Mainstream se opravdu činí, aby nám ty jejich bláboly chutnaly... Hledejte příčiny, ne zástupné problémy, burcuje Čechy spisovatel

30.12.2018 8:02

CO NÁM DAL ROK 2018 „Jsme rozeštvaní médii a politiky. Neumíme sobě naslouchat a neumíme připustit, že někdo může mít jiné názory než my,“ komentuje rok 2018 spisovatel Jiří Kimla. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz řekl, že ve vrcholové politice vidíme skoro pořád stejné tváře, takže čekat, že by z nich vypadlo něco přelomového, je obyčejná sci-fi. A také, že jsme zpohodlněli a raději přijímáme informace předložené na talíři.

Mainstream se opravdu činí, aby nám ty jejich bláboly chutnaly... Hledejte příčiny, ne zástupné problémy, burcuje Čechy spisovatel
Foto: pixabay.com
Popisek: Média - ilustrační foto

Jaký byl politický rok 2018 pro Českou republiku z vašeho pohledu?

Nikdo z mých blízkých a přátel neodcestoval na druhý břeh, a tak všechno ostatní jsou jen lapálie. Vláda dostala důvěru a vládne, opozice poštěkává, prezident je nad věcí a pobuřuje své kritiky, Biska je, zdá se, na štíru se svou profesionalitou a země Visegrádské čtyřky píjí krev bruselským nýmandům. Rusů a Číňanů máme za každým rohem tolik, že se asi začnu učit čínsky, až na Hradě usedne nějaký Mao či Josip. Ten druhý by byl asi lepší, protože rusky se domluvím. Čínsky umím jen několik sprostých slov. Ale za to mám nový Huawei, což by možná taky byly plusové body. A taky bylo zábavné sledovat, co lidí se vyjadřuje k problémům, kterým evidentně nerozumí. Včetně mě…

Říká se, že byl letošek přelomový kvůli hranicím, které byly v politice překročeny. Vnímáte to stejně? Tedy, že došlo k jakémusi přesažení dosud nepsaných limitů?

Letošek nijak nevybočil z toho, čehož jsme už pár let svědky. Ve vrcholové politice vidíme skoro pořád stejné tváře, takže čekat, že by z nich vypadlo něco přelomového, je obyčejná sci-fi.

Minule jste mi v rozhovoru řekl citát Františka Koukolíka: „Klasická poučka říká, že jednoduchá, dobře srozumitelná lež vždy porazí složitou pravdu. A my nějak raději posloucháme ty srozumitelné lži. I o demokracii a jejím ohrožení.“ Proč my Češi slyšíme na srozumitelné lži?

Anketa

Myslíte, že se v roce 2019 budeme mít lépe než v tomto končícím roce?

23%
77%
hlasovalo: 18881 lidí
Asi jsme zpohodlněli a je pro nás snadnější, když to dostaneme předložené na talíři. A mainstream se opravdu činí, aby nám ty jejich bláboly chutnaly. A tak není divu, že předkládané pseudohrozby Čechy stresují natolik, že hledají útěchu ve srozumitelných lživých řešeních, místo aby trochu víc vybičovali svůj mozek, hledali příčiny a ne zástupné problémy. Je to tak trochu jako ve složité matematice. Když nám někdo předloží výsledek obtížného příkladu, budeme s ním pracovat a jen málokteří si budou ověřovat, zda výpočet je správný.

Když si shrneme českou situaci v politice, tak nejsilnější vládne s téměř nejslabším za podpory komunistů. Opozici se nedaří chytit věc za správný konec, takže podpora nejsilnějšího roste. Najdete mezi současnými politiky někoho, koho byste za poslední rok pochválil?

Chtěl bych připomenout, že institut svobodných voleb je nejvyšším prvkem demokracie. Nejsilnější dostal pověření sestavit vládu, což za účasti a podpory dalších provedl. Vláda přežila hlasování o nedůvěře a vládne dál. Nic neústavního. Někoho to může znepokojovat, někomu je to jedno, jiný s tím souhlasí, další se vztekem zalyká a rozpaluje. U nás nebo jinde. Platí to, že do příštích voleb má každá partaj či hnutí možnost navrhnout kandidáty a program, který bude mít u voličů úspěch. Programy anti-někdo nefungují a vyvolávají u řady lidí k těmto anti-někdo antipatie. Nu a podpora dehonestovaného pak roste.

Já vždy chválím politiky, kteří se nebojí vyčnívat. Vážím si názorů Václava Klause mladšího, ze stejné partaje se nerozpakuje nazvat věci pravými jmény Jaroslav Kubera, vážím si názorů generála Hynka Blaška, slyšet je i Jaroslav Foldyna.… je jich určitě víc, ale hned teď z fleku si nevzpomenu. Spíš bych si vzpomněl na ty druhé, ale čert je vem.

Zlevněné jízdné pro důchodce a studenty, zvýšení důchodů, obědy zdarma pro školní děti. To vše prosazuje vláda Andreje Babiše. Rozhazuje a korumpuje voliče, nebo zjednává sociální spravedlnost? Ekonomové říkají, že během krize tvrdě narazíme.

Já s tím problém nemám. Jsou to nejohroženější skupiny populace, tak by to měl být zájem každého politika. Ostatně, proč je lidé volí? Aby jim někdo vyhrožoval, že tvrdě narazí? Ekonomie je plná balastní ideologie, plná analytiků, kteří se svými příjmy mohou strašit. Co takhle zarazit dotace některým parazitárním neziskovkám, co takhle zmrazit poslanecké a senátorské platy a další a další? Peníze se rozhazují jinde než na důchodech, jízdném a obědech.

Nedávno vznikla politická strana, která chce Česko pozvednout díky technologickým inovacím. Jde o iluzi, nebo o svého druhu reálnou možnost? 

Možná si pamětníci vzpomenou, jak účtárny zasílaly v určitých intervalech do centra podklady s hospodařením, a v centru byl počítač, kde se data zpracovávala. S dalším vývojem se modernizovaly provozy a nastupovaly nové a nové technologie. V tomto směru to pokračuje, v některých odvětvích překotně a bez ohledu na politické strany. Nedávno vzniklá politická strana může chtít do aleluja, ale když k tomu nebude mít patřičnou ekonomickou základnu, tak bude zůstávat jen u toho chtění. Já jim i nám přeji, aby jimi bylo Česko povzneseno, ale snad se ona nově vzniklá politická strana nebude zlobit na starého konzervu, který v tomto směru pesimismem prodchnut jest.

Jak tedy vnímáte podobné technologické pokroky, jako je umělá inteligence a nahrazování lidských pracovníků roboty? Jde o nevyhnutelný proces?

Je to nevyhnutelný proces! Se všemi klady i zápory. Společnost by se na to měla sakra připravit. Možná, že důležitým krokem nově vzniklé politické strany by mohla být komplexní osvěta namísto politických půtek, do kterých už nová strana pomalu zabředává.

Co podle vás nejvíce chybělo v české společnosti v roce 2018?

Anketa

Dělal Andrej Babiš v roce 2018 České republice v zahraničí ostudu?

11%
89%
hlasovalo: 16158 lidí
Pravda!

Mnoho se namluví o rozdělenosti národa. Jsme rozdělení, nebo jde jen o bublinu, jak také slýchám?

Houby rozdělení. Rozeštvaní jsme. Médii a politiky. Neumíme sobě naslouchat a neumíme připustit, že někdo může mít jiné názory než my. Mně se zdá, že lidé jsou přímo nabádáni, že nemusí mít argumenty, že stačí, když budou řvát a budou vulgární. Někdo pak opuchne vlastní důležitostí, předá to dál geometrickou řadou…a pak holt jsme rozděleni.

A jak podle vás prezident Miloš Zeman letos naplnil svá slova, že chce být „prezidentem dolních deseti milionů“?

Miloš Zeman je jedním z těch politiků, co vyčnívají. Má sloní paměť, je mimořádně sečtělý a všechno, co říká, má v něčem nějakou příčinu. Někdy mu rozumím, jindy méně a někdy s ním naprosto nesouhlasím. Dolních deset milionů? Miloš Zeman je prezidentem všech. Těch, kteří mu nemůžou přijít na jméno, i těch, kteří ho velebí. Platí to pro dolních i horních deset milionů.

Co byste popřál všem voličům do roku 2019?

Neutuchající zdraví a veselou mysl. A aby se přemohli a šli k volbám do Evropského parlamentu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Zuzana Koulová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Islám je nenávistná doktrína k ovládnutí světa. Hrozí vyhlazení Evropanů, řekl poslanec od Babiše a představil zásadní projekt „národní fronty“, který chystá proti imigraci

16:27 Islám je nenávistná doktrína k ovládnutí světa. Hrozí vyhlazení Evropanů, řekl poslanec od Babiše a představil zásadní projekt „národní fronty“, který chystá proti imigraci

ROZHOVOR „Je to další otřesný důkaz selhání politiky multikulturalismu a celého toho šílenství s při…