Lídr Pirátů Pošvář: Prosadíme dolní hranici zaručených důchodů na úrovni 75 % minimální mzdy

02.10.2017 15:57 | Zprávy

Piráti mají podle průzkumů našlápnuto vstoupit poprvé do Poslanecké sněmovny. S lídrem Pirátů na Vysočině Janem Pošvářem jsme si povídali nejen o jeho záměrech a o programu strany. V rozhovoru, který poskytl pro ParlamentníListy.cz, se vyjádřil také k ožehavé otázce legalizace drog, prozradil nám, proč vidí budoucnost v digitálně propojené společnosti. A nejen to…

Lídr Pirátů Pošvář: Prosadíme dolní hranici zaručených důchodů na úrovni 75 % minimální mzdy
Foto: archiv kandidáta
Popisek: Jan Pošvář (Piráti)

Již během studií jste začal pracovat jako programátor a později jste po vzoru svého otce získal řemeslnou živnost. Jak byste své zkušenosti chtěl využít v politice?

Každá životní zkušenost se dá zúročit v politice, ale mnohem důležitější je držet se správných zásad a udržovat hlad po informacích. Jsem členem Pirátské strany už sedm let a každý Pirát v politice se musí řídit demokratickým minimem. Pro každé naše rozhodnutí musíme využít všechny prostředky pro získání potřebných informací a smíme podpořit jen takové návrhy, se kterými jsme se plně seznámili a jsme schopni je obhájit.

Řemesla mají budoucnost, přesto o ně mladí lidé příliš nestojí. Čím si to vysvětlujete a zejména, jak ve studentech zájem o řemesla probudit?

Řemesla mají budoucnost, i v tom, že ubývá konkurence. Řemeslníkům nevytváříme dostatečně dobré podmínky ke studiu a následně k podnikání. Ve školách se upřednostňuje tupé učení nazpaměť, žáci mají málo praxe a kvalita vyučujících je tak nízká, jak nízké jsou jejich platy. Když se pak chtějí postavit na vlastní nohy, čekají je nepříjemné povinnosti a lítání po úřadech. Žijí ve strachu, jestli vše správně spočítali a všechno zaplatili. Jedna z možností, jak se tomuto zbytečnému stresu vyhnout, je nechat se zaměstnat, ale za cenu ztráty svobody a často přijetí rutiny.

V první řadě je nutné si přiznat, že nikdy nevíme, jaká povolání budou v budoucnosti v kurzu. Proto je podle nás potřeba udržovat a rozvíjet systém vzdělávání tak, aby poskytoval co nejširší škálu dovedností a znalostí, a přitom co nejvíce podporoval ochotu a schopnost jednotlivců se vzdělávat celý život. Změňme studijní plány tak, aby se žáci v průběhu vzdělávacího procesu našli a osvojili si způsob, jak se učit efektivně, a aby je studium připravilo i na výzvy moderní společnosti. Motivujme učitele, nejenom zvýšením platů o 20 procent, ale také úpravou pravomocí jednotlivých orgánů školy tak, aby nebyla soustředěna moc do jedné osoby.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Wehrmacht bránil střední Evropu před ruskými hordami? Ivo Strejček se obává nejhoršího

0:01 Wehrmacht bránil střední Evropu před ruskými hordami? Ivo Strejček se obává nejhoršího

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR To, co lze z úst některých koaličních poslanců a senátorů na téma osvobození Česko…