Martin Komárek vysvětlil, proč je „Babišovo hnízdo“ něco úplně jiného než Grossův byt

16.3.2016 10:14 dop.

Že by měl Andrej Babiš odstoupit? To nepřichází v úvahu. Poslanec Martin Komárek (ANO 2011) ostře smetl veškeré výtky vůči vicepremiérovi jako „nenávistné útoky politických oponentů a spekulace médií“, jež jen amatérsky opakují informace, ovšem nepřinesla žádná nová fakta. Zatím jde totiž pouze o podezření. „Samozřejmě kdyby se Andrej Babiš naštval a odešel, tak bych ho lidsky chápal, ale politicky by to podle mého názoru byla chyba.“ A posměch předsedy TOP 09? „Kalousek nenávidí Babiše, nenávidí ANO,“ zhodnotil Komárek.

Martin Komárek vysvětlil, proč je „Babišovo hnízdo“ něco úplně jiného než Grossův byt
Foto: Daniela Černá
Popisek: Poslanec Martin Komárek v Ostravě.

Dnes se sejde koalice, aby se dohodla na společném postupu na mimořádné schůzi sněmovny, svolané kvůli kauze kolem farmy Čapí hnízdo. Část opozice Babiše viní z toho, že se při stavbě farmy dopustil dotačního podvodu. Myslíte si, že se vicepremiérovi podaří objasnit situaci tak, že už se bod týkající se kauzy Čapí hnízdo ani nedostane na program mimořádné schůze?

Může se stát, že nebude program schválen. Opozice, která schůzi svolala, nemá dost hlasů, takže by se k ní musela přidat i část koalice. Žádný velký rozdíl v tom ale není, protože jak známo, řečníci s přednostními právy mohou vystoupit kdykoli, takže ještě před schválením programu si opozice řekne přesně to, co chce říct.

Může situaci nějak změnit to, že se sejde vicepremiér Andrej Babiš s prezidentem Milošem Zemanem?

Ne, protože prezident nemá žádný vliv na chod sněmovny.

Přesto prezident nepřímo podpořil Andreje Babiše, když zmínil, že se nebude věcí zabývat. Naopak opozice trvá na vysvětlení. Například místopředsedkyni TOP 09 Heleně Langšádlové by se líbilo velmi rázné řešení. O tom svědčí i její vyjádření pro ParlamentníListy.cz, že „každý politik v celé Evropě by kvůli Čapímu hnízdu odstoupil“. Co na to říkáte?

Každý politik v Evropě by zvažoval odstoupení, kdyby nezávislá komise či policie došly k závěru, že v případě Čapího hnízda byly v rozporu se zákonem použity dotace, nebo dokonce že šlo o dotační podvod. To by samozřejmě na jeho pověsti zanechalo nesmazatelný šrám. Pokud jde o pouhé podezření, spekulace tisku a nenávistné útoky politických oponentů, žádné odstoupení nepřichází v úvahu.

Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija zmínila, že „nechce se mi věřit, že by pan Babiš o tom nevěděl. Hned od počátku se totiž de facto vzdal jedné ze svých firem, která přešla na anonymní majitele a po úspěšně provedené dotační transakci se do jeho holdingu vrátila. Potvrzují to i jeho slova, že Čapí hnízdo je „nejlepší nápad, který kdy vymyslel.“ Co vy na to?

Do obchodů pana Babiše nevidím. Nejsem byznysmen.

Dnes se v médiích vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka: „Je logické žádat vysvětlení v této věci, která je hodně spletitá.“ Vicepremiér Babiš by podle něj měl dát veřejnosti k dispozici veškeré informace o případu. Zároveň ale premiér varoval před tím, aby se politici měnili ve vyšetřovatele, státní zástupce nebo soudce. Zdůraznil také, že věc vyšetřuje policie i evropské orgány. Jak hodnotíte postoje premiéra v této kauze?

Pan premiér se chová korektně a zároveň politicky. Má dva zásadní cíle: zachovat koalici a uspět v krajských a parlamentních volbách. Z toho vyplývá, že si musí s ANO udržovat přiměřeně slušný vztah a pak že ho musí oslabit. Obě tyto strategie sleduje velice zkušeně.

Ještě se vraťme k opozici. V podstatě nejtvrdší vyjádření zaznívají od předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. Na Primě při debatě s místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem uvedl: „Bohužel to je reputační problém nejenom pro českou vládu doma, ale je to reputační problém pro ČR v celé Evropě.“ Podle Kalouska nemůže sněmovna „dělat pštrosí politiku k Čapímu hnízdu“ a není možné, aby ke kauze nezaujala stanovisko. Co si o tom myslíte?

Kalousek je zcela konzistentní. Nenávidí Babiše, nenávidí ANO. Cítí příležitost, jak oslabit osobně Babiše i stranu, a využívá ji s kalouskovskou razancí. Naprosto ho chápu, protože je to jasná opoziční strategie. Musím ale dodat, že Kalousek by měl pravdu, pokud by se cokoli z toho prokázalo. Kdyby vyšlo najevo, že se Andrej Babiš skutečně dopustil dotačního podvodu, šlo by samozřejmě o problém pro Českou republiku, byť ne kolosální. Jenže zatím jde o pouhé podezření, které Andrej Babiš jednoznačně popírá, takže žádný problém neexistuje. Znovu opakuji. Mohl by vzniknout, pokud by se podezření prokázalo.

Pan vicepremiér říká, že jde o mediální kampaň, která má poškodit jeho osobu i celé hnutí. Jak si aktuální stav mediální scény v této věci vysvětlujete vy?

Jde o klasickou mediální vlnu. Mají atraktivní téma, které se týká v současné době nejzajímavější osobnosti v České republice, které samozřejmě přitahuje diváky, čtenáře a velmi dobře prodává články redaktorů. Jestliže převládají negativní komentáře, i to chápu, protože Andrej Babiš mezi komentátory nikdy nebyl zvlášť oblíben.  
Samozřejmě s tím, co se publikuje, nesouhlasím. Média pracují s presumpcí viny, a ještě amatérsky. Novináři neobjevili žádná nová fakta. Neustále upozorňují na rozpory ve vyjádření Andreje Babiše, ale žádné nové skutečnosti o tom, jak to s Čapím hnízdem bylo a nebylo kromě nějakých časových os, jsem nikde neviděl, neslyšel a ani nečetl. Média kauzu živí, ale nevnesla do ní nic nového. Srovnávám to se situací, kdy Mladá fronta Dnes psala o problému Stanislava Grosse s bytem. Tehdy dokázala, že peníze nemohl mít, a Stanislav Gross musel reagovat na fakta. Bohužel dnes v médiích vidím jen už notoricka známé informace. 

Podle slov místopředsedy Faltýnka na Primě musel vicepremiér odložit dovolenou s dětmi. Myslím, že tu informaci sděloval i pan vicepremiér v některém médiu… Kauza evidentně narušuje vicepremiérovi soukromý život. Neobáváte se toho, že by z politiky odešel i z osobních důvodů?

Já jako politik dělám svou práci, takže nějaké obavy nejsou na místě. Samozřejmě kdyby se Andrej Babiš naštval a odešel, tak bych ho lidsky chápal, ale politicky by to podle mého názoru byla chyba.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

Chcete být prezidentem

Zajímalo by mě, jak hodnotíte stávající vládu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Rakušan už jenom zoufale vykřikuje a lže.“ Okamura vzal ministra od podlahy. Nejen jednoho

20:00 „Rakušan už jenom zoufale vykřikuje a lže.“ Okamura vzal ministra od podlahy. Nejen jednoho

Pane Stanjuro, pro válečnou daň musíme být ve válce, což nejsme, i když vaše vláda dělá vše, aby nás…