Máme se tak dobře, jak se našim předkům nesnilo, uzemnil Libor Rouček demonstranty proti Merkelové

25.08.2016 13:55 | Zprávy

ROZHOVOR „Všechny ty ‚Sibyly‘ jako třeba někdejší prezident Klaus, které neustále prorokují její zánik, mají smůlu,“ říká k perspektivě soudržnosti EU v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček. Upozorňuje na náš „neskutečný pokrok“ v bilaterálních vztazích s Německem a zdůraznil: „Máme mír, svobodu, životní úroveň i sociální jistoty, o jakých se generacím Evropanů před námi ani nesnilo.“ Rouček také zmiňuje, že „euro nejenže EU nerozloží, ale eurozóna je naopak jádrem pevnější evropské integrace“.

Máme se tak dobře, jak se našim předkům nesnilo, uzemnil Libor Rouček demonstranty proti Merkelové
Foto: archiv L. Rouček
Popisek: Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec Libor Rouček

Do Prahy po letech zamířila Angela Merkelová. Vy jste se k návštěvě už vyjadřoval na Facebooku: „Je v našem zájmu s Německem co nejvíce a co nejčastěji jednat, a to i o věcech, kde máme rozdílné názory, jako jsou například uprchlické kvóty. Lidé, kteří si myslí opak a kteří chtějí proti návštěvě kancléřky demonstrovat, si nevidí na špičku nosu.“ Co od návštěvy očekávat? Jaké závěry může přinést její setkání s premiérem Sobotkou a především s prezidentem Zemanem, který ji kvůli migrační krizi opakovaně kritizoval?

Německo je naše sousední země, zdaleka největší obchodní a investiční partner, spojenec v Evropské Unii a v NATO a dnes nejvýznamnější a nejvlivnější stát v Evropě. Po Brexitu jeho váha i celková role v EU i mimo ni ještě vzroste. Proto je dobré a nutné s Německem jednat, a to co nejvíce. Naše vztahy s Německem jsou totiž mnohem víc než jedno téma uprchlické krize a uprchlických kvót, jak je vidí někteří demonstranti. Při pracovním jednání s premiérem Sobotkou tak budou krátce zhodnoceny naše bilaterální vztahy, které se až na otázku uprchlických kvót vyvíjejí bezproblémově a kde jsme od podepsání česko-německé deklarace před téměř 20 lety společně udělali neskutečný pokrok. Hlavní téma jednání však bude především situace v EU v souvislosti s odchodem Británie. Jak na ni reagovat, jaké priority si pro jednání s Brity stanovit, a především, jak by se měla Unie vyvíjet dál. Tady má Česká republika velmi dobrou realistickou pozici s důrazem na posilování vnitřní i vnější bezpečnosti, ekonomické výkonnosti i sociální soudržnosti v EU, která se velmi blíží pozici a prioritám Německa. Kde jsme vlastní vinou trochu stranou, je další vývoj v eurozóně, jejímž členem, jak známo, nejsme. Na Hradě, kde se uskuteční zdvořilostní návštěva, předpokládám, že si kancléřka vyslechne názory prezidenta Zemana na uprchlickou krizi a situaci v EU, případně jej seznámí s pozicemi Berlína. Nemyslím si ale, že v otázkách uprchlických kvót dojde k jakémukoli posunu či sblížení rozdílných pozic obou zemí.

K návštěvě německé kancléřky se podrobněji rozepsal profesor Martin C. Putna, podle něhož je Merkelová jediným symbolem, který Evropě zbyl. Merkelová prý symbolizuje zlatou éru Unie a grandiózní úspěch ve vnějším i vnitřním sjednocení EU. Vnímáte její úlohu takto výlučně pozitivně? Co si o ní jakožto jediném pozitivním symbolu Unie myslíte?

Evropská unie je především společenstvím hodnot a ne symbolů. Ty hodnoty se rodily a vyvíjely tragickou zkušeností 2. světové války a rozdělením kontinentu válkou studenou. Dnes přes všechny problémy, kterými EU a Evropa prochází, máme mír, svobodu, životní úroveň i sociální jistoty, o jakých se generacím Evropanů před námi ani nesnilo. Na to bychom při všech problémech a těžkostech neměli zapomínat. Tento stav, znovu podotýkám, byl však vytvořen na základě hodnot, jakými jsou lidská práva, demokracie, právní stát a sociální tržní hospodářství. Tyto hodnoty zde byly před Merkelovou a budou i po ní. Pokud jde o jména a symboly, Německo má těchto symbolů více: Konrad Adenauer, Willy Brandt, Helmut Kohl či Gerhard Schröder, za jehož kancléřství došlo k historickému rozšíření EU o deset převážně postkomunistických zemí. I Angela Merkelová bude jednou takto vnímána, i když spousta národů v Evropě, včetně mnohých Němců, bude její jméno spojovat s uprchlickou krizí. Jihoevropané jako třeba Řekové či Portugalci si ji zase spojují, i když podle mne neprávem, s jejich krizí finanční a sociální.

Podle novináře Teodora Marjanoviče je Německo kotvou, která drží Česko na Západě. Se Zemanem se prý sejde jen proto, že ho nelze obejít. Jinak se dle novináře prezident přesunul svými názory na samý okraj evropské debaty. Návštěvy Merkelové podle Marjanoviče zasadí ránu úsilí o přesměrování naší země na východ i ruské propagandě. Bude v podstatě pár hodin trvající návštěva kancléřky natolik zásadní? Je známo, že ani doma již nemá Merkelová na růžích ustláno… Jak odhadujete, že se na ni bude za 20, za 30 let vzpomínat?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jízda s Babišem. „Až nebudu v politice, jedu do Bhútánu. Tam mají ministra štěstí!“ Dozvěděli jsme se také

20:20 Jízda s Babišem. „Až nebudu v politice, jedu do Bhútánu. Tam mají ministra štěstí!“ Dozvěděli jsme se také

„Myslíte milion chvilek nenávisti. Forum neřeším, ten člověk je posedlý Babišem. Už jsem si na ty ne…