Jihomoravský poslanec Hrnčíř se nedokázal ubránit slzám. Pak sedl do auta začal rozvážet pomoc

28.06.2021 18:17 | Rozhovor

„Takovou zkázu jsem naposledy viděl v devadesátých letech po válce v Jugoslávii,“ říká k situaci na jižní Moravě poslanec a tamní zastupitel Jan Hrnčíř (SPD) s tím, že se nemohl ubránit slzám. Ocenil solidaritu lidí a dodal, že je vidět, že se národ stále umí semknout. K očkování proti covidu zcela jasně říká. „V každém případě musí rozhodnutí, zda se očkovat, zůstat na svobodném uvážení každého občana.“ Ohledně covid pasu pak zmínil „občany druhé kategorie“. Dostal se i k blížícím se volbám a nevěří prý, že koalice Pirátů a STAN vyhraje. Promluvil nejen o Pirátech, ale i o Andreji Babišovi.

Jihomoravský poslanec Hrnčíř se nedokázal ubránit slzám. Pak sedl do auta začal rozvážet pomoc
Foto: Archiv J. Hrnčíř
Popisek: Poslanec SPD Jan Hrnčíř

Anketa

Má Robert Šlachta vaši důvěru?

56%
37%
hlasovalo: 16578 lidí

„Nakoupil jsem stavební materiál a další věci, o které jsem byl požádán, a jedu do Lužic. Nenechám vás v tom!“ napsal jste na svůj fb po tom, co provedlo tornádo v Jihomoravském kraji. Jako tamější zastupitel, jaká je aktuální situace?

Musím říct, že na místě to vypadalo ještě mnohem děsivěji než v televizních záběrech. Takovou zkázu jsem naposledy viděl v devadesátých letech po válce v Jugoslávii. Nemohl jsem se ubránit slzám, když jsem viděl tu zkázu a utrpení lidí, kteří během pár minut přišli o vše, co celý život budovali. Hned od pátečního rána, jsem byl v kontaktu s kolegou Španělem, který bydlí na Hodonínsku a ihned navštívil centrální krizový štáb, kde se shromažďovaly požadavky na materiální a další pomoc.

Podle požadavků jsme pak nakupovali potřebný materiál a zavezli jej do postižených obcí. Z počátku se lidé snažili pomáhat jako třeba při povodních, takže dováželi především lahve s pitnou vodou a potraviny. Během několika hodin to byly tisíce lahví a spousta potravin, ale nedostávalo se zakrývacích plachet a pracovních nástrojů pro odklízení trosek.

Po běsnění tornáda se zvedla obrovská vlna solidarity. Lidé nabízejí pomoc, ať už se stavebními pracemi, posílají peníze a dokonce i nabízejí prázdninový pobyt pro děti. Co byste těmto lidem vzkázal? A je možné, že tato tragédie zase určitým způsobem „stmelí“ národ?

Ta vlna solidarity mě moc potěšila. Všem lidem, kteří se rozhodli jakkoliv pomoct, patří veliký dík a uznání. Je vidět, že národ se stále umí semknout, když přijde nečekaná katastrofa, a to je dobře.

Jak hodnotíte pomoc státu? Je podle vás dostatečná? Postavili se čelní politici k problému tak, jak byste očekával? Z Moravy se ozývají hlasy, že si na nich politici dělají předvolební PR…

Jak bude slibovaná pomoc účinná, ukážou teprve příští dny a týdny.

„Vláda by měla okamžitě připravit změnu státního rozpočtu na rok 2021. Mnohé výdaje, které v rozpočtu figurují, jsou tváří tvář této katastrofě méně potřebné. Zásadně se změnily priority, vládo, konej!“ uvedl na svém twitterovém účtu krátce po tragédii exposlanec za TOP 09 Miroslav Kalousek. Souhlasíte?

Vláda má v letošním schváleném rozpočtu vládní rezervu ve výši cca 80 miliard korun, takže na sanaci škod a pomoc lidem má peněz dostatek.

Když se podíváme na aktuální situaci kolem koronaviru, na svůj fb jste napsal: Jakékoli snahy o legislativní zakotvení POVINNÉHO očkování bude hnutí SPD blokovat. Reagoval jste tím na slova vědce Jaroslava Flégra, který takzvaným „odmítačů“ vzkázal, že očkování bude nakonec stejně povinné. Myslíte, že k tomu opravdu nedojde?

V každém případě musí rozhodnutí, zda se očkovat, zůstat na svobodném uvážení každého občana.

Očkování sice není povinné, ale ti, kteří očkovaní jsou, mají už nyní určité výhody proti těm neočkovaným. Vezměme si třeba cestování bez testů do některých zemí a podobně. Je toto v pořádku? Ale jak jinak to řešit?

Zavedením covid pasu se z neočkovaných stávají občané druhé kategorie, což je prostě pro mě nepřijatelné. Tvůrci covid pasu navíc nijak neřeší, že očkování nebo testování nezabrání opětovné nákaze ani možnému přenosu infekce. O povinném zadávání velmi citlivých dat a jejich šíření po světě nemluvě.

Dokážu si představit například testování ze slin před vstupem do letadla, protože i očkovaný člověk může být přenašečem a nakazit další cestující. Covid pas na to nemá žádný vliv.

Velkou debatu vyvolává očkování dětí. Ty se budou moci očkovat už od dvanácti let. Jaký je váš názor?

I Světová zdravotnická organizace radí zatím počkat s očkováním dětí. Děti a dospívající mají navíc obvykle mírnější průběh onemocnění ve srovnání s dospělými. Bude lepší naočkovat především ty skupiny obyvatel, pro které to pravděpodobně znamená otázku života a smrti.

V některých zemích počty nakažených opět rostou, Evropa se obává takzvané indické mutace. I německá kancléřka Merkelová na summitu EU prohlásila, že bude usilovat o větší unijní koordinaci letních turistických pravidel, a to právě především s ohledem na zmíněnou mutaci. Jdeme, co se týče rozvolňování protiepidemických opatření, dobrou cestou? Neděláme stejnou chybu jako před loňským létem?

Ukázalo se, že velké rozvolnění z května nezpůsobilo žádné nárůsty nakažených či nemocných. Ani loni v létě nebyly zvýšené počty nakažených, ta vlna epidemie přišla až na podzim. Podobné to bude jistě i letos. Uvidíme, jaký vliv bude mít proočkovanost obyvatelstva.

Soud už zrušil celou řadu vládních nařízení, která se týkala protikoronových opatření. Co na to říkáte? Má se podle vás náš stát v tomto směru připravit na vlnu žalob?

Obávám se, že to je reálný scénář. Tato absolutní nekompetentnost vlády bude stát daňové poplatníky spoustu peněz.

Co měla dle vašeho mínění vláda udělat jinak? Když to shrneme, jak zvládla či nezvládla boj s pandemií? A jak moc to podle vás ovlivní blížící se volby?

Nejdříve pan premiér tvrdil, že má vláda vše pod kontrolou, ale opak byl pravdou. Vláda komunikovala velmi zmateně, a když se jí situace vymkla z rukou, začalo obviňování lidí z rozšíření nákazy.

V posledním předvolebním průzkumu se ANO dostalo na první místo. Čím si to vysvětlit? Předtím byli několikrát na první příčce právě Piráti se STAN. Udělali Piráti nějakou chybu? Nebo voliči kvůli něčemu začali opět Babišovi více věřit?

Myslím, že lidé si teprve teď začali všímat, jaký mají vlastně Piráti program a co ve skutečnosti prosazují. Očekávám, že tato koalice volby na podzim nevyhraje.

Andrej Babiš vnesl v minulých dnech do blížících se voleb opět téma migrace. Hned se ozvaly hlasy, že Babiš „brnká na migrační strunu“. Je to podle vás téma, které voliče zaujme? Snaží se tím premiér získat zpátky například ty, kteří od ANO přešli k SPD?

Ano, nepochybně je to snaha získat voliče zpět za každou cenu. Premiér Babiš často mluví podle toho, co mu poradí jeho silný marketingový tým, ale úplně mu to nevěřím…

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: David Hora

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To byl vrchol. Nenechá lidi padnout? Lže! Kateřina Konečná ve varu

7:13 To byl vrchol. Nenechá lidi padnout? Lže! Kateřina Konečná ve varu

„Nenechají nikoho padnout na dno? Buď občanům lže, nebo pro korupci vládních stran už není schopen v…