Miliardář Dědek o Babišovi: Stane se cílem. Teď začnou vyplouvat obvinění

26.09.2013 10:25

ROZHOVOR I když si nemyslí, že Andrej Babiš je „ideální“ šéf politické strany, rozhodl se majitel úspěšné firmy Jablotron, která svoje zabezpečovací zařízení a elektroniku vyváží do osmdesáti zemí světa, veřejně podpořit politické hnutí ANO. A dlouholetý volič ODS dodává, že politickým stranám, které tu vládly, už podporu nedá a bude to rozmlouvat všem lidem okolo.

Miliardář Dědek o Babišovi: Stane se cílem. Teď začnou vyplouvat obvinění
Foto: Archiv DD
Popisek: Miliardář a majitel firmy Jablotron Dalibor Dědek
reklama

Zaujalo vás něco z volebních programů politických stran, které kandidují v říjnových sněmovních volbách?

Já už jsem nečetl žádný politický program stávajících politických stran, protože jsem si udělal obrázek, že to byly vždycky jen prázdné sliby, po kterých následovalo neplnění nebo dokonce ostuda a dluhy. Já jsem byl zarytým voličem ODS, ale musím přiznat, že v posledních letech jsem se musel už hodně přemáhat, docela jsem zvažoval, co by se s tím nepořádkem dalo udělat. Pravda je, že daleko víc odvahy měl pan Babiš, a ačkoliv ho neznám a nikdy jsem se s ním nepotkal, tak jsem se rozhodl, že ho podpořím. Příští týden se chystám při jeho vystoupení v Liberci využít toho, že už mám tady přece jen nějaké renomé, a hodlám ho veřejně podpořit, protože si myslím, že je potřeba do vlády dostat někoho, kdo má smysl pro hospodaření, kdo chápe politiku jako nadstavbu byznysu, nikoli jako cestu k tomu, jak si udělat výhodný byznys. A to je velký rozdíl.

Proč věříte zrovna panu Babišovi? Vy například děláte hodně pro charitu, přispěl jste na noclehárnu pro bezdomovce v Praze, koupil jste pro ně i nafukovací halu, plánujete stavbu penzionu pro seniory, podporujete Nadační fond proti korupci. Majitel firmy Agrofert je druhým nejbohatším mužem v České republice, ale možná nepřispívá na dobročinnost ani tolik co vy. Nepromítáte do něj sám sebe?

Já jsem to možná neřekl dostatečně jasně. Já si v této chvíli připadám tak trochu jako zbabělec, že na rozdíl od pana Babiše jsem nebyl ochoten do toho jít. A co jsem komunikoval s jinými lidmi z podnikatelské oblasti, tak se hodně cítí podobně. Abych řekl pravdu, jak znám zprostředkovaně pana Babiše, nemyslím si, že by to byl ideální člověk, který by měl stát v čele politického hnutí, ale myslím si, že se mu povedlo sehnat k sobě lidi, kteří mají renomé a jsou odborníky v dané oblasti. A považuji je za slušné lidi. To není vždycky v podnikání o tom, jestli člověk, který to dělá, umí úplně všechno. Když to řeknu na rovinu, já si vůči němu připadám tak trošku jako srab, který do politiky nešel. On měl tu odvahu, i když ho k tomu absolutně nic nenutilo. Došla mu trpělivost a jde do kolbiště, kde nemůže počítat s ničím jiným než s nevděkem, bahnem, kydáním všeho ošklivého, a přesto do toho jde. Proto si myslím, že stojí za to ho podpořit. Můžu se mýlit, ale politickým stranám, které tu byly, už podporu nedám a budu to rozmlouvat všem lidem okolo.

Když mluvíte o osobnostech, kterými se Andrej Babiš obklopil, kdo je pro vás zárukou, že když mu věří, stojí za to ho také podpořit?

Já neznám osobnosti z politiky, jako je třeba Pavel Telička, ale mne spíš přesvědčilo, do jaké míry mu věří nebo ho podporují podnikatelé, které znám a kteří něco dokázali, kteří umějí hospodařit, řídit a posunovat byznys, který dělají, dopředu. A málo platné, státní hospodářství skutečně potřebuje hospodáře. Stát je, ať chceme nebo nechceme, víceméně jako firma, která musí mít vyrovnané příjmy a výdaje. A to Česká republika potřebuje v první řadě.

Podnikání pana Babiše začalo odlišně než to vaše. Vy jste začal od nuly, do podnikání jste dal rodinné úspory, vypracoval jste se postupně vlastní pílí a nápady, ale pan Babiš pochází z líhně velkopodnikatelů, kteří pracovali před rokem 1989 v podnicích zahraničního obchodu a často spolupracovali s StB. Byl v minulém režimu významnou postavou ve slovenském Petrimexu, který obchodoval s chemií a který v Praze před rozdělením Československa založil pobočku, která se později přejmenovala na Agrofert a pan Babiš ji po odchodu z Petrimexu koupil.

Anketa

Kdo má Váš volební hlas? (strany jsou vybrané dle aktuálních průzkumů ČT)

7%
13%
32%
7%
4%
6%
hlasovalo: 23981 lidí
Máte pravdu, že on na tom začátku měl výhodu startovní pozice, byl úplně jinde než ti, kteří začínali od piky. Nechci mu sahat žádným způsobem do svědomí, jsem si vědom, že na začátku byla taková neprůhledná mlha, ale stejnou příležitost mělo víc lidí, kteří na tom byli jako on, a podívejte se, kam to kdo z nich dotáhl. Když jsem to na začátku zvažoval, říkal jsem si: Na tom Babišově hnutí mi vadí jedna jediná věc, a to Babiš sám. Ale pak jsem si říkal, kdo jiný do toho půjde, proč to ten člověk vůbec dělá, pomalým zráním jsem přesvědčil sám sebe, že je lepší podpořit Babiše, který v tuto chvíli pro změnu něco dělá, než sedět s rukama v klíně a přemýšlet, komu dát hlas. Tím, co dokázal, v mém pohledu eliminoval svou minulost. Zvolil jsem v tuto chvíli trochu filozofii jako jeden čínský filozof, který řekl, že je úplně jedno, jestli je kočka bílá nebo černá, hlavně jestli chytá myši. Je mi celkem jedno, jaký byl vlastní start Babiše, protože když se podíváme na různé renomované politiky, jejich historie je velmi zamotaná a sporná. Ano, dokázal jsem sám sebe přesvědčit, i když jsem měl k němu od počátku averzi, vzhledem k tomu, jak byl vykreslen v médiích. Ale když se podívám, co dokázal a s jakou vervou do voleb jde, tak bych se ho nebál.

Někomu už nevadí ani tak minulost Andreje Babiše, ale má výhrady ke způsobu jeho podnikání. Třeba proto, že je závislé na státních dotacích, nebo proto, že potraviny z jeho podniků – masné výrobky, sýry, pečivo - nejsou dostatečně kvalitní. A vyjadřuje obavy, že ani jeho politika nebude „kvalitní“.

To je věc, kterou nedokážu jednoznačně posoudit. Kdybych měl říci nějaká negativa, která u něho vnímám, považuji za nevýhodu, že jeho vystupování není na té úrovni, jakou by v této situaci potřeboval. On neumí takovou uhlazenou řeč. Mám pocit, že neumí také dost dobře delegovat práci, on si nechává spoustu věcí sám za sebou, a to pro něj může být problémem. Jak teď bude přituhovat v předvolebním boji, když se ukazuje, že jeho volební preference jsou poměrně vysoké, všichni na něm budou hledat něco špatného. Z té fáze, kdy se vylepovaly usměvavé tváře na billboardy a kdy marketingoví poradci leštili volební programy, přijde fáze, kdy jeden na druhého bude kydat bahno. A myslím si, že kvůli tomu Babiš, který se rýsuje jako ten úspěšný, se stane cílem. Teď teprve začnou vyplouvat všechna možná obvinění. Ale já už jsem víceméně rozhodnutý, že ho budu volit, protože skutečně vnímám, že v tomto státě se musí něco stát. Není do nekonečna možné, aby tady byl nastaven velice dobře fungující byznys a velice skomírající hospodářství.

Říkal jste, že Andrej Babiš neumí věci v politice delegovat na jiné, ale jako podnikatel skupiny Agrofert přece musí delegovat kompetence na manažery, jinak by mu přece podniky nemohly fungovat, protože jeden člověk to nemůže zvládnout?

Viděla jste v medailonku o něm, jakou velikost má jeho diář? To o lecčem vypovídá. Je to jedna z věcí, která se mi na něm líbí, že všechno nenechává úplně na těch ostatních. Ona je otázka delegovat a delegovat. Jeden extrém je, když řízení pustíte úplně někomu jinému a nestaráte se o to vůbec. Záleží na tom, jak člověk otěže lidem ve firmách přitahuje či povoluje. Myslím, že ho život naučil, a vůbec se tomu v českém prostředí nedivím, si možná jednotlivé byznysy sledovat víc, než by bylo nutno. Ale je to moje dojmologie, protože já jsem s ním nikdy do styku nepřišel.

On má za sebou finanční zázemí, což je obrovská výhoda, protože nemusí být žádným sponzorům vděčný a zavázaný, ale není trochu kontroverzní věc pro člověka, který vstupuje do politiky, nakoupit si významná média?

Když to zvažuji, tak si myslím, že to z jeho strany byl docela promyšlený tah. Považuji to za přípravu ke vstupu do politiky. Já jsem se s některými lidmi z jím koupených médií potkal, a ti mne ujišťovali, že do obsahu médií zasahuje jen minimálně. I když se prý sami báli, že budou psát, jak bude Babiš pískat, tak se to zatím nestalo.

Otázka je, zda to tak bude i po volbách…

Já jsem člověk, který raději vidí věci vždy spíš optimističtěji, než aby přemýšlel, co špatného se může stát. Když jsem v tom českém rybníčku politických subjektů, které se do politiky hrnou, zvažoval, koho podpořit, tak z toho vypadnul jako nejvhodnější právě Babiš, ačkoliv jsem tam měl sám pochybnosti.

Říkal jste, že máte trochu špatné svědomí, že jste sám nevstoupil do politiky. Připadá mi to zbytečné, protože se angažujete nejen v charitě, ale i v boji proti korupci, ale především tím, že úspěšně podnikáte, zaměstnáváte spoustu lidí, platíte daně, děláte pro Českou republiku mnohem víc než většina politiků. Proč byste se měl cítit jako zbabělec, když se věnujete tomu, co nejlépe umíte a kde jste prospěšný?

Víte proč? Protože to je takový mechanismus sysifovské práce. Vy v podstatě nějakým způsobem něco tvoříte a snažíte se, aby vaše firmy platily daně, aby do státního rozpočtu odváděly skutečně to, co dokáží. A pak přijdete domů a pustíte si televizní zprávy. V tu chvíli si říkáte, pro pána Jána, že já idiot sponzoruji takovou tlupu lidí, kteří jsou buď impotentní nebo jsou to zloději. Já se vůbec nedivím, že v řadě firem přetekla míra jejich trpělivosti, a než do tohohle bezedného státního kotle pumpovat peníze, raději převedli sídla svých společností jinam. O Jablotronu se mluví jako o velmi úspěšné firmě, ale když se podívám na obraty jiných firem, které evidentně prosperují, a na to, jaké platí daně, je mi úplně jasné, že zisky převádějí úplně jinam. A to nemluvím jen o nadnárodních společnostech, podívejte se, kolik českých firem má své sídlo v zahraničí a jejich zisky končí někde jinde. Myslím si, že jedním z důvodů je, že se manažeři nemohli koukat na to, jak se s tím, co oni „v potu tváře“ do státní kasy odvedou, hospodaří. Já si říkám: Ty se tady snažíš naplnit nějakou nádobu, která je a priori děravá a politici tam propichují vesele další díry. Proto se cítím jako zbabělec, že nosím vodu do té děravé nádoby a nejsem schopen udělat nic pro to, aby tam ty díry nebyly.

Když vás to tak trápí, proč tedy vlastně nejdete do politiky zalepovat ty díry ve státní kase? Firma by bez vás nefungovala, nebo se vám nechce do toho prostředí, kde se kydá bahno?

Těch důvodů je řada. První věc je, že ve firmě se cítím jakoby ve svém prostředí. To je prostě můj element, tam jsem se naučil nějakým způsobem pohybovat a ta práce mne baví. Druhá věc je ta, že po svých zkušenostech vím, že když chcete udělat nějakou organizaci, která je řízená, tak čím je větší, tím hůř se řídí. Ve firmě si mohu vybírat k sobě lidi, my děláme velice důkladné výběrové řízení, abychom skládali management, který řídí jednotlivé procesy. I tak se stane, že musíme lidi obměňovat. A teď si představte, že bych se ocitl v situaci, kdy ten tým vytváří náhodný proces, jako jsou volby, kdy vám hlasy voličů přivanou politiky, z nichž podstatná část by patřila do rukou psychiatra nebo alespoň psychologa. A s takovými lidmi pak dávejte něco dohromady. Nedovedu si představit, že bych na to měl trpělivost. Jsem relativně prchlivý, nedůtklivý, znám svoje slabiny, já bych to v  politice nezvládl. Nejsem diplomat, nedokážu se přenést přes to, že někdo má postranní úmysly a podobně. Ve firmě si to dokážu ošetřit, buď si to vyjasníme, nebo si vyberu někoho jiného. A to by v politice udělat nešlo.

Vy si tedy nemyslíte, že nejen stát, jak říká pan Babiš, ale dokonce ani politickou stranu není možné řídit jako firmu?

Základní princip, mám na mysli hospodaření, by měl být hodně podobný, jsem o tom přesvědčen, akorát je to ve státě mnohem těžší. Tou jeho velikostí a tvořením jeho týmu. Vnímám jako průšvih, že ve chvíli, kdy se mění ministr, se mění celé ministerstvo. Ve státním úřadu musí být odborníci, ministerstvo musí pracovat jako stroj, kde každá součástka zapadá do sebe, rozumí si navzájem, a ti, co jsou ve vládě, by měli být jen ti, kteří sedí za volantem toho stroje a mírně korigují jízdu. Nemohou dělat obraty o sto osmdesát stupňů vlevo nebo vpravo, podle toho, jak se kdo vyspí, to je nesmysl. Tady by měla permanentně fungovat vláda odborníků, která ve chvíli, když ministři nepřijdou do práce, bude pracovat dál, protože na ministerstvech sedí odborníci, a ne aby se tam dosazovali samí kamarádi.

Naprosto tedy vylučujete, že byste i někdy v budoucnu vstoupil do politiky?

Zatím se k tomu rozhodně nechystám, myslím si, že do určité míry projevím svou fyzickou angažovanost tím, co dělám, třeba v oblasti charity a věcí spojených s dárcovstvím. Teď možná jsem překročil trochu rámec toho, co jsem kdy udělal, když jsem si řekl, že toho Babiše podpořím. Prostě po zkušenostech, co máme s různými populisty, jako byly Věci veřejné, si myslím, že je čas zkusit někoho, kdo má zkušenosti v oblasti podnikání. Já to vidím v malém, když se v Jablonci po různých učitelích a lidech, kteří uměli vládnout spíš slovem než praktickým přístupem, stal konečně primátorem někdo, kdo byl zvyklý podnikat, kdo věděl, jak řídit firmu. Výsledkem je, že dnes je hospodaření města mnohem lepší. Myslím, že tohle by mohlo platit i v tom státě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Libuše Frantová
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Arabista Pelikán skončil v karanténě na Bulovce. Toto tam zažil

9:33 Arabista Pelikán skončil v karanténě na Bulovce. Toto tam zažil

ROZHOVOR Arabista a vysokoškolský pedagog Petr Pelikán byl po návratu z Íránu spolu se studenty Zápa…