Kalousek si nakradl miliardy, řekl před časem. Teď nastupuje k Babišovi a má jasné plány

29.01.2014 8:57

Odborník na právo hospodářské soutěže a regulaci trhu, advokát Robert Pelikán před časem na svém blogu veřejně prohlásil: „I já si myslím, že si Miroslav Kalousek s velkou pravděpodobností nakradl hezké miliardy." Kvůli tomuto výroku ho pak vláda odmítla jmenovat do rady Českého telekomunikačního úřadu. Nyní půjde nebojácný právník na Kalouskovo několikaleté působiště – Ministerstvo financí – jako poradce nového ministra a vicepremiéra za hnutí ANO Andreje Babiše. Na bývalého šéfa rezortu Miroslava Kalouska názor nezměnil, jak dokázal v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Kalousek si nakradl miliardy, řekl před časem. Teď nastupuje k Babišovi a má jasné plány
Foto: JUDr. Pelikán
Popisek: JUDr. Robert Pelikán

Anketa

Máte radost z nové vlády?

39%
61%
hlasovalo: 6252 lidí

Stal jste se členem Rady ekonomických poradců šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a máte být v jeho týmu poradců, až se stane ministrem financí. Co vás vedlo k tomu, abyste se spoluprací s Andrejem Babišem souhlasil? Přece jen je považován za poněkud kontroverzní osobnost vzhledem k jeho minulosti, ale i možnému střetu zájmů.

Věřím, že Andrej Babiš chce odstraňovat nešvary, které mne dlouhá léta trápí. Žádný střet zájmů v jeho případě nenalézám a minulost je vzdálená; ostatně informoval-li orgány Státní bezpečnosti o takových věcech, jako je vývoj antidumpingového řízení před Evropskou komisí, nenacházím na tom nic závadného.

Čemu se chcete jako právník, který se zabývá hospodářským právem, na Ministerstvu financí především věnovat? Co by podle vás bylo potřeba změnit nejdříve?

Chtěl bych udělat pořádek v zajišťování právních a legislativních služeb pro ministerstvo. Dnes jsou tam právníci rozptýlení po jednotlivých odborech, chtěl bych je soustředit a začít s nimi nějak koncepčně pracovat.

V oblasti práva chtěl váš tým prostudovat sérii protikorupčních zákonů, které prosazuje iniciativa Rekonstrukce státu. Které z nich považujete za nejpotřebnější?

Možná to překvapí, ale jakkoliv zákony prosazované Rekonstrukcí státu zásadně podporuji, nepovažuji je za obzvlášť důležité. Tyto zákony samy o sobě mnoho nezmění.

Jaký názor máte na normy, které předložila TOP 09: novelu zvyšující pravomoci NKÚ a zákon zavádějící transparentní registr smluv? Doporučil jste hnutí ANO, aby je podpořila?

V principu ano. Zejména registr smluv považuji za nezanedbatelný krok vpřed. Pokud jde o pravomoci NKÚ, není to špatné, ale chybí tam v tuto chvíli jakákoliv sankce, pokud NKÚ něco špatného zjistí. Bez toho jeho činnost moc platná není.

Andrej Babiš chce zamezit daňovým únikům. Je potřeba kvůli tomu měnit legislativu, nebo je spíš potřeba, aby daňové úřady byly důslednější?

Oboje musí jít ruku v ruce. Je například nezbytné legislativně bránit tomu, aby bylo možné skrývat vlastnictví prostřednictvím rozličných místních i offshore struktur. Bez toho jsou daňové orgány nejednou bezbranné.

Myslíte si, že k lepšímu výběru daní přispěje zavedení elektronizace faktur, účtenkové loterie či přijetí zákona o prokázání původu majetku?

Tyto kroky budou mít určitě pozitivní dopad.

Dospěl jste k závěru, že takzvané trafiky, tedy poskytnutí místa v orgánu obchodní společnosti jsou úplatkem. V řadě dozorčích rad i představenstev státních i polostátních firem sedí bývalí politici nebo jejich kamarádi, kteří někdy nemají potřebnou odbornost. Myslíte si, že by měl nový ministr prověřit odbornost lidí, kteří v těchto orgánech zastupují stát, a tzv. trafikanty nahradit?

Považuji to za nezbytné.

Jste přesvědčen, že se budoucí ministr financí bude chovat jinak než většina jeho předchůdců a nebude na podobná místa dosazovat své zaměstnance z Agrofertu nebo přátele z byznysu?

Jsem si tím jist. Pokud by to dělal, sotva bych s ním mohl spolupracovat.

V minulosti jste kritizoval exministra financí Miroslava Kalouska, jiní odsuzovali kroky ministra v demisi Jana Fischera. Očekáváte, že se mohou při kontrolách hospodaření na ministerstvu objevit nějaké nesrovnalosti či nehospodárné využití finančních prostředků z minulosti?

Bylo by překvapivé, kdyby uprostřed všeobecného plýtvání a „odklánění" tvořilo Ministerstvo financí ostrůvek čistoty a neposkvrněnosti.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek prohlásil, že ke špatným ekonomickým výsledkům v Česku přispělo, že „jsou tu profesionální šiřitelé blbé nálady, např. protikorupční fond Karla Janečka nebo Transparency International, kteří viděli za každým stínem zločin a oznamovali to veřejnosti, i když tomu tak nebylo“. Souhlasíte s tímto názorem?

Z pohledu subjektivního idealismu platí, že pokud o nějaké nepravosti nevím, neexistuje. V tomto kontextu nazírání je výrok Miroslava Kalouska pravdivý. Jinak je spíše drzý.

reklama

autor: Libuše FrantováTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když ajťáka zaměstná stát, jak to může dopadnout? Šichtařová o pokřivené logice, která nás brzdí

15:27 Když ajťáka zaměstná stát, jak to může dopadnout? Šichtařová o pokřivené logice, která nás brzdí

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Podle údajů Eurostatu došlo v lednu 2024 k poklesu cen potravin v Česku…