Lékař ztrhal Čunkův nápad s nemocnicemi: Fantasmagorie. Střílí od boku. Připomíná mi to Chaplinův film

07.04.2019 16:39

ROZHOVOR Ve Zlíně se chystá obří nemocniční rošáda, kterou plánuje hejtman Jiří Čunek. Její součástí má být sloučení okresních nemocnic do jedné. „Fúze podle Čunka vytvoří jednu velkou nepřehlednou černou díru, kde peníze jen potečou,“ je přesvědčen MUDr. Richard Kreml, působící v Kroměřížské nemocnici, jedné z těch, kterých se fúze týká. Čunek chce zároveň vystavět přímo ve Zlíně novou obří a moderní nemocnici, zatím se mluví o nákladech ve výši osmi miliard korun. Jiří Čunek ale podle doktora Kremla mnohá svá tvrzení staví na vodě. Sám Kreml mluví o vážných důsledcích, které by Čunkův plán měl nejen pro kraj, ale hlavně pro jeho občany, zejména ty v seniorském věku.

Lékař ztrhal Čunkův nápad s nemocnicemi: Fantasmagorie. Střílí od boku. Připomíná mi to Chaplinův film
Foto: Zelení
Popisek: Richard Kreml

Proč chce hejtman Čunek slučovat do jednoho organizačního a finančního celku doposud čtyři samostatné subjekty – nemocnice ve Zlíně, Uherském Hradišti, Kroměříži a Vsetíně?

Hejtmanovi do hlavy nevidím, takže všechny jeho motivace nejsem schopen komentovat. Samotná spolupráce nemocnic kraje by nebyla problém, mají to tak třeba v Jihočeském kraji, kde to funguje velmi dobře, tam ale nepřikročili ke spojení všech nemocnic pod jedno IČO a IČZ. Jsme přesvědčeni, že fúze podle Čunka vytvoří jednu velkou nepřehlednou černou díru, kde peníze jen potečou. Smíchají se nemocnice, které dlouhodobě hospodaří a fungují výborně, jako uherskohradišťská, a naopak zlínská KNTB, která na tom v důsledku chyb vedení moc dobře není. Bohužel výsledkem bude, že první to ekonomicky poškodí a druhé to vzhledem k výhledu monstrózní nemocnice v Malenovicích nepomůže. Druhý důvod fúze je zřejmě ten, že potenciální výstavbu nové nemocnice chce zaštítit velkým subjektem s lepším přístupem k úvěrům. 

Anketa

Prospívají Piráti české politice?

hlasovalo: 27725 lidí

Proč Jiří Čunek odmítá rekonstrukci existující nemocnice?

Logiku to postrádá. Čunek tvrdí, že by to bylo dražší než nová nemocnice. Což nikdy neprokázal žádnou rozvahou a čísly, ani nemůže, protože pod takové tvrzení se žádný stavař nepodepíše, je to prostě účelová lež. Do současné Baťovky byly investovány průběžně obrovské peníze, jsou zde úplně nové provozy, ve složkách jsou nachystané architektonické plány na rekonstrukci areálu. Vše nachystané k realizaci v místě, kde není třeba řešit změnu územního plánu, napojení na sítě, dopravu...  Baťovka měla našlápnuto být jednou z nejmodernějších nemocnic. Jenže připravený generel Čunkovo vedení stoplo a snaží se protlačit obrovskou investici do nové nemocnice v Malenovicích.

Čistě z ekonomického hlediska – může si vůbec dnes Zlínský kraj něco takového dovolit? Ať výstavbu nové, či rozšíření původní nemocnice by si vyžádalo obří úvěr v řádech miliard korun, kraj už přitom dluhy má…

Citlivá rekonstrukce současné nemocnice do podoby nejmodernějšího komplexu je bezpečné řešení. Ekonomika se pohybuje v cyklech a z toho se odvíejí příjmy krajů i nemocnic. Už teď výše HDP meziročně klesá. Postupná rekonstrukce jednotlivých objektů a výstavba nových prvků v současném areálu se tak dají snadno plánovat a upravovat v čase. Naopak nová Baťovka je sousto, které se Zlínskému kraji vzpříčí v krku a dostaneme se do katastrofální situace, před kterou varujeme – na jedné straně současné čtyři nemocnice, do kterých se nebude investovat, protože nebude z čeho. Na druhé straně obří nová nemocnice, jejíž výstavba se protahuje a polyká další a další miliardy. Podobně jako svého času Motol, kterému v jisté době reálně hrozilo zakonzervování stavby. Nakonec se dostavěl s obrovskou injekcí ze státního rozpočtu. Myslíte, že jeden z nejmenších krajů v republice má ve vládě takové páky jako Praha? Postavme se nohama na zem – nemá a mít nebude.

Kdyby skutečně Čunek postavil nemocnici „na louce“, musel by přece vybudovat i zcela novou infrastrukturu, zajistit dopraví obslužnost, čističku vod atd. Počítá s tímto ona částka osmi miliard, o které se v souvislosti s výstavbou mluví? Nešel by nový monoblok vybudovat i v rámci současné zlínské nemocnice, která již touto infrastrukturou disponuje?

Samozřejmě že šel, a levněji, kvalitněji. A ještě jedna poznámka – pojem monoblok. Čunek vytrvale uvádí občany v omyl, že monoblok je moderní nemocnice. Není, naopak, ve světě se od takových projektů upouští. Z pohledu epidemiologického je to nejhorší možné řešení. Jeden objekt je jedním velkým hnízdištěm tzv. nosokomiálních nákaz. Neboli antibiotikům odolných bakterií.

Fotogalerie: - Rozhýbejme Zlín

Lídr kandidátky koalice Soukromníků, Svobodných a ...
Třetí na kandidátce koalice Soukromníků, Svobodnýc...
Ivo Mitáček, lídr kandidátky koalice Soukromníků, ...
Magazín koalice nezávislých kandidátů, odborníků a...
Ivo Mitáček, nezávislý kandidát, odborník na krizo...
Tisková konference kandidátů koalice Soukromníci, ...

Je těch osm miliard pro výstavbu nové nemocnice konečným číslem, existují nějaké záruky? Nebo se projekt může v budoucnu prodražit?

Konečná částka ani omylem. Tyhle částky střílí hejtman od boku, nikdo na světě neví, na jaké hranici by se částka za výstavbu mohla zastavit. Slyšeli jsme z druhé strany od stavařů odhad 11–12 mld., ale to je podobná střelba od boku.

Čunek chce všechny nemocnice v kraji sloučit do jedné organizace a zavést systém „létajících doktorů“, kteří by přejížděli z jednoho zařízení do druhého podle aktuální potřeby. Jaké má takové uspořádání klady a zápory? A co na něj říkají sami doktoři?

Fantasmagorie člověka, který nikdy ve zdravotnictví nepracoval. Aby nová Baťovka aspoň teoreticky byla nad vodou, musela by se tam opravdu stáhnout veškerá akutní péče z celého kraje, musela by pracovat na plný výkon ve dne v noci. Připomíná mi to Chaplinův film Moderní doba. Představa, že se do takového zařízení bude personál stahovat, je mimo realitu. Pokud budou „létající zdravotníci“, pak odletí jako tažní ptáci. Ale lékaři do jiných krajů, sestry i mimo obor. Pak se budou muset naučit létat i pacienti.

Krajská nemocnice Tomáše Bati je jednou z deseti největších nemocnic v zemi. Jaký by byl její osud v případě výstavby nové obří nemocnice hned „za humny“? A co menší okresní nemocnice v Kroměříži, v Uherském Hradišti a ve Vsetíně? Hrozilo by třeba jejich převzetí soukromými investory?

Menší nemocnice jsou základním stavebním kamenem péče. Výstavba nové nemocnice v předkládané podobě je ohrozí z více stran. V první řadě se logicky stanou Popelkou, dlouhá léta se budou řešit jen havárie, přednost bude mít logicky výstavba Malenovic. Další osud  bude záležet na tom, jestli dojde k fúzi. Pokud ano, logicky dojde k přesunu činností, které byli lidé zvyklí mít „po ruce“, kamsi do Malenovic. Což menší nemocnice logicky položí ekonomicky, odborně i personálně – stanou se nezajímavými pro personál.   Převzetí investory neboli privatizace – nejspíš ano, protože taková torza nemocnic pro zfúzovaný subjekt nebudou ekonomicky zajímavá.

Anketa

Chcete, aby Václav Klaus ml. šel do sněmovních voleb s vlastní politickou stranou?

92%
8%
hlasovalo: 15609 lidí

V souvislosti s tím vyvstává otázka, zda by v těchto menších nemocnicích zůstala poskytovaná péče v dnešním standardu. Byly by i složitější výkony dostupné v těchto menších zařízeních? Zhoršila by se dostupnost zdravotní péče pro seniory?

Samozřejmě že dostupnost by se zhoršila. Malenovice jsou projekt nemocnice „pro mladé“, i na vizualizacích vidíme postavičky štíhlých, krásných lidí. Jenomže věková struktura Zlínského kraje je jednou z nejstarších v republice. Předpokládá se jako samozřejmost, že pacienti dojedou. Jenomže život je neúprosný a jednoho dne budeme staří i my. Přijdeme o řidičák. Budeme se obtížně pohybovat. A orientovat. A doprava třeba z Velkých Karlovic přes 15 světelných křižovatek, to bude pro mnohé starší lidi nadlidský úkol.

Jiří Čunek uvádí, že zlínská nemocnice je ztrátová. Investuje se v ní? Byl by na tom nový projekt z hlediska ziskovosti lépe?

Zlínská nemocnice se v posledních letech v hospodaření zlepšila. V každém případě už jen avizovaná investice osmi miliard znamená past pro Baťovku, nebo nedej bože pro všechny zfúzované nemocnice. Protože zatímco dnes je zlínská nemocnice „ve vlastním“, pokud (ne)zodpovědní politici donutí nemocnici jít do nového monobloku, půjde nemocnice jako a. s. do pronájmu. Jeho výše musí být stanovena jako v místě a čase obvyklá. A ten nájem bude smrtící.

Proslýchá se, že ve zlínské nemocnici se odehrály personální čistky, někteří z doktorů brojících proti projektu nové nemocnice si kariérně pohoršili, nebo sami odešli. Je to pravda?

To je jedna z nejodpornějších kapitol toho, jak je nátlakem protlačován projekt nové nemocnice. Jako náhodou byly nově dosazeným managementem (mimochodem bez jakéhokoli výběrového řízení) vyhlášeny konkurzy na primariáty. Jako náhodou neprošli lidé, kteří si dovolili vystoupit s argumenty proti nové „koncepci“. Odejito bylo 11 primářů včetně lidí s obrovským odborným kreditem jako neurochirurg doc. Filip, který vydupal obor v Baťovce  doslova ze země. Nebo dr. Bernátek, šéf nukleární medicíny. Primář gynekologie dr. Adamík, za kterým se sjížděly ženy z celého kraje. A naposledy dr. Mergenthalová, odvolaná z funkce ředitelky kroměřížské nemocnice navzdory nezpochybnitelným výsledkům a stabilizaci ještě nedávno problematické nemocnice. Dovolila si vyjádřit pochybnost, což se dnes nenosí.

Hraje v projektu výstavby nové nemocnice nějakou roli investiční skupina Penta? Jak hejtman, tak i firma samotná to popírají.

Čunek říká, že se inspiroval v zahraničí. Pokud je mi známo, jediná nemocnice v zahraničí, kterou kdy hejtman viděl, je ta v Michalovcích, kterou stavěla Penta. Na projektu nové nemocnice pracují lidé, v jejichž životopisech má Penta hlavní roli. Dohledali jsme smlouvu s Pentou, kde se kraj zavazuje k „mediální spolupráci“ ve věci prosazení nové nemocnice. Smlouva je zjevně naplňovaná, nadšené komentáře papouškující vedení kraje jsou prakticky ve všech novinách. Na Slovensku říkají: „Máš paranoidní pocit, že za něčím je Penta? Tak si buď jist, že tam je.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Marek Korejs

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Normalizace? Vždyť ti umělci netuší, o čem mluví. Režisér Ilja Racek natvrdo hovoří o urážce národa

16:30 Normalizace? Vždyť ti umělci netuší, o čem mluví. Režisér Ilja Racek natvrdo hovoří o urážce národa

POLOČAS HORKÉHO ROKU „Co mi spíš vrtá hlavou je vize, že po možném odchodu premiéra budou demonstrac…