Liberální proud odumřel, vzkazuje Jaroslav Foldyna. Pořád mluvíme o nějaké solidaritě s uprchlíky, a nemyslíme na naše důchodce a děti

24.08.2018 19:30 | Zprávy

ROZHOVOR Místopředseda ČSSD a velký příznivec Miloše Zemana poslanec Jaroslav Foldyna by uvítal, kdyby prezident k 50. výročí okupace Československa vystoupil. Ostatně očekává, že k jedné z nejtragičtějších událostí našich novodobých dějin nějaký postoj zaujme a řekne svůj názor. „Myslím, že by bylo vhodné, kdyby prezident, jenž patří k těm, kteří měli odvahu v době, kdy se cenila, stejně jako ji měl Karel Kryl a jemu podobní lidé, vystoupil. Má právo k tomu vystoupit a říci to mladým lidem, kteří tu dobu nezažili a hodnotí ji často zkresleně a účelově. Je mi líto, že vystupují lidé, kteří to berou jako klišé,“ prohlásil Foldyna. V rozhovoru hovoří i o problémech sociální demokracie a o potřebě pragmatičtější politiky zejména ve vztahu k migraci.

Liberální proud odumřel, vzkazuje Jaroslav Foldyna. Pořád mluvíme o nějaké solidaritě s uprchlíky, a nemyslíme na naše důchodce a děti
Foto: Vít Hassan
Popisek: Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna.

Co říkáte tomu, že prezident Miloš Zeman nevystoupil k 50. výročí okupace Československa? Nebyla by taková připomínka od hlavy státu vhodná vzhledem k tomu, že mnoho mladých lidí neví, co 21. srpen 1968 znamenal pro naše národy?

Domnívám se, že to je osobitý přístup od prezidenta Miloše Zemana. On opravdu v době, kdy to bylo velmi odvážné, napsal svůj známý článek, na který se odvolává, když v té době ti, kteří dnes okázale vystupují, mlčeli. A dnes, když je to populární, ale bezpečné, vystupují. Já jim to nevyčítám. Prezident prostě přijal takovou strategii. Na druhou stranu očekávám, že k tomu ještě zaujme nějaký postoj a řekne svůj názor. Možná to nebude hned, ale třeba zítra, pozítří. Myslím, že by bylo vhodné, kdyby prezident, jenž patří k těm, kteří měli odvahu v době, kdy se cenila, stejně jako ji měl Karel Kryl a jemu podobní lidé, vystoupil. Má právo k tomu vystoupit a říci to mladým lidem, kteří tu dobu nezažili a hodnotí ji často zkresleně a účelově. Je mi líto, že vystupují lidé, kteří to berou jako klišé.

A jak se díváte na to, že místo českého prezidenta, který chtěl věnovat tomuto výročí jen tichou vzpomínku, přinesla Česká televize projev slovenské hlavy státu Andreje Kisky?

To už je taková moderace České televize, ona se na svět a na život dívá svýma vlastníma očima, takže to vidím víc než přání pana Kisky jako určitou dramaturgii České televize, která nemá ráda Miloše Zemana. A ve chvíli, kdy může zahrát v dané chvíli svoji úlohu, tak ji zahraje. Já to nepřeceňuji, mne osobně to neoslovuje, mne oslovovali lidé, kteří měli odvahu vystupovat tehdy, mne oslovoval Alexander Dubček, byť ho dnes celá řada lidí odsuzuje, Josef Smrkovský a řada dalších. Mně v té době bylo osm let, ale prožíval jsem to o to intenzivněji, protože oba moji rodiče to velmi těžce nesli. Oba Rudou armádu zažili dvakrát. Jednou jako osvoboditele, když utekli z lágru a byli ve vězení v Břeclavi a osvobodili je v dubnu 1945 ruští vojáci. A v srpnu 1968, když nás okupovali. Když jsem viděl to zklamání a tu bolest všech slušných lidí, a své rodiče považuji za velmi slušné lidi, kteří byli oddáni té ideji, a najednou přišlo zklamání. Otec měl těžký infarkt, skončil v roce 1970 na ulici, pak dělal uklízeče v kině. Dneska vystupují partyzáni 10. května, hrdinové v době, kdy hrdinství nemá takovou cenu.

Vy jste mluvil v souvislosti s vysíláním projevu slovenského prezidenta Andreje Kisky o dramaturgii České televize, která nemá ráda Miloše Zemana. Ale viděla jsem výzvy i na sociálních sítích, aby ČT tento projev zařadila do vysílání.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak přesně chcete docílit těch sankcí za omezování svobody slova?

Jak by to jako vypadalo v praxi, protože to omezování tu je, i když ti, co se ho dopouští tvrdí opak. Problém taky je, že vás třeba nechají nechají říci svůj názor, ale vzápětí vás za něj nálepkují. Třeba tato vláda. Na takové případy by se postihy také vztahovaly? A jaká? A jak chcete postihnout om...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Josef Mašín k válce: Jak bychom dopadli, kdybychom požádali o pomoc rodinu Petra Pavla?

13:30 Josef Mašín k válce: Jak bychom dopadli, kdybychom požádali o pomoc rodinu Petra Pavla?

„My jsme až později zjistili, že nebyli Němci jako Němci, podobně Rusové jako Rusové. Na naší cestě …