Jiří Pospíšil: Odchod Petříčka je ztráta. Babišizace ČSSD je kompletní. A Rusko u dostavby Dukovan? Konkrétní hrozba je tato

14.04.2021 22:10 | Zprávy

ROZHOVOR „Tomáš Petříček ve funkci obstál. Přes proruský tlak ze strany prezidenta zachoval základní prozápadní směřování naší zahraniční politiky,“ oceňuje europoslanec a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Zaujalo ho také to, že pouhých pár hodin po jeho odvolání Jan Hamáček horlivě ujistil, že kvůli vakcíně Sputnik klidně osobně pojede do Moskvy.

Jiří Pospíšil: Odchod Petříčka je ztráta. Babišizace ČSSD je kompletní. A Rusko u dostavby Dukovan? Konkrétní hrozba je tato
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil

Ministra zdravotnictví Jana Blatného vystřídal Petr Arenberger. Ten se uvedl novými opatřeními, o kterých otevřeně prohlásil, že si je vědom jejich protiprávnosti a že je soud zruší, ale chtěli jsme to alespoň oddálit, uvažujeme jako lékaři, a ne jako právníci. Co jako právník říkáte na tento přístup?

Zastávám názor, že ministr, který vědomě vydává protiprávní opatření, nemá ve vládě co dělat. Navíc, pan Arenberger tímto výrokem uráží lékaře, protože uvažovat jako lékař určitě neznamená, že nemáte vůli postupovat v souladu se zákonem.

Ve vládě došlo během posledního týdne ještě k další výměně ministrů, zejména odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka se odehrálo velmi narychlo. Co k této rošádě v Černínském paláci říci?

Bohužel převážila vnitrostranická matika u sociálních demokratů a prezidentova mocenská hra nad zájmy státu. Moc nerozumím taktice, kdy má strana sotva pět procent v průzkumech volebních preferencí, a jedno křídlo krátce před volbami „pobije“ tímto způsobem druhou vnitrostranickou partu. Kdyby Jan Hamáček vyhrál na sjezdu se 70 procenty, ale on jen těsně přesáhl polovinu hlasů… Navíc podle mého, rychlost rošády včetně toho, že byl ministr odvolán, aniž by za něj ČSSD měla náhradu, nese jednoznačně rukopis pomsty z dílny Miloše Zemana.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Karel Haas byl položen dotaz

Postoj ODS

Dobrý den, vy tvrdíte, jak se k celé kauze ODS postavila razantně a rychle. Ale jak vysvětlíte, že to udělala až poté, co se o vše začala zajímat média? Premiér přeci věděl o celé transakci mnohem dřív a Blažka nechal ve vládě a vůbec se tím nezaobíral - i třeba bezpečnostní radu svolal až nyní a i ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Otakare, vylez.“ Gulyáš nastupuje tvrdě do voleb

19:40 „Otakare, vylez.“ Gulyáš nastupuje tvrdě do voleb

„Hlubokým příkopem rozdělená společnost už zde přežívá na tiché nenávisti, mnohdy již otevřené nenáv…