Kdo poslouchal Zaorálka ve Sněmovně, musel dostat horečku. Advokátka Hustáková se neudržela a rozebrala nesmysly, kterými nás krmí

13.02.2016 19:48

ROZHOVOR Premiér Sobotka má hrát dvojí líbivou hru, jednu pro Brusel, a tu druhou pro české voliče. Na Rusko se kydá jen špína a NATO by nás nedokázalo ubránit, když jsme si prakticky zrušili svoji armádu. O tom je přesvědčená právnička a expertka na Rusko Miroslava Hustáková. Obává se také, aby nás Turecko nakonec nezavleklo do války…

Kdo poslouchal Zaorálka ve Sněmovně, musel dostat horečku. Advokátka Hustáková se neudržela a rozebrala nesmysly, kterými nás krmí
Foto: Archiv MH
Popisek: Miroslava Hustáková

Anketa

Bylo vypálení Autonomního centra Klinika dle vás policejní provokací?

94%
6%
hlasovalo: 14085 lidí

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek při svém vystoupení v Poslanecké sněmovně vehementně obhajoval českou vládu, že dělá ohledně migrační krize maximum. Údajně vyvíjí horečnatou iniciativu ve světě i na domácí scéně. Souhlasíte s jeho prohlášeními, anebo byste spíše dala za pravdu jeho pozdějším kritikům z řad poslanců?

Horečku, ale i vysoký tlak mohl dostat každý, kdo ho poslouchal. Naše vláda nevyvíjí mimo pavlačových řečí vůbec nic, nezmohla se ani na podporu Slovenska ohledně společné žaloby proti kvótám na migranty. Považuji za katastrofální obraz české politiky, pokud poslankyně za ODS Miroslava Němcová je schopna zcela pregnantně sdělit jasné a konkrétní námitky vůči vládě, totéž poslanec Okamura nebo předseda ODS Fiala, a dočkají se plytkých keců na úrovni zpravodajství ČT.

Zaorálek vůbec nepochopil relevantní námitky Petra Fialy, že pokud si Řecko nehodlá plnit své povinnosti, tak není automatickým řešením vtrhnutí jiných vojsk do země i bez souhlasu Řecka, ale že je zde jasná třetí a jediná správná cesta. Ten stát, který nehodlá hlídat hranice schengenského prostoru a nechce ani dobrovolně dovolit, aby mu pomohly jiné země, jednoduše v tomto prostoru dál být nemůže.

Přesně před rokem 12. února 2015 přijímala Poslanecká sněmovna první usnesení o migraci do EU, protože už krize byla. Poté přišly další statisíce nelegálních migrantů, jejichž přesun organizuje mezinárodní mafie. Zaorálek doufá, stejně jako veřejnoprávní média, že čeští občané jsou duševní lajdáci, kterým co sdělíte, to spapají.  Dnes si dovolil tvrdit, že lidé utíkají z Aleppa, protože tam bombarduje ruská armáda. Fakt, že už mají Rusové těch lží plné zuby a generál Konašenkov otevřeně sděluje, jaká letadla vlastně porušují syrské výsostné území, našemu ministrovi nevadí. Zrovna, co se týká Aleppa, tak bylo oficiálně zveřejněno ministerstvem obrany Ruské federace, že dne 10. února 2016 v 13:35 dva americké bombardéry odletěly z Turecka a bombardovaly Aleppo. Tento den však ruská armáda v tomto regionu vůbec neoperovala. Na toto prohlášení Konašenka již Pentagon mlčí, není schopen tato fakta vyvrátit. Dále jeho tvrzení, že mezi migranty je 60 procent Syřanů, je asi stejně hodnověrné, jako když občan Dežo Lakatoš tvrdí Ostravákovi, že je Ital z Přivoza.  Mám už obavy, jestli Zaorálek nemá jako jediný zdroj informací ze Sýrie Jakuba Szántó z ČT. Úroveň jeho projevu by tomu odpovídala.

Další oponenti ministra zahraničních věcí zejména poukazovali na to, že vláda nechystá žádná konkrétní opatření k ochraně hranic, a kdyby si je například „zabetonovali“ Rakušané, proud uprchlíků by byl tak nasměrován na Česko. Jinými slovy, že nám na přechodech chybí patřičná technická zabezpečení, ale také vycvičená armáda či policisté. Jaký na to zastáváte názor?

Již mnoho měsíců řada opozičních politiků tyto obavy sděluje veřejně. Dokud jsem byla aktivní na facebooku, tak jsem tyto obavy občanů četla denně, Bohužel od vlády jsme se zatím nedočkali ničeho jiného, než že její oponenti vzbuzují xenofobii vůči migrantům a šíří paniku. Jak necitlivě se vláda chová k našim občanům, svědčí fakt, že na poslední demonstrace již přišlo tisíce lidí a žene je do ulic strach. Místo rozptýlení tohoto strachu nám americko-bruselské figurky, a například i ministr Pelikán, kritizují policii za údajně špatné zvládnutí demonstrací z 6. února 2016. Neuvědomují si, že pokud nadáváte na zrcadlo, tak se vám křivá pusa nenarovná.

MgA. Martin Stropnický

  • ANO 2011
  • Ministr zahraničí v demisi
  • místopředseda vlády

Je dobré, aby si každý uvědomil, kdo horuje pro pana Babiše a obdivuje jeho jasný postoj proti migrantům, že v jeho týmu je i ministr obrany Stropnický a ministr spravedlnosti Pelikán. Mám ráda pohádky, ale „chytrá horákyně“ to uměla lépe.

Při rozpravě poslanců ohledně migrační krize, která v Poslanecké sněmovně proběhla v pátek 12. února,  zaznělo například z úst předsedy ODS Fialy, že vedení EU se stále ještě nevzdalo politiky přerozdělování uprchlíků, tedy tzv. kvót. Co si o tom myslíte? Měla by česká vláda ještě některé migranty přijmout kromě iráckých a syrských křesťanů?  A jak si myslíte, že zareaguje Sobotkova vláda, pokud Brusel bude na příjímání migrantů trvat?

Sobotkovým řečem přece nemůžeme věřit. Ten loni nehodlal sdělit ani vlastnímu ministru vnitra Chovancovi, že polská vláda bude hlasovat pro kvóty a on se to dověděl až na jednáních v Bruselu. Premiér je děsně proti kvótám, pokud ví, že budou stejně schváleny. Posbírá doma politické body za svoji falešnou politiku, a protože zná předem jasný výsledek, ví, že tím ani nenaštve kancléřku Merkelovou. Proto oficiálně bude dále tvrdit, že je proti kvótám a fakticky přijme dobrovolně více migrantů, než by jej kvóty donutily.

Naprostá většina politiků za poslední roky vlastní politickou práci ani nedělá, jen vykonávají příkazy, které dostávají jinde. Invaze migrantů byla mezinárodní mafii připravována dlouhodobě, tedy si obecně migranti myslí, že v Evropě dostanou vysoké sociální dávky, byty, a pokud jim naše republika dala, co měla k dispozici, tak jsou zklamáni, jako je poslední případ v Jihlavě. Je prokazatelné, že přímo v místech válečného konfliktu je pomoc nejúčinnější, proto nemáme co přijímat migranty, ale postarat se, aby měli dostatek věcí pro přežití v utečeneckých táborech a pochopitelně se zasadit fakticky o mír tam, kde se bojuje. Bohužel v tomto případě ale zase stojíme na nesprávné straně.

Jak dále v českém parlamentu zaznělo, k ochraně hranic má konečně přispět na přání Evropské unie i NATO, které se kupodivu nebude podílet na zpětném transferu uprchlíků do Turecka, ale bude jen monitorovat akce převaděčů. Jak na vás tyto aktivity Severoatlantické aliance působí? Nebudou tam tedy ty alianční vojáci zbyteční, když nemají zasahovat, při těch nejdůležitějších činnostech, jež současnou Evropu trápí?   

NATO je přece schopno napadnout každého, kdo je slabší, ale nemůžeme čekat, že ochrání své členské státy. Národní armády, vojska ministerstva vnitra si naše i další země oficiálně zlikvidovaly proto, že budeme chráněni společnou aliancí NATO. K tomu ale přece nikdy nemělo dojít, byl to jen zastírací manévr. Měli jsme tím jednoznačně přejít pod hegemonii USA. Bylo to tak důležité, že se pro jistotu nekonalo ani referendum o vstupu do NATO. Občané by s největší pravděpodobností rozhodli, že vstoupit nechtějí a tím bychom nemohli být v rukou Američanů. Kdo věří, že NATO je zde od toho, aby zajistilo bezpečnost lidí v Evropě, tak mi nezbývá, než suše sdělit: „Věř a tvá víra tě uzdraví.“

Oficiálně je nám tvrzeno, že Rusko je náš nepřítel. Zaznamenal jste jediné vysvětlení, jak nás NATO hodlá ochránit proti případnému útoku Rusů jejich Kalibry? Na narozeniny prezidenta Putina 4. října 2015 vystřelili Rusové rakety Kalibr z Kaspického moře, ty letěly 1500 kilometrů s odchylkou 3 metry. Doletěly všechny na syrské území tam, kam byly namířeny. Reakce Pentagonu? Trapné prolhané vysílání CNN, že asi 4 rakety dopadly omylem do Iránu. Ten toto tvrzení popřel, naše prolhaná média to ignorovala a jen citovala dál CNN. Pokud se podíváte na mapu evropské pevniny a na mezinárodní vody, tak je prokazatelné, že Rusko nás má jen těmito raketami jako na dlani.

Na celou otázku se dá ale odpovědět i jednodušeji. Pokud vnímáte pravou podstatu NATO, tedy udržení hegemonie USA v Evropě, tak to plní dokonale. Tak jako od prostitutky v nevěstinci můžete čekat dobrý sex, ale už ne, že vám tam uvaří dobrou svíčkovou, tak nemůžete čekat, že NATO bude chránit Evropu, a to proti komukoliv.

Spojené státy se očividně začaly více angažovat v Sýrii i po stránce pozemních operací. Navíc vojáci z proslulé 101. výsadkové divize armády Spojených států mají v plánu vycvičit irácké jednotky a milice Pešmergů, aby byly schopné vyhnat džihádisty Islámského státu z Mosulu. Na Blízkém východě už pár měsíců nasazují síly Rusové. Jak hodnotit postup velmocí a lze říci, která je úspěšnější?

V prvé řadě si musíme uvědomit, že vojska na cizím území mohou být v souladu s mezinárodním právem pouze ze dvou důvodů. Pokud je pozve legitimní vláda, nebo na základě rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN. Ani jednu podmínku koalice vedená USA nesplňuje, tedy není dle mezinárodního práva nic jiného než agresorem. To se nám nemusí líbit, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat. Jsem právník a tyto věci jsou jasné. Jediným cizím vojskem na území Sýrie, které tuto podmínku splňuje, je Rusko. Asad byl jako prezident řádně zvolen ve volbách a pokud se to USA nelíbilo, tak měly dát více peněz jeho oponentům do volební kampaně a ne je vyzbrojovat. Jak by se líbilo české vládě, kdyby se pánové Tomio Okamura, Petr Fiala a Vojtěch Filip nazvali mírnou českou opozicí a se samopalem by si to šli se Sobotkou vyřešit do Strakovky? Ptám se, jak je možné, že tady je to nepřijatelné a jinde tomu slavná EU fandí ?

USA  již 4 roky tvrdí, že Asad musí odejít. Jako samozvaný četník světa toho po desetiletí opravdu natropily ve světě mnoho, ale jak je vidět, už jim nestačí dech. Kdo sleduje na youtube.com zpracované vojenské mapy Andrejem Barminem, tak vidí, jak se situace vyvíjí nejen v Sýrii, ale i v Iráku a Jemenu. Saudská Arábie díky úspěchům šíitů v Jemenu již není schopna ohlídat ani vlastní hranice, šíitové prokazatelně již bojují i na území Saudské Arábie, vystřelují rakety na letiště, odkud vylétají Saúdové bombardovat Jemen. Spojené arabské emiráty tam posílají kolumbijské žoldáky, protože samy již ztratily své a nemohou si dovolit další ztráty. Nejchudší arabská země je napadena nejbohatší zemí a vidíte, že výsledky jsou nečekané. Rusko po svém zapojení výrazně využilo nejen spolupráce s Asadem, ale i částí syrské opozice, která mu zpočátku nedůvěřovala, ale nakonec se spolupráce rozběhla. Pokud jsou zničena centra teroristů díky syrské opozici, tak to Rusové zveřejňují. Je mi líto, že dosud není osvobozena Palmýra, ale v jiných územích je úspěch Asada nevídaný. Do jeho armády se denně hlásí stovky dobrovolníků, Syřané začali věřit, že vyhraje a bude v zemi mír.

Asad 12. února prohlásil, že má obavu, že jeho země bude napadena Tureckem a Saúdskou Arábií a nechť bere svět na vědomí, že použije všechny prostředky, aby agresory vyhnal. Je třeba si uvědomit, že Turecko je alianční stát NATO. Doufám, že někoho nenapadne zneužít čl. 5 Washingtonské smlouvy naopak, tedy, že útok jednoho členského státu NATO se považuje za útok celé aliance a neslízneme to ještě i za Erdogana.

Jak už zveřejnila některá média, americké tajné služby dostaly za úkol zahájit rozsáhlé vyšetřování kvůli podezření, že se Kremlu daří infiltrovat politické strany v několika evropských zemích a ovlivňovat tam dění a veřejné mínění. Vedle Francie, Nizozemska, Maďarska nebo Rakouska figuruje údajně na seznamu také Česká republika. Také se objevují informace o tom, že si některá média platí Rusové. Domníváte se, že je to pravda? A může takto Moskva štěpit Evropu ?

Hm, to už je s USA fakt zle, pokud hledají vnitřního nepřítele. Možná by měly respektovat, že si vládci světa stěhují sídla svých korporací na ostrovy okolo Číny a nechtít po části inteligentních evropských politiků, aby si toho nevšímali.

Pokud Rusové komukoliv za propagandu platí, tak by toho měli ihned zanechat, protože tak blbou píár, jako mají Rusové v Evropě, už nikdo jiný nemá. Nikdo mne nemůže podezřívat z toho, že bych Rusko neměla ráda, ale jejich mediální práce v Evropě je jedna velká katastrofa a každý, kdo nepodlehl rusofobii, si zaslouží můj obdiv. Pokud by pan Lavrov potichu zavřel Velvyslanectví Ruska v Praze a nikomu by nic neřekl, tak by si toho nikdo ani nevšiml. Takový je jejich výkon. V médiích se lže o Rusku od rána do večera a reakce téměř nula. Dále Rusové vůbec neřeší stokrát opakované lži, které slyšíme mnoho let, neobtěžovali se vysvětlit Evropanům například historii Jižní Osetije. Dodnes si lidé myslí, že to je historicky gruzínské území, které v roce 2008 přepadl Putin. Fakt, že tam žije zcela samostatný národ Osetinců, který historicky patřil carskému Rusku, málokdo ví. V roce 1918 je přepadli Gruzíni. Rusové se chovají ve stylu:„My máme pravdu, a co si myslíte vy, je nám jedno.“

Jinak se mi samozřejmě dostaly do rukou výplody serveru think-tanku a je škoda, že tito agilní juesejsvazáčci nemohou žít v padesátých letech minulého století. Mohli shánět podpisy na petici za popravu Milady Horákové. Už jsem řekla, že EU se rozpadne i bez Ruska. S takovými figurkami, které si Američané dosadili do národních vlád, můžete hrát Člověče nezlob se, ale politické šachy v rozbouřené Evropě určitě ne.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jan Štěpán

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Markéta Šichtařová rozebrala úvahy Angely Merkelové o solidaritě. Je to prý takový nesmysl, až je to legrační

15:04 Markéta Šichtařová rozebrala úvahy Angely Merkelové o solidaritě. Je to prý takový nesmysl, až je to legrační

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Z návrhů daňových změn, s nimiž přicházejí sociální demokraté hrnoucí s…