Manžel Peroutkovy vnučky Jan Kasl: Zeman se asi praštil do hlavy nebo prostě stárne

22.05.2015 17:45

ROZHOVOR Někdejší pražský primátor Jan Kasl říká, že si prezident Miloš Zeman nechce připustit, že udělal s Ferdinandem Peroutkou chybu. „Za těch deset let, co byl na Vysočině, se změnil, asi se praštil do hlavy nebo prostě stárne,“ soudí o chování české hlavy státu někdejší oblíbený pražský politik. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také vysvětlil, proč nelituje svého odchodu z čela pražské kandidátky ANO, v čem je Putin horší než Brežněv a kdy se možná Krym zase vrátí Ukrajině.

Manžel Peroutkovy vnučky Jan Kasl: Zeman se asi praštil do hlavy nebo prostě stárne
Foto: jankasl.cz
Popisek: Exprimátor Jan Kasl

Co říkáte tomu, jakou aféru vytvořil prezident Miloš Zeman v souvislosti s neexistujícím článkem novináře a spisovatele Ferdinanda Peroutky Hitler je gentleman? Vaše manželka Terezie, která je vnučkou tohoto uznávaného novináře, kvůli tomu žaluje český stát.

Nejdříve jsme si mysleli, že je to jen projev ega Miloše Zemana, který nebyl ochotný uznat, že se mohl splést. Protože on si zakládá na tom, jakou má fenomenální paměť, jak dokáže citovat, co četl. Je pravda, že v minulých letech, před patnácti dvanácti lety se mu to dařilo. Každý stárne, všichni děláme chyby, jen Zeman si to nechce připustit. To byl náš dojem, když jsme se  dozvěděli, co řekl. My nesledujeme Zemanovy projevy, ale upozornil nás na to Martin Groman ze Sdružení Ferdinanda Peroutky. Padla otázka, co s tím. Řekl jsem, ať napíšou dopis s výzvou, aby prezident uznal, že udělal chybu, že Peroutka žádný takový článek nenapsal. O druhém výroku, o kterém se Miloš Zeman zmínil v souvislosti s Peroutkou, že „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“, už se vědělo, že to prohlásil dědeček Martina Stránského a že rozhodně Peroutka není vhodný příklad na selhání elit v obdivu k nacismu. Byl to velmi slušný dopis, ale nikdo se na něj neobtěžoval odpovědět, naopak mezitím to začali stupňovat. Takže pak to logicky dospělo k tomu, že manželka podala žalobu. Ujal se toho pan doktor František Vyskočil, který je skvělý právník, v podstatě za nákladové poplatky, jinak to bere jako pro bono akci.

Jak si vysvětlujete, že Hrad na svém tvrzení stále trvá, i když odborníci tvrdí, že žádný takový článek neexistuje? Prezident Miloš Zeman dokonce vypsal odměnu pro toho, kdo inkriminovaný článek najde?

Myslím si, že je to cílené, že jde o plánovanou akci, už zdaleka nejde jen o nechuť omluvit se a uznat, že i velké ego Zeman může udělat chybu. Jde už zřejmě o prezidentskou kampaň, že se Zeman rozhodl takhle vytočit národ, protože ví, že tím získá mediální prostor a bude se hrát podle jeho not.

Takže je to podle vás cílená provokace k získání pozornosti médií a veřejnosti?

Je to tak, to je provokace. A ještě k tomu má prezident nástroj – komunistického novináře pana Ovčáčka-čtveráčka. Myslím si, že by bylo dobře, aby se rozšířila žaloba i na něj, protože už není jen hlásná trouba Hradu, on vyjadřuje i svoje názory. Ale to je věc mojí ženy, já jí do toho nemluvím. Ona se rozhodla, že chce bránit čest toho, kdo už se bránit nemůže, protože je mrtvý, tedy svého dědečka, jelikož rozhodně nebyl žádný obdivovatel Hitlera, ani intelektuálně neselhal. Naopak zaplatil šesty let v koncentráku a pak musel odejít před komunisty. Těžko znám čestnějšího člověka, který stál za svými názory, ať už  tady byl režim fašistický nebo komunistický.

Protože si zachoval  mravní integritu a odvahu v nejtragičtějších chvílích naší historie, je to ikona české žurnalistiky. Nabídku K. H. Franka  a Emanuela Moravce, že když se ujme vedení časopisu Přítomnost v jejich službách, dostane se z koncentračního tábora na svobodu, odmítl, i když se musel vrátit zpět do koncentráku.

Je to nezpochybnitelná autorita, i Miloš Zeman se k němu hlásí, tvrdí, že ho obdivuje. A je trapné vytrhávat z kontextu věty napsané v hrozných  stresech podzimu 1938,  jara 1939, před jeho zatčením, když navíc na základě jeho článků ho gestapo zatklo. On nešel do Buchenwaldu jen tak z plezíru,  že by ho to bavilo, ale protože ho Němci považovali za škůdce, stejně jako ho pak po válce považovali komunisti za nepřítele lidu. Peroutka žádný článek, že Hitler je gentleman, nenapsal, proto je na místě se omluvit. Řekl bych, že nejhezčí je věta: Už toho nechte, pane prezidente, omluvte se a pojďme to skončit. Právě proto, že to Zeman nedělá, si myslím, že hraje svoji hru, aby předváděl, že se nebude s nikým mazat, že novináři jsou žumpa lidstva,  a všechny další nesmysly, které vykládá.

Mají prezident Miloš Zeman a jeho mluvčí morální právo pasovat se do role moralistů? Mám na mysli třeba kategorický soud mluvčího Ovčáčka, že „kdyby Ferdinand Peroutka v té době mlčel, tak by zůstal novinářem“?

Je absurdní, když to říká bývalý redaktor komunistických Haló novin… Kdyby Ovčáček mlčel, udělal by nejlíp. To, co dělá manželka, stoprocentně podepisuji. Zemana rád nemám, i když v době, kdy byl premiérem a já primátorem Prahy, jednalo se s ním bezprostředněji a pohodověji než s Václavem Klausem. S Klausem to byly vždycky samý stres a nervy, kdežto Zeman mě určitým způsobem bavil, i když to bylo exotické a stálo za tím několik piv a x panáků, dovedl si udržet vtip, nadhled, schopnost rychlého a kritického myšlení. Ale za těch deset let, co byl na Vysočině, se změnil, asi se praštil do hlavy nebo prostě stárne. Všichni stárneme.

Odborníci poukazují i na jeho nepříliš zdravou životosprávu, která se může projevovat různými způsoby…

Říkají, že nějaká diagnóza už tam je, že to je nějaká neurologická porucha, že je to prostě nemoc. Jako jsou kleptomani, tak jsou lidi, kteří se nedokážou udržet a říkají nesmysly.   

Co jste říkal návštěvě prezidenta v Moskvě na oslavách 70. výročí konce druhé světové války a jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v době, kdy do Ruska odmítli jet kvůli konfliktu na Ukrajině téměř všichni evropští státníci? Exministr Michael Kocáb to nazval patolízalstvím.

Myslím, že do Moskvy Zeman neměl jezdit. Ať si myslí, že Rusko neškodí, ať má rád Putina, to mu nikdo nebere, i když z toho nemám radost. Ale kdyby si to myslel jako Miloš Zeman, budiž. Ale že jel do Moskvy jako jediná hlava státu z unijní osmadvacítky, která se dohodla, že tam nikdo nepojede, je nepřijatelné. Když Zeman nastupoval do úřadu, potěšilo mě, že po Václavu Klausovi přišel na Hrad proevropský prezident, který říkal, že není sice všechno perfektní, ale pojďme to řešit. To bylo v pořádku. Ale když přijde na to, že se máme dohodnout a držet slovo, má najednou jiný názor a udělá si, co chce, protože on je Zeman a s nikým se přece nebude dohadovat. To považuji za nehorázné, nemělo se to stát, ještě navíc byl v Kremlu za kašpárka. Viděl jsem to, když jsme odjížděli od bratra z Ameriky. Vstávali jsme ráno ve čtyři, v pět jsme vyjížděli na letiště v Tampě na Floridě, v té době šel v televizi přímý přenos z Kremlu, protože vzhledem k časovému posunu tam bylo o několik hodin víc. Zrovna dávali, jak v Moskvě kladou kytičky a jak se tam přítomní politici fotí, Zeman stál stranou. I ten Fico byl blíž Putinovi, kdežto Zemana odklidili do kouta, on tam prostě byl za šaška. Kvůli položení kytek mohl jet do Moskvy s německou kancléřkou Merkelovou, její návštěva byla správně načasovaná, měl vystupovat jako ona, říci ano, skláníme se před hrdiny druhé světové války, ale to, co teď Rusko dělá, není dobře. A ne jim lézt do zadku a říkat, že se mají zrušit sankce. On je ani zrušit nemůže, on není Evropská unie.

Ale podle některých jeho kritiků Zeman v Moskvě vystupoval jako šéf Evropské unie…

Přesně tak, on tam vystupoval, jako kdyby mluvil za celou Unii.

Nezaráží vás, že se v souvislosti s možným ukončením sankcí mluví jen o dodržování minských dohod, nikoli o anexi Krymu? Přitom právě kvůli porušení mezinárodního práva při obsazení Krymu přistoupil Západ k protiruským sankcím. Neměl by tedy jejich zrušení podmínit vrácením Krymu Ukrajině?

Obávám se, že Krym je ztracený. Rusové vždycky budou argumentovat tím, že historicky patřil Rusku a Chruščov ho daroval bratrskému ukrajinskému lidu. Bojím se, že si zvykneme, že Krym bude součástí Ruska, ať to jinde dopadne, jak dopadne. Ale Ukrajina je autonomní stát, který má své ostatní území jasně definované, tam není o čem diskutovat. Sankce by se měly vztahovat k plnění minských dohod, k tomu, že se Rusové stáhnou z východní Ukrajiny a že tam nebudou vyvolávat žádné nepokoje. Doufám, že se situaci snad dlouhodobě, v horizontu desetiletí,  podaří zase zklidnit a vrátit do normálu.

Ale má se Západ smířit s tak bezprecedentním porušením mezinárodního práva, k jakému došlo ze strany Ruska na Krymu?

Uznávám, že ten postup byl naprosto v rozporu s mezinárodním právem, ale není síla kromě vojenské, ale k tomu by nikdo nepřistoupil, která by Krym vrátila Ukrajině. Jedině v budoucnu, až bude někdy za padesát let Rusko normální demokratickou zemí, se to třeba bude zase řešit. Možná. Ale teď nikdo neříká, vraťte Krym. Sankce ve vztahu ke Krymu určitě nebudou uplatňovány, ale jejich zrušení je třeba podmiňovat dodržováním minských dohod.

Asi by se nikdo neodvážil ze strany západních zemí použít vojenské akce kvůli Krymu, zvlášť když Putin po roce od anexe v televizním dokumentu prohlásil, že byl připraven použít jaderné zbraně, kdyby Západ reagoval. Jak jste to vnímal?

Myslím, že jenom dělal ramena. Nevěřím, že by byl takový blázen, že by to myslel vážně. Ale hrozné je už to, že takovou výhrůžku vůbec vypustil. Nevím, že by to takhle někdo od dob studené války řekl. Dokonce si nepamatuji, že by Brežněv veřejně vyhrožoval jadernými zbraněmi. Nebezpečí jistě bylo, vědělo se o existenci jaderných zbraní na obou stranách, ale nikdo oficiálně nevyhrožoval: hodíme tam bombu. Jestli Putin vytahuje tyhle výhrůžky, je to špatné.

Před rokem jste byl velkým trumfem Babišova hnutí ANO v čele pražské kandidátky, ale nakonec jste to odmítl a Babiš musel složitě hledat náhradu. Nelitujete toho, když jste mohl být znovu v čele pražské radnice? A jak si podle vás vede jako primátorka paní Krnáčová?

Ještě touto dobou jsem před rokem oficiálně v čele kandidátky hnutí ANO byl, i když už jsem věděl, že nebudu. Nelituji toho zcela určitě, v podmínkách, v jakých byla nominována, se sestavou, jakou má za zády, kdy si nemohla vybrat lidi, což byla moje podmínka, že do toho nepůjdu sám s lidmi, které nanominují z té personální bídy, jež v ANO byla a v mnoha případech ještě je. Ale na hodnocení paní Krnáčové je ještě brzy. Udělala plno nešťastných kroků a prohlášení, ale doufám, protože jsem Pražák a chci tady žít, že se z toho poučila a že místo výkřiků o spiknutí město začne řídit a že to konečně začne fungovat. Jiná cesta není.

Takže nejste z těch, kteří říkají: čím hůř, tím líp, když tam nejsem já…

To je přece nesmysl, to bych nikdy nechtěl. Možná to říkají někteří minulí komunální politici z TOP 09, protože doufají, že se v případě neúspěchu ANO do vedení radnice zase dostanou. Ale není to dobře pro Prahu ani pro nikoho z nás. Já bych chtěl dobrou fungující radnici, aby město prosperovalo a šlo nahoru.

V příštích dnech se bude poprvé od nástupu Sobotkova kabinetu hlasovat o nedůvěře vládě. Poslední kapkou, která k tomu opozici vedla, bylo včerejší hlasování o podpoře biopaliv. Co si myslíte o střetu zájmů majitele Agrofertu, vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše?

Myslím, že střet zájmů v jeho případě je zřejmý. Nelze popřít, že jediný fungující systém by byl takový, jaký je zaveden ve Spojených státech, že podnikatel při vstupu do politiky vloží svůj majetek do svěřeneckého fondu a zůstane tam po dobu výkonu jeho funkce. Na tu dobu ztratí vlastnická práva, o všem rozhoduje správce. Ale když je někdo druhý nejbohatší Čech a má vliv ve všech oblastech od umělého početí, tedy od zdravotnictví, přes zemědělství, média, lesnictví, chemický průmysl, už mu chybí jen pohřební ústav, bude ve střetu zájmů, i když jeho firmu bude řídit správce, protože se k jeho firmám bude jeho okolí chovat jinak než k jiným. Ale aspoň by nemohlo docházet k přímému zásahu vlastníka. Ale takhle je to jasný střet zájmů. Kdyby byl Babiš ministrem kultury, bylo by to fajn, jen by nesměl dát opravit kulturní památku, která stojí někde na jeho pozemcích. Ale když je vicepremiér a ministr financí, to je problém.

Opozice Babišovi vyčítá, že lhal, když tvrdil, že hnutí ANO prodloužení podpory biopaliv první generace nepodpoří. Ale dopadlo to jinak, prý navzdory jeho přání. Věříte tomu?

Myslím, že si mohl přát, aby byla zrušena podpora biopaliv, ale zase se mi na druhou stranu nechce věřit, že by svůj názor nedokázal ve svém hnutí prosadit. Předseda poslaneckého klubu ANO Faltýnek je jeho pravá ruka, takže je nepravděpodobné, že by se klub vzbouřil a hlasoval proti přání Babiše a podpořil prodloužení daňové podpory biopaliv, do které nás nikdo nenutí. To je divné. Ale tahle vláda, i když se na ni dívám kriticky, nedělá zas tak strašidelné kroky, které by zdůvodňovaly vyslovení nedůvěry. Ale možná jsou to kamínky do mozaiky, jež se postupně poskládají, až z nich jednou bude velká hromada, která se sesype. 

Co říkáte slovníku, jakým se Andrej Babiš brání kritice z řad opozice? Místopředsedu Miroslava Kalouska obviňuje z opilství, tvrdí, že je permanentně ožralý, a říká, že mu budou před vystoupením ve sněmovně dávat dýchnout. Nejsou už to urážky přes míru?

Je zajímavé, že na začátku, když jsem Babiše poznal, se prezentoval tím, že ve sněmovně chtějí dělat, nechtějí se tam hádat a urážet se navzájem. Ale teď je jeho slovník jako ze čtvrté cenové skupiny, možná ani tam by nezapadl. Dosud ve sněmovně padaly urážky jako trouba, debil nebo hlupák, ale tohle, co tam zaznívá dnes, je šílené. Myslím, že v tomto případě platí, čím hůř, tím líp, protože mohou vystřízlivět ti naivní voliči ANO, kteří chtěli změnu, aby se u nás společnost vyvíjela normálně. A ona se normálně nevyvíjí. Ale mě děsí průzkumy veřejného mínění, podle nichž přesto všechno existují lidé, kteří jsou schopni slepě volit hnutí ANO, jako dříve volili slepě jiné strany.

Jde o to, jestli  voliči budou mít alternativu. Nebo myslíte, že pravice má šanci získat zase bývalou podporu?

Pravici chybějí autentičtí, věrohodní politici, kteří budou razit pravicové myšlenky a dělat pravicovou politiku. Po pádu komunismu to měla pravice snadné, protože byla proti minulosti, proti totalitnímu systému, tak všichni volili pravici. Ale v zásadě nejsou Češi pravičáci, Češi chtějí rovnostářství, jistoty a teplíčko. A teprve další generace si možná uvědomí, že to je cesta do záhuby.

Abychom ale do té doby neskončili jako Řecko.

No právě. Je třeba řešit problémy, naprosto nezpochybňuji potřebu upravit výši důchodů, protože jestli je na tom někdo mizerně, jsou to důchodci, je třeba také řešit otázku dostupného bydlení, ale neřešit je levicovými recepty, ale recepty, které jsou už v Evropě osvědčené. Ale my tady zasypáváme bezedné díry zlaťáky, ony se ztrácejí a my se divíme.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše Frantová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle Piráti neuslyší rádi. Nová šéfka Rady seniorů se vyjádřila k jejich „vábení“ důchodců

20:00 Tohle Piráti neuslyší rádi. Nová šéfka Rady seniorů se vyjádřila k jejich „vábení“ důchodců

Lenka Desatová je novou předsedkyní Rady seniorů České republiky. Už nějakou dobu pro organizaci pra…