Lidé schovávají majetek před státem. Čeho se tak moc bojí? Markéta Šichtařová má informace a varuje

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

06.06.2021 17:17 | Rozhovor

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Lidé převádějí své majetky do zahraničí, nakupují bezpečná aktiva a dělají všechno, aby tento majetek schovali před státem. Obávají se inflace, zvyšování daní a plíživého zestátňování, protože dobře vidí, co se v Evropě děje. Podle Markéty Šichtařové jde o důsledek rostoucího zadlužení eurozóny, které slouží k tomu, aby se nemuselo přiznat, že eurozóna jako projekt se nepovedla. Přitom Pakt stability a růstu, který byl zaveden proto, aby nebyla ohrožena prosperita eurozóny, teď neplatí, aby nebyla ohrožena prosperita eurozóny. To je vymývání mozků.

Lidé schovávají majetek před státem. Čeho se tak moc bojí? Markéta Šichtařová má informace a varuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Za prvních pět měsíců letošního roku dosáhl deficit státního rozpočtu 255 miliard korun, přičemž na celý rok byl schválen schodek 500 miliard korun. Na příští rok navrhlo Ministerstvo financí státní rozpočet se schodkem 390 miliard korun. Jak byste ta tři čísla, z nichž dvě jsou nová, okomentovala?

Schodek státního rozpočtu ke konci května na těchto 255 miliard korun vyskočil z dubnových 192 miliard korun. To samo o sobě je ohromný meziměsíční růst. Jde o nejhorší květnový výsledek od vzniku České republiky. Když se podíváme na statistiku detailněji, tak příjmy meziročně poklesly o ještě přijatelných 3,3 procenta. Jenže tempo růstu celkových výdajů je vysoké a dosahuje 10,8 procenta. Zatímco běžné výdaje kvůli nejrůznějším podpůrným balíčkům rostly o 12,4 procenta, kapitálové výdaje meziročně klesly o 9,6 procenta. Loni hospodaření státu ovlivněné dopady pandemie vykázalo deficit 367,4 miliardy korun, na letošní rok je i díky předvolebním dárečkům schválen schodek 500 miliard korun. Ještě horší je, že se vládě nechce šetřit ani v příštím roce - Ministerstvo financí ČR navrhlo na příští rok státní rozpočet se schodkem 390 miliard korun.

Hospodářské noviny, server Aktuálně.cz a týdeník Respekt přinesly před pár dny článek s titulkem „Klaus po revoluci tajně poslal miliardy Sovětům“. Bývalý prezident Václav Klaus považuje text za snůšku lží, a když mu moderátor Radiožurnálu Vladimír Kroc kladl na toto téma stále stejné otázky, z rozhlasového studia odešel. Z toho, co víme, lze spíše věřit těmto seriózním médiím, nebo dát tentokrát na Miroslava Kalouska, který na Twitteru napsal: „Nemám žádný důvod bránit V. Klause, ale neměli bychom se uchylovat k nepravdám. Klausovo ministerstvo financí žádnou miliardu dolarů do SSSR neposlalo“?

Já na to samozřejmě názor mám, a to dost silný, ostatně asi každý má nějaký vlastní názor, ale zcela technicky vzato – jak bych asi mohla o poměrech na ministerstvu financí v devadesátých letech něco vědět, když jsem na něm nebyla? Pokud někdo provede trestný čin či snad dokonce velezradu, pak to může vyšetřit policie, a pokud policie není koupená politiky či neslouží nějaké propagandě, pak policie takový přečin vyšetřuje, posune k soudu, soud rozhodne, a pak teprve někdo může mít nějaké informace či znalosti o tom, co se stalo. Ale když vyslovuje kategorický soud někdo, kdo může mít tak maximálně nějaký dojem či názor, ale nemůže mít informace, je to trestuhodné. Čehož se dopustili novináři, kteří tuhle „kauzu“ vytáhli.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stranický týdeník, dříve „orgán“. Předvolební Šafr do schránky

9:02 Stranický týdeník, dříve „orgán“. Předvolební Šafr do schránky

TÝDEN V MÉDIÍCH Nový ředitel ČT chce provést kontrolu hospodaření. Zná čísla z roku 2001, kdy stálo …