Jste řvoucí stádo! Miloš Zeman nakonec promluvil k 21. srpnu. Jen u nás

24.8.2018 11:04 dop.

ROZHOVOR S PREZIDENTEM Pietní vzpomínku na oběti sovětské okupace před budovou Českého rozhlasu narušovalo „řvoucí stádo“. ParlamentnímListům.cz to exkluzivně řekl prezident republiky Miloš Zeman. A vůbec poprvé sdělil důvody, proč k výročí srpna 1968 veřejně nevystoupil.

Jste řvoucí stádo! Miloš Zeman nakonec promluvil k 21. srpnu. Jen u nás
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Pane prezidente, připomínali jsme si 50. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Pietních aktů, koncertů, výstav a dalších akcí bylo nepočítaně. Česká televize tomu věnovala rekordní čas, podle některých to bylo až přehnané. Jak jste to vnímal?

Pokud jde o mě, zastávám názor, že k výročí sovětské okupace měli mluvit ti, kdo byli touto okupací postiženi. Jestli mluvili například takzvaní normalizační komunisté, tedy lidé, kteří až do roku 1989 byli členy Komunistické strany Československa, je třeba vědět, že tito členové museli schvalovat sovětskou okupaci. Je tedy poněkud bizarní, když nyní mluví proti ní. To je také důvod, proč jsem se k nim nepřidal.

Máte na mysli předsedu Senátu Milana Štěcha, který byl v KSČ v letech 1978-1989?

Anketa

Je Miroslav Kalousek dobrý politik?

8%
92%
hlasovalo: 16057 lidí

Každý, kdo ví, kteří lidé a v jakém pořadí mluvili, vám musí dát za pravdu.

Ve chvíli, kdy Milan Štěch mluvil před Českým rozhlasem, demonstranti mu tleskali. Zatímco během projevů Andreje Babiše a Radka Vondráčka pískali a pokřikovali. Co říkáte na narušení pietního aktu za oběti okupace ze strany oněch demonstrujících?

Pokud jde o Radka Vondráčka, pokud vím, nebyl v Komunistické straně Československa. Pískali na něj jenom proto, že je člen hnutí ANO, což je dost ubohý důvod. Přiznám se, že tohleto řvoucí stádo považuji za natolik ubohé, že snad ani nemá cenu ho komentovat.

Sám jste zmínil důvody, proč jste k výročí 21. srpna 1968 nevystoupil. Učinil to ale Váš přítel a protějšek ze Slovenska Andrej Kiska. Projev odvysílala i ČT. Někteří politici, především z TOP 09, Kisku nazvali za našeho stínového prezidenta. Jak na to Vás působilo?

Andrej Kiska dobrovolně končí v čele slovenské politiky příští rok a není tedy možné, aby byl naším stínovým prezidentem. Jsem ale ochoten připustit, že může být stínovým prezidentem TOP 09.

V rámci akcí probíhajících kolem výročí srpna 1968 byla i demonstrace před ruskou ambasádou. Poté zazněly názory, že by titíž lidé měli 15. března demonstrovat před německou ambasádou nebo při výročí Mnichova před ambasádami Francie a Anglie. Nakolik dává smysl demonstrovat před velvyslanectvím Ruska kvůli okupaci vojsky Varšavské smlouvy?

Nehrozí nám německá okupace, protože Německo je dnes demokratický stát. Stejně tak nám nehrozí sovětská okupace, protože Sovětský svaz se rozpadl. Demonstranti, kteří protestovali před ruskou ambasádou, si tento fakt zřejmě neuvědomili, což odpovídá celkové úrovni jejich znalostí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

Chcete být prezidentem

Zajímalo by mě, jak hodnotíte stávající vládu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Rakušan už jenom zoufale vykřikuje a lže.“ Okamura vzal ministra od podlahy. Nejen jednoho

20:00 „Rakušan už jenom zoufale vykřikuje a lže.“ Okamura vzal ministra od podlahy. Nejen jednoho

Pane Stanjuro, pro válečnou daň musíme být ve válce, což nejsme, i když vaše vláda dělá vše, aby nás…