Lidí z Agrofertu bylo kolem Čapího hnízda mnohem víc. Advokát Rozehnal odkrývá pro Babiše velmi nemilé souvislosti

21.11.2018 20:30

ROZHOVOR Renomovaný advokát a expert na mediální právo Aleš Rozehnal se pro ParlamentníListy.cz vyjádřil ke kauze premiéra Andreje Babiše. Podle Aleše Rozehnala jde v případě natáčení Andreje Babiše mladšího především o etický problém. Známý advokát také ukazuje na několik skutečností z kauzy Čapí hnízdo, které vyznívají nepříznivě pro premiéra Andreje Babiše. "Osob z AGROFERTu, které působily ve společnosti Farma Čapí hnízdo, a.s. v době, kdy s ní údajně Andrej Babiš neměl nic společného, bylo daleko víc," říká Rozehnal.

Lidí z Agrofertu bylo kolem Čapího hnízda mnohem víc. Advokát Rozehnal odkrývá pro Babiše velmi nemilé souvislosti
Foto:
Popisek:

Premiér Andrej Babiš se ve včerejším rozhovoru pro TV Nova nechal slyšet, že Čapí hnízdo není a nebylo jeho. "Moje rodina si koupila firmu, která se následně ucházela o dotaci, protože moje starší dcera, která má ráda koně, měla přítelkyni, která také měla koně, přišla s tím projektem a následně se rodina rozhodla, že to bude rodinná firma, já jsem nic nepřepisoval. Já jsem nikdy nebyl majitel,“ ohradil se Babiš. Obstojí takové tvrzení po právní stránce?

Společnost Farma Čapí hnízdo, a.s. byla z Babišova holdingu vyvedena nedlouho před podáním žádosti o dotaci a mimo tento holding zůstala právě po dobu, aby tuto dotaci nemusela vracet. Navíc budovala svůj projekt na pozemcích korporace ovládané Andrejem Babišem, Babišův AGROFERT ručil za její úvěr, společnosti z koncernu AGROFERT hradily prostřednictvím reklamy náklady této společnosti na její provoz a splátky úvěru, v orgánech Farmy Čapí hnízdo, a.s. byly osoby z koncernu AGROFERT. Všechny tyto skutečnosti a mnohé další naznačují, že vyvedení Farmy Čapí hnízdo, a.s. z AGROFERTu bylo simulovaným právním jednáním učiněným právě za účelem získání dotace. Navíc i pokud by tuto společnost vlastnily děti Andreje Babiše, jednalo by se podle tehdy platného obchodního zákoníku o případ jednání ve shodě Babiše a jeho dětí. I v takovém případě by se Farma Čapí hnízdo považovala za korporaci ovládanou Andrejem Babišem a statut malého a středního podnikatele by nenaplňovala.

Anketa

Hlasovali byste pro pád současné vlády Andreje Babiše?

10%
90%
hlasovalo: 28145 lidí

Navíc Babišovo prohlášení, že akcie společnosti Farma Čapí hnízdo, a.s. byly z koncernu AGROFERT vyvedeny v prosinci 2007 a byly prodány jeho dvěma dětem a bratrovi jeho partnerky, nekoresponduje s údajem, který je uveden v účetní závěrce mateřské společnosti Farmy Čapí hnízdo, a.s. za rok 2008, kterým byla ZZN Pelhřimov, a.s. V této účetní závěrce je uvedeno, že Farma Čapí hnízdo, a.s. stále patří do koncernu AGROFERT HOLDING, a.s.

Ohledně práce novinářů řekl Babiš, že Slonková s Kubíkem porušili švýcarské zákony. "Můj syn byl těmi novináři zneužit. Ta první reportáž byla bez jeho vědomí, i bez vědomí mé exmanželky. Novináři porušili zákony, ukradli ten kód od domu, kde byl ten byt. Neřekli, že budou natáčet, měli kameru v brýlích. Můj syn a jeho máma nevěděli, že jsou točeni na záznam. Potom lhali, že s tím souhlasili,“ řekl Babiš. Prošlo by novinářům takové chování v Česku?

Zpravodajská licence umožňuje nejen použití, ale též pořízení podobizny, přičemž je nerozhodné, zda k tomuto pořízení došlo tzv. skrytou kamerou či o pořizování záznamů dotčená osoba věděla. Musí však jít o použití ve zpravodajství. Rozhovory médií s osobami s psychickým hendikepem jsou přípustné, mají však speciální pravidla. Psychicky nemocní lidé jsou totiž ze své podstaty obzvláště zranitelní.

V první řadě tedy souhlasit s tím, že rozhovor poskytnou, že bude zachycena a zveřejněna jejich podoba, a tento souhlas musí dát i osoba, která o ně pečuje. Tato osoba by měla navíc být rozhovoru přítomna. To znamená, že se oběma musí vysvětlit zejména důvod rozhovoru a způsob jeho použití. Zpočátku musí být také vyjasněny pravidla rozhovoru, tedy zejména to, které části z něj mohou být použity, a co bude považováno za nezveřejnitelné, tedy „off the record“. Není to ale ani tolik problém právní, jako spíše etický

 

Andrej Babiš letěl 17. listopadu časně ráno za svým synem do Švýcarska. Podle Babiše je syn psychicky nemocný. Jeho syn je přitom také obviněn v dotační kauze Čapího hnízda, pročež si v Česku mnozí politici a komentátoři stěžují, že jde o porušení pravidel. Je přípustné, aby takto premiér mohl ovlivňovat dalšího obviněného, byť jde o syna? Jak tuto intervenci vnímáte?

Ovlivňování dosud nevyslechnutého spoluobviněného je samozřejmě nepřípustné, ale nikdo nemůže po rodinných příslušnících požadovat, aby se přestali vzájemně stýkat proto, že jsou společně trestně stíháni. Trestní stíhání je již tak dostatečně traumatizující záležitostí a takovýto požadavek by v podstatě vylučoval normální lidské interakce a normální lidské chování v době trestního stíhání.

V souvislosti s tím je zajímavý i obsah jednoho z emailů, který Babiš mladší údajně zaslal novinářům. „Matka na mě začíná dělat tlak, protože můj otec určitě dělá tlak na ni prostřednictvím sms,“ citoval z mailu server Seznam Zprávy. Pokud je email pravdivý, jde o přípustné jednání?

K tomu je velmi obtížné se vyjádřit, protože není jasné, v čem má spočívat tlak, který na Babiše ml. matka údajně začíná dělat. Pokud je to tlak, aby vypovídal určitým způsobem, nebo nadržoval jinému spoluobviněnému, je to samozřejmě nepřípustné. Vztahy v rodině ale bývají složité, takže se může jednat o celou paletu jiných tlaků nebo tlak jen domnělý.

Premiér Babiš rovněž popsal, proč vrátil padesátimilionovou dotaci na Čapí hnízdo. „Jelikož by došlo k tomu, že by byl soud a odvolací orgán by byla ministryně financí Schillerová, bylo jasné, že by to byla absurdní situace, moje bývalá firma se rozhodla, že ty peníze vrátila. Na Čapím hnízdě není ani koruna z českého ani evropského rozpočtu,“ prohlásil Babiš. Považujete takový postup za správný? Měl dotaci v první řadě vůbec požadovat?

Prošel jsem si dotační spis a celý problém spočívá v jedné jediné listině, na níž je obsaženo prohlášení jedné zaměstnankyně AGROFERTu a zároveň členky představenstva Farmy Čapí hnízdo, a.s., že se jedná o malý podnik. Žádné jiné údaje o vlastnické struktuře společnosti ve spisu nejsou. Pokud byl však převod simulovaný, bylo toto prohlášení nepravdivé a na dotaci společnost neměla nárok.

Domníváte se, že Andrej Babiš mladší bude ještě někdy ve věci Čapího hnízda vypovídat?

Myslím, že je to spíše méně pravděpodobné.

Zanedbala policie něco, co se týče údajného únosu Andreje Babiše mladšího, či kauzy Čapí hnízdo?

Ohledně údajného únosu žádné informace nemám. Ze své praxe však znám jak vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo, pana Nevtípila, tak dozorujícího státního zástupce, JUDr. Šarocha. Oba jsou to profesionálové a velmi bych se divil, kdyby něco zanedbali.

Ve veřejném prostoru se ozývá, že nadešel konec právního státu, protože policie řeší zahozené květiny 17. listopadu, ale není schopna vyřešit kauzu Čapí hnízdo. Souhlasíte s tímto tvrzením?

Není možno srovnávat vyšetřování jednání, které může mít maximálně povahu přestupku, a vyšetřování podvodu, ve kterém se vyskytuje celá řada vysoce postavených lidí.

Finanční ředitelka Agrofertu Petra Procházková se podle informací serveru Novinky.cz angažuje ve společnosti Imoba, která se dle policistů měla zapojit do fungování Čapího hnízda, a to v době, když už údajně Babiš, ani jeho holding neměl mít s Farmou nic společného. Je to problém?

Osob z AGROFERTu, které působily ve společnosti Farma Čapí hnízdo, a.s. v době, kdy s ní údajně Andrej Babiš neměl nic společného, bylo daleko víc. Na valných hromadách této společnosti nevystupovali v této době děti Andreje Babiše, ale jako akcionáři jsou uváděni Václav Knotek a Gabriela Knapová. Václav Knotek má k holdingu AGROFERT velmi blízko. Byl členem dozorčí rady společnosti AGROFERT, a.s. Kostelecké maso uzeniny, a.s., SynBiol, a.s., člen statutárního orgánu MAFRA, a.s., IMOBA, a.s., které všechny patří do holdingové struktury AGROFERTu. V Nadaci AGROFERT je dokonce členem tříčlenné správní rady společně s Andrejem Babišem a Monikou Babišovou. V lednu 2008 se také do představenstva dostala Ing. Jana Nagyová z AGROFERTu, která toto uskupení zastupuje např. ve Svazu chemického průmyslu České republiky.

Co o celé věci vypovídá bankovní dokumentace banky HSBC, která měla Farmě Čapí hnízdo půjčit celkem 455 milionů? Jako kontaktní osoba byla u účtu uvedena právě Petra Procházková. I banka samotná byla údajně přesvědčena, že za Farmou Čapí hnízdo stojí právě Agrofert.

Je to další kamínek do mozaiky přesvědčení, že vyvedení z AGROFERTu bylo jen simulované a že k němu buď vůbec nedošlo, nebo ho nikdo nebral vážně.

Samotný koncern Agrofert za úvěr pro Farmu Čapí hnízdo bance HSBC ručil. Jde o zásadní skutečnost, která ukazuje na provázanost holdingu s Farmou Čapí hnízdo?

V ekonomických kauzách je málokdy jedna skutečnost, kterou by bylo možno označit jako zásadní. Ale i to je jeden z dalších kamínku mozaiky celého případu.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Dvě loutky. Páprda a...“ Vyoral pustil peklo na Bidena s Fialou

15:00 „Dvě loutky. Páprda a...“ Vyoral pustil peklo na Bidena s Fialou

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – Po návštěvě premiéra Petra Fialy v Bílém domě se z řad jeho podpo…