zdravotních“ důvodů? Lidé na ni podali už stovky trestních oznámení pro údajnou vlastizradu…

Tak to se samozřejmě zahraje do autu. To zase víte, jsou lidé v zámku a v podzámčí. Já myslím, že se jí nic nestane a nikdo ji soudit nebude. No, každopádně to ale politici nebudou mít příští rok jednoduché. A myslím si, že se bude velice podrobně sledovat, jak se ve svých funkcích chovali, jestli byli čestní, nešmelili a „neprodávali“ sami sebe za „mrzký peníz“ nebo v rámci cizích zájmů. Protože politikovi musí být nejbližší jeho město, jeho ulice, jeho kraj. A potom samozřejmě Evropa. Lidi budou vyžadovat jednu věc, aby jim strany řekly svou vizi. A já žádnou vizi u žádné strany tady nevidím. Ani u té vlastní. Vizi, co bude v dalších letech, kam chceme, aby naše země došla, co pro ni považujeme za správné...

Říkáte, že politici to budou mít těžké. V poslední době je v zemi hodně protizemanovská nálada. Alespoň podle toho, co se píše v médiích.

Já jsem byl na některých setkáních prezidenta v krajích a opravdu to, co se píše v Praze, je hrubá nepravda. A to, že vykřikují někteří ti, kteří „prohráli“ prezidentské volby, dodnes křičí a myslí si, že stokrát opakovaná lež se stane pravdou… Když se na druhou stranu podíváte, tak preference prezidenta Zemana stoupají. Byl jsem toho sám svědkem. Vždycky na těch setkáních je třeba tisíc lidí, kteří ho podporují, a vedle jsou tři, kteří mají červené trenýrky nebo něco takového a pak většinou utečou, protože by dostali přes hubu.

Jednou z významných letošních událostí české politiky byl bezesporu odchod Karla Schwarzenberga z čela jeho strany. Co na to říkáte?

Já jsem to čekal už dlouho, protože víte, jaksi proti věku není léku. S tím se nedá nic dělat. A řekl bych, že on velice pragmaticky zhodnotil, že už to takhle dál nejde. Protože i když samozřejmě každý v této zemi všemu rozumí, i tomu, jak se má poslancovat, tak je to moc těžká práce. Takže já chápu jeho rozhodnutí, je logické a je správné. Myslím si, že kdyby to bylo dřív, nic by se nestalo. Proto i ta jeho kandidatura na prezidenta byla blbost. Dovedete si představit, že by teď řekl, že už nemůže dál toho prezidenta dělat? To přece nejde. To celé byla absolutní blbost.

Když se ještě podíváme do zahraničí, jak hodnotíte Rusko, hlavně jeho zásah v Sýrii?

Víte, je to asi takhle. Historicky, když se podíváme, tak v podstatě všichni, kteří natlačili toho ruského medvěda do rohu, tak to hodně schytali. To se prostě nedělá.

Podívejte se například na Reagana, který Rusko legálně uzbrojil. Ale choval se přitom vždycky vůči Rusku korektně. Byl to vítěz, ale choval se jako gentleman, byl to politik, i když byl původem herec, ale byl to prostě politik, který „uměl“.

A podívejte se na dnešní garnituru těch, kteří neustále Rusy kopou do šimpánu, říkají, jak Rusko ohrožuje svět… Tak to Rusko dohnali k tomu, že nastoupilo do Sýrie a ve velice krátké době udrželo Asada a dobylo už skoro polovinu území a najednou se situace začala řešit. Samozřejmě, že Rusko hájí svou základnu, kterou tam má. Ale všichni viděli, co najednou ten „mužik“ dokázal. My jsme udělali zásadní chybu, že jsme deset let Rusa ponižovali a ohrnovali nad ním nos. A ten Rus tiše a v klidu se zdokonaloval a zbrojil. A najednou jsme všichni valili oči, jaké má zbrojní systémy, jak je ta armáda účinná. A myslím si, že doba této nově začínající studené války musí rychle skončit, nebo to dopadne špatně. S celým světem.

Takže se máme bát války?

Samozřejmě. Já myslím, že se musíme bát války. Protože válku zahajují lidi. A my nevíme, komu rupne v hlavě. I když doposud fungují velice sofistikované systémy především mezi Spojenými státy a Ruskou federací o určité jistotě, že kdyby se cokoli stalo a vymklo se z rukou, jak ten konflikt zastavit. Ale my tu dneska máme země, které jdou strašně rychle dopředu a to je třeba Čína, mocnost, ve které žije téměř miliarda a půl lidí. A když se začnete zajímat o vyzbrojení jejich současné armády a jakým tempem se vyzbrojuje a jakým tempem se začíná prosazovat po celém světě...

Málokdo ví, že čínské lodě stojí například u Sýrie. Tak právě například ohledně Číny může být určité nebezpečí, protože ta není podle mého názoru zapojena do toho bezpečnostního systému, který existuje mezi Ruskou federací a Spojenými státy americkými. Vezměte si, že málokdo tady píše o té situaci, jak jsou Spratlyho ostrovy. Čína tam jaksi rozšířila své výsostné vody, které mnoho zemí neuznává, včetně Spojených států. Projíždí tudy lodě a dochází tak k provokacím, jak říkají Číňani, proti Čínské lidové republice… Tam může vzniknout veliký konflikt. U nás se o tom samozřejmě příliš nepíše, protože je to daleko a naše média to tak nezajímá. Ale ten konflikt by byl globální, i kdyby vznikl tam, a nikoliv třeba na Blízkém východě nebo na Ukrajině.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: David Hora

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Celé vedení se musí poděkovat a odejít. Musí přijít noví lidé. To vzkazuje na volební sjezd ČSSD dlouholetý šéf levicové strany

0:01 Celé vedení se musí poděkovat a odejít. Musí přijít noví lidé. To vzkazuje na volební sjezd ČSSD dlouholetý šéf levicové strany

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Nejenom ten, kterého ostrakizovali jako bývalého předsedu, ale i celé vedení stra…