Kandidát do Senátu Větrovský: Nemám v plánu rezignovat na funkci starosty

09.07.2016 12:16

Na radnici pracuje již čtvrté volební období. Za práci uvolněného zastupitele získal v roce 2014 cenu Nejlepší starosta Jihočeského kraje. Nabídku kandidovat v krajských volbách odmítl. Přijal ale výzvu reprezentovat ANO v senátních volbách ve volebním obvodě Tábor. To je krátká vizitka Jaroslava Větrovského z hnutí Nezávislí 2014. Čím ho hnutí oslovilo? A jakými tématy by se chtěl jako senátor zabývat? Nejen na to se ptaly ParlamentníListy.cz.

Kandidát do Senátu Větrovský: Nemám v plánu rezignovat na funkci starosty
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Mladé Vožice Jaroslav Větrovský (Nezávislí 2014)

Jak jste se svěřil pro ParlamentníListy.cz, nezávazně jste byl osloven kandidovat v krajských volbách. Neumíte si ale představit, co by se muselo stát, abyste na nabídku kývnul. Na druhou stranu, přijal jste nabídku kandidovat za hnutí ANO do Senátu Parlamentu ČR. Co vás k tomu vedlo?

V Senátu pracuje velmi úspěšně řada starostů. Domnívám se, že práci starosty a senátora lze skloubit, což dokazuje velmi úspěšný senátor a skvělý starosta Pavel Eybert. Za dobu svého působení v komunální politice jsem také získal řadu zkušeností, které bych mohl přenést do práce zákonodárce.

A čím konkrétně vás oslovilo zrovna hnutí ANO? V které oblasti se nejvíce identifikujete s jejich politickým programem?

Za hnutí ANO kandiduji jako nestraník. S programem se identifikuji zejména v ekonomické části, kde je mi blízký důraz na investice a s tím související synergické efekty v oblasti sociální. Je mi blízký princip, kdy nejprve je třeba prostředky vygenerovat a poté následně investovat. Zároveň je mi blízká fiskální kázeň a důraz na zdravé hospodaření.

O významu Senátu se vedou dlouhodobě debaty. V čem podle vás spočívá jeho hlavní význam a smysl?

Hlavní smysl vidím především v tolik již přetřásané pojistce demokracie. Dále Senát není tím politickým bojištěm v pravém slova smyslu, ale spíše radou starších.

Čemu byste se chtěl v Senátu věnovat, co vás zajímá či takzvaně pálí nejvíce?

V případě zvolení bych měl zájem o práci týkající regionálního rozvoje, veřejné správy, životního prostředí. Dále bych jako svojí potenciální parketu viděl téma podpory sportu a sportování dětí a mládeže.

A jaký první krok, pokud pomineme počáteční formality, byste učinil, kdybyste se stal senátorem?

Upřímně a s pokorou bych poděkoval všem voličům.

Práce starosty vás dle vašich slov zcela pohlcuje. Rezignoval byste na mandát starosty, pokud byste se stal senátorem?

Na práci starosty bych nerezignoval, právě náš současný senátor je pro mě inspirací, že to jde.

Jaké je podle vás hlavní téma podzimních senátních voleb? Proč by k nim lidé měli přijít?

Věřím, že lidé využijí svého práva a volit přijdou. Hlavní téma zatím neumím odhadnout.

A proč by měli dát voliči přednost zrovna vám?

Na radnici pracuji čtvrté volební období. Získal jsem řadu zkušeností a ty bych chtěl přenést do práce senátora. Za práci uvolněného zastupitele jsem získal v roce 2014 cenu Nejlepší starosta Jihočeského kraje. Nabízím tedy všem pracovitost, aktivitu a snad i jistotu, že za svůj volební obvod bych byl ochoten a schopen pracovat a starat se o něj.

Jak již bylo zmíněno, v politice nejste nováčkem. Jak byste chtěl své zkušenosti z regionální politiky v Senátu využít?

Právě prací pro rozvoj veřejné správy, kde bych nabídl praktický pohled na věc z první linie. Určitý čas jsem také pracoval jako člen Výboru pro rozvoj Jihočeského kraje, takže mám i rámcový přehled o koncepčních materiálech vztahujících se k volebnímu obvodu.

Jak byste z pozice senátora chtěl Táborsku pomoci?

Pravidelnou komunikací s představiteli samospráv i dalších organizací bych chtěl znát jejich aktuální potřeby a názory na předkládané zákony do Senátu. Byl bych k dispozici všem potřebným a v případě potřeb bych se snažil otvírat dveře do těch správných a důležitých kanceláří. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Kateřina Synková

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Z Berlína přichází socialismus jak z praku. Naplno proti zdi. Šichtařová vidí důvod k obavám

16:02 Z Berlína přichází socialismus jak z praku. Naplno proti zdi. Šichtařová vidí důvod k obavám

„Během funkčního období nové vlády s vysokou pravděpodobností dojde k navýšení dalších daní,“ konsta…