Ministryně Šlechtová pro PL o návštěvě Izraele a Palestiny. A říká: Pokud Německo a Rakousko zablokují hranice, půjdou uprchlíci k nám. Klidně jich vezmeme víc, když...

04.11.2015 9:21

ROZHOVOR Ojedinělou zkušenost má ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, protože v jeden den jednala v Jeruzalémě a Betlémě o cestovním ruchu s oběma stranami vyhroceného izraelsko-palestinského konfliktu. „Překvapilo mne, že se tito dva ministři pro cestovní ruch nikdy neviděli a v podstatě o to ani jeden nestojí. Ale Jeruzalém a Betlém jsou nejsvětější místa celého světa, proto spolu v rámci cestovního ruchu naprosto souvisí a patří k sobě, měli by se tedy domluvit,“ řekla v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Karla Šlechtová.

Ministryně Šlechtová pro PL o návštěvě Izraele a Palestiny. A říká: Pokud Německo a Rakousko zablokují hranice, půjdou uprchlíci k nám. Klidně jich vezmeme víc, když...
Foto: MMR, mg
Popisek: Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová

Jak často se v uplynulých letech setkali český a izraelský ministr, kteří mají na starosti turistiku?

Musím říci, že jsem se pídila po Ministerstvu pro místní rozvoj, jestli se vůbec nějaký ministr setkal například s ministrem pro cestovní ruch v Izraeli a zjistila jsem, že ne, že existovaly pouze nějaké písemné kontakty, něco na pracovní úrovni... Domnívám se, že toto bylo první a unikátní jednání na úrovni ministrů, kteří jsou zodpovědní za cestovní ruch. V Izraeli existuje přímo ministerstvo pro turismus a já mám v gesci turistiku jako jednu z deseti klíčových agend.

Když šlo o unikátní setkání, s jakým přijetím jste se v Izraeli setkala? Jaké bylo jednání s ministrem turismu Jarivem Levinem?

Setkala jsem se s velmi vřelým přijetím, byla jsem až překvapena, protože pan ministr měl s sebou spoustu poradců a náměstků. Probírali jsme, že počet turistů ze strany České republiky do Izraele v posledních pěti letech roste, ze strany Izraele je to podobné, ale poslední rok můžeme vidět trochu pokles. Je to kvůli zhoršené bezpečnostní situaci za poslední měsíce a týdny. Mluvili jsme o tom, jakým způsobem zvýšit poptávku v obou našich zemích. Mám plán, že bych v průběhu příštího roku sama vedla do Izraele misi plnou tour operátorů, cestovních kanceláří, abychom tam pořádali určité konference apod. Další věc, o které jsme diskutovali, je bezpečnost našich turistů v Izraeli. Izraelský ministr mne ujistil, že turisté se nemají čeho bát. Útoky, ke kterým tam v poslední době dochází, se nedějí v centru Jeruzaléma nebo Tel Avivu, takže bezpečnost je v těchto městech podle jeho slov v pořádku. A podle toho, co jsem osobně zažila v Izraeli, se také domnívám, že není třeba se ničeho obávat. Další věc, o které jsme jednali, je konference OSN o bydlení a udržitelném rozvoji měst s názvem Evropský Habitat. Česká republika tuto konferenci pro šestapadesát zemí organizuje pod hlavičkou OSN a MMR. Očekáváme pět až deset tisíc lidí, kteří přijedou 16. až 18. března příštího roku k nám. Izraelského ministra jsem na ni také pozvala. A také jsem navrhla, že uzavřeme memorandum o spolupráci v cestovním ruchu. Věřím, že do půl roku bychom ho mohli podepsat.

Izraelci říkají, že jsme jejich spolehlivým a dobrým partnerem, možná jediným v Evropě. Dotkli jste se i tohoto tématu? Může Česká republika v oblasti turismu otvírat dveře Izraeli?

Určitě. To bylo velice silné téma, ke kterému jsme se také dostali. Jak víte, při návštěvě Izraele jsem rovněž navštívila Betlém a palestinskou ministryni turismu a památek Rulu Maajahovou. Izrael opravdu cítí podporu České republiky například v rámci našeho hlasování v OSN; oni sami vědí, že s tím máme někdy v Evropské unii problémy, nicméně náš postoj je v tuto chvíli proizraelský. A já se domnívám, že ministři pro cestovní ruch, a to jsem sdělovala i v OSN, jsou takoví poslové míru, protože občané chtějí cestovat do všech možných zemí. Domnívám se, že právě úloha ministrů pro cestovní ruch je sdělovat občanům, jaká je v jednotlivých zemích situace apod.

Vy jste tuto vaši myšlenku uskutečnila v Izraeli i v praxi, když jste současně jednala i s palestinskou ministryní turismu. Jaké byly reakce z obou stran?

Náš postoj pro Izrael jsme s palestinskou ministryní také probíraly – a velmi silně. Sdělila jsem jí, že to, že jsme proizraelsky orientovaní, neznamená, že jsme někdy řekli ne Palestině. Česká republika to nikdy v rámci diplomacie ani zahraničních vztahů opravdu nesdělila. S palestinskou ministryní jsem strávila čtyři až pět hodin, byly jsme celou dobu v Betlémě a musím říci, že je to město , které stojí za to vidět. Samozřejmě vzhledem k naší ochraně byla kolem nás ochranka, ale obě jsme se shodly na tom, že i kdyby tam ochranka nebyla, město je bezpečné tam, kde jsme se pohybovaly. Když jsme šly do nejznámějšího kostela – Chrámu narození Páně – potkaly jsme asi dvě stě turistů, z Asie, Ameriky a Polska. To znamená, že lidé do Betléma jezdí. Mne v tu chvíli napadlo: Kolik Čechů vlastně ví, že Betlém je v Palestině? Kolik lidí ví, že není součástí Izraele? Na území Palestiny se také nacházejí dvě velké památky UNESCO, o čemž podle mne také skoro nikdo neví. Myslím, že Češi to příliš nevědí; a to je jedna z věcí, které chci v Česku sdělit. Cítila jsem se tam bezpečně a velmi klidně, je to město, které má své kouzlo.

Konzultovala jste vaši schůzku s členkou palestinské vlády doma s ministerstvem zahraničí?

Sdělovala jsem i izraelskému prezidentovi Revlinovi při jeho nedávné návštěvě Pražského hradu, že jedu i do Palestiny. Sama jsem si zjišťovala, jaký to bude mít vliv na diplomacii. Izraelský prezident řekl, že je dobře, že tam jedu. Debatovala jsem o tom i s českou ambasádou v Izraeli, s Ministerstvem zahraničních věcí, protože to není úplně obvyklé. Po ministrovi zahraničních věcí Lubomíru Zaorálkovi, který byl v Palestině už dvakrát, jsem vůbec první český ministr jiného resortu, který se v Palestině objevil. Palestinská ministryně mi vyřizovala velké poděkování od palestinské vlády, nicméně jsem jí na rovinu sdělila, že jsem tam kvůli cestovnímu ruchu.

Padla při vašich jednáních také zmínka i o současných izraelsko-palestinských vztazích, nebo se o tom vůbec nemluvilo?

Samozřejmě jsem slyšela spoustu věcí ohledně okupace. Ale ze zkušenosti z různých jednání v OSN vím, že všichni zástupci Palestiny mluví především o okupaci ze strany Izraele. A to je vše. Já jsem ministryni Maajahovou upozornila, že pokud bude Palestina takto vystupovat, nikdy nepřitáhne turisty. Oni musí říci i to B. Ale ona řekla, že ministři mají tento pokyn. Ovšem pokud to budou říkat například na velkém sněmu světové organizace pro cestovní ruch, musí současně říci, přijeďte, my vám zajistíme bezpečí.

Jak je možné se dostat jako turista do Palestiny?

Ono to funguje tak, že cestovní kanceláře v Jeruzalémě odvezou turisty do Betléma, v Betlémě je provádějí izraelští průvodci, pak je zase naloží do autobusů a odvezou zpátky. Palestinská ministryně si stěžovala na to, že tam turisté nepřespí, i když mají spousty hotelů, že tam jezdí s izraelskými průvodci, takže nemohou ani dohlédnout na to, co jim říkají.

Nebylo zvláštní jednat v krátkém časovém sledu s izraelským ministrem a palestinskou ministryní, když víme, jak napjaté vztahy mezi oběma zeměmi panují zvláště v poslední době?

Dopoledne jsem strávila s izraelským ministrem a celé odpoledne a večer s palestinskou ministryní. A musím potvrdit, že vztahy mezi nimi jsou velmi napjaté. Oba ministři mě tak trochu požádali, abych hrála zprostředkující subjekt jakési diplomacie, o což jsme usilovali i mou návštěvou v Palestině. Izraelský ministr moji návštěvu v Palestině vnímal neutrálně, já jsem mu jasně sdělila, že v rámci diplomacie se nemůžeme dívat jen jedním směrem, i když jsme proizraelští. Pro mne osobně je Betlém významné město a ráda bych tam dostala i české turisty. Pro mne byla při jednání hlavní otázka bezpečnosti našich turistů na území Palestiny. Paní ministryně mi zaručila, že tam bezpečí je, všude jsou policisté, jezdí tam mnoho policejních aut. Většinou tam turisté nejezdí sami, navštíví Betlém hromadně. Mne osobně opravdu zaráží, že oba ministři se osobně neviděli a ani jeden o to v podstatě nestojí. Je to škoda, protože jsou to nejsvětější místa celého světa, opravdu stojí za to je vidět. Kdybych nejela do Betléma, viděla bych jen část Izraele. Takže by se na tom měli domluvit.

Ještě mne zajímal postoj palestinské vlády v celém izraelsko-palestinském konfliktu. Musím říci, že každá strana má svou verzi. Média v Palestině říkají, že za to může Izrael, média v Izraeli říkají, že za to mohou Palestinci. Na obou jednáních jsem si vyslechla něco na toho druhého. Myslím, že pro někoho z Evropy to byla velmi zajímavá jednání. Je podle mne dobře, že jsem jela i do Betléma, protože jsme ukázali, že i když jsme jako Česká republika proizraelští, budeme komunikovat s příslušnými institucemi na území různých států.

Počítáte s tím, že informace, které jste při jednáních získala, předáte českému ministerstvu zahraničí?

Určitě, hlavně to sdělím na vládě. Ale je to záležitost mezi Izraelem a Palestinou, i když Palestina není uznaná jako stát, funguje jako stát. Dozvěděla jsem se, že mají dvacet ministrů, kteří mají různě rozděleny kompetence. Uvidíme, co se tam bude dít. Protože parlament se svolal před mnoha lety, čeká se, jestli se svolá, dosud toho nebyl schopen. A jestli pak svrhne současnou palestinskou vládu...? Ministerstvo zahraničí komunikuje s úřady na území Palestiny, máme tam styčný úřad, kolegové z tohoto úřadu se mnou byli po celou dobu mé návštěvy v Betlémě.

Jezdí dnes čeští turisté do Palestiny vzhledem k bezpečnostní situaci?

Ano. Ale jsou to přesně ti turisté, kteří jedou přes cestovní kancelář do Jeruzaléma, tam nasednou do autobusu, jedou na hodinu do Betléma a pak se vrátí. Individuální zájezdy nebo výlety do Betléma jsou opravdu ojedinělé.

Vy byste tedy návštěvu Betléma osobně doporučila? Je to bezpečné?

Určitě bych ji doporučila. Když už někdo chce vidět Jeruzalém a Betlém, tak ano, ale vzhledem k bezpečnostní situaci v tuto chvíli raději s cestovní kanceláří.

Padla při jednáních s vašimi protějšky také zmínka o migraci do Evropy, která nás v současné době trápí?

Oba dva ministři zmínili, že migraci vnímají jako velký problém. Hovořili jsme o povinných kvótách, že náš postoj k nim je negativní, protože se nedomníváme, že by nám někdo měl diktovat, kolik lidí si vezmeme. Sdělili jsme, že si klidně vezmeme těch lidí víc, ale že chceme znát podmínky, avšak ty Brusel ještě nedal. Oni k našemu postoji neříkali nic. Tvářili se, že je jim líto, že se to vůči Evropě děje, ale nedokáží to sami ani zastavit, ani nijak ovlivnit. Rovnou jsem jim řekla, že pokud se Německo i Rakousko rozhodnou zablokovat svoje hranice, jak se objevuje v médiích, tak všichni migranti půjdou k nám. Zdálo se mi, že se o tom ani jeden z nich nechtěl příliš bavit, protože se ví, že je to citlivé téma. Ta debata o tomto tématu byla taková opatrná. Ale minimálně izraelský ministr pro cestovní ruch náš postoj podporuje.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Libuše Frantová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Janda napáchal proti Rusku, napáchá teď proti Číně. Na vnitru budou mít pré, obává se Jaroslav Bašta

20:13 Co Janda napáchal proti Rusku, napáchá teď proti Číně. Na vnitru budou mít pré, obává se Jaroslav Bašta

Poslanec SPD Jaroslav Bašta očekává, že nová vláda bude ještě více naslouchat „bezpečnostním nezisko…