Místopředseda SPO Šmíd: Školství zažívá rozvrat, jaký nezpůsobila žádná z předchozích vlád

01.10.2017 18:23

Podobný program jako my nabízí řada politických stran a hnutí, přiznává místopředseda a lídr SPO v Ústeckém kraji Petr Šmíd. A dodává: „Pouze nás však bude volit sám pan prezident. Hodně jsme se poučili. Nenecháme naši zemi likvidovat podle nařízení z Berlína či Bruselu.“ Zajímalo nás také, jak se v Ústeckém kraji zrodila spolupráce SPO s hnutím Severočeši.cz, za které kandiduje současný poslanec zvolený za hnutí ANO Bronislav Schwarz. Řeč přišla ale i na změny v resortu školství. A nejen na to…

Místopředseda SPO Šmíd: Školství zažívá rozvrat, jaký nezpůsobila žádná z předchozích vlád
Foto: archiv kandidáta
Popisek: Petr Šmíd (SPO)

Proč by vás lidé měli volit do sněmovny?

Pokud se ptáte na SPO, pak proto, že jsme Zemanovci a jsme náležitě hrdí, že máme shodné názory s panem prezidentem. Pokud se ptáte na mou osobu, pak mohu slíbit, maximální nasazení pro program, za který budu zvolen, a to bez kompromisů. Pokud by měl někdo zájem hodnotit mou předchozí práci učitele, ředitele školy nebo naposledy náměstka hejtmana, tak se té konfrontace nebojím, naopak.

Od února letošního roku zastáváte funkci místopředsedy strany. Můžete nám svoji úlohu trochu více přiblížit? Uskutečnil jste nebo plánujete uskutečnit uvnitř strany nějaké změny?

Prakticky okamžitě po mém zvolení jsme se dostali do fáze příprav volební kampaně, která plynule prošla až ke svému vrcholu, a tím budou podzimní volby. Ty také rozhodnou o tom, jak jsme pracovali a zda jsme dokázali své myšlenky srozumitelně sdělit voličům. Jsem přesvědčen o správnosti myšlenek, které v politické soutěži nabízíme, a věřím, že oslovíme takový počet voličů, abychom mohli na konci října slavit úspěch.

Čím si vysvětlujete, že strana nezískala za osm let své existence dostatečnou podporu občanů pro vstup do sněmovny? Kde dělá podle vás SPO chybu?

Několik málo dní před volbami mohu prohlásit pouze tolik, že s příchodem Ringo Čecha jako superlídra očekávám od občanů masivní podporu a žádné chyby nehledám.

Nesází strana ve volbách až příliš na popularitu prezidenta, která navíc v posledních měsících upadá? Je také zřejmé, že ne všichni voliči Miloše Zemana (by) volili SPO. Proč je podle vás nedokázala strana oslovit?

Pan prezident má ve všech krajích neuvěřitelnou podporu a Ústecký není výjimkou. Tady nemohu souhlasit. Pravda je, že podobný program jako my nabízí řada politických stran a hnutí. Pouze nás však bude volit sám pan prezident. Vyšli jsme mezi lidi, najdete nás na náměstích velkých měst i na návsích v horách. Tady jsme se hodně poučili. S lidmi je třeba mluvit a ujistit je, že nenecháme naši zemi likvidovat podle nařízení z Berlína či Bruselu.

Dvojkou na kandidátce SPO v Ústeckém kraji je předseda hnutí Severočeši.cz Bronislav Schwarz, který byl ale v posledních volbách zvolen do sněmovny za hnutí ANO. Jak došlo na vaši spolupráci?

V jednom senátorském klubu zasedají pánové Veleba a Doubrava, tady se zrodila myšlenka případné spolupráce. Další jednání jen potvrdilo názorovou blízkost, a to nejenom v politické, ale i v osobní rovině.

Pokud se ale nepletu, Bronislav Schwarz je jediným zástupcem hnutí na kandidátce SPO. Proč?

Pan poslanec Schwarz je výraznou figurou a jeho názory jsou slyšet. To je dobře, protože přesně zapadají do našeho programu. Osobně mám velikou radost z takto navázané spolupráce a těším se na další pokračování. Hnutí Severočeši.cz nominovalo na společnou kandidátku svého předsedu, a tím deklarovalo svou podporu.

Strana SPO kandiduje ve všech ostatních krajích samostatně. Je to podle vás šťastná volba? Přece jen preference strany se pohybují pod pět procent, navíc letos kandiduje rekordní počet stran.

V případě Ústeckého kraje očekávám výrazně lepší výsledek. Celkově jsem rovněž optimista. Jestliže se v tzv. průzkumech objevujeme těsně pod magickou hranicí pěti procent, pak jsem si jist, že reálně máme šanci v PSP ČR hájit zájmy slušných lidí.

V současnosti zastáváte funkci náměstka hejtmana pro školství, mládež a sport. České školství prodělalo v posledních letech několik zásadních změn – od státních maturit přes inkluzi po jednotné přijímací zkoušky. Komu a jak podle vás tyto změny prospěly či uškodily?

Tak to je velice smutný příběh, který má, doufám, ještě šanci na happy end. O tom jsou rovněž tyto volby. Školství zažívá rozvrat, jaký nezpůsobila žádná z předchozích vlád. Za zločin na národu, který se navíc maskuje za tisíce krásných slov, považuji tzv. inkluzi“. Politicky prosazený nesmysl, který v důsledku přinese pouze problémy, je drahý a škodlivý. Na téma školství bychom mohli hovořit hodiny s tím, že si nějak nemohu vybavit nařízení, které by vedlo ke zkvalitnění této oblasti.

Co vnímáte jako největší problém českého školství?

Zasahování nekompetentních lidí do rozhodovacího procesu. O budoucnosti našich dětí mají šanci rozhodovat různé „neziskovky“. Bez vzdělání, bez znalosti věci. Jako dříve seděli na ministerstvech politruci, tak dnes sedí další příživníci.

Chybějí podle vás školství finance, nebo je jen neumíme efektivně využít?

Velice krátce. Školství je podhodnoceno, profese učitele nedoceněna.

Aktuálním tématem je navyšování platů učitelů. Podle studie think-tanku Idea při Národohospodářském ústavu Akademie věd jsou průměrné platy českých učitelů vůbec nejnižší ze všech 28 zemí Evropské unie a v poměru k průměrné mzdě v národním hospodářství se dnes pohybují na obdobné úrovni jako v roce 1995. Jak zajistit dlouhodobé, což je nejdůležitější, navyšování platů a řešení problematiky? Kde vzít na mzdy finance?

Studií na téma financování školství jsem ve svém životě přečetl tuny. Ono by stačilo používat zdravý rozum. Tedy: přiblížit se výší příspěvku HDP těm vyspělejším zemím, přestat krmit neziskovky, přestat s experimenty a zaplatit dobré učitele.

SPO klade ve svém programu velký důraz na bezpečnost. Jak podle vás účinně bojovat s terorismem? Přece jen teroristé používají stále sofistikovanější metody útoků.

Za to, že se musíme bát teroristů, přece někdo může. Někdo otevřel dveře Evropy a určitě věděl, proč to dělá. Já za sebe, za svou rodinu, za své známé a kamarády prohlašuji: odmítám strkat hlavu do oprátky, odmítám se podřizovat cizím zvykům ve své zemi a žádám o možnost rozhodovat v referendu o zásadních otázkách, které se týkají mých blízkých.

Jak vnímáte skandál kolem obchodního řetězce Lidl, který v letáku odstranil z řeckého chrámu kříž? Nepřipomíná to dobu minulou, předlistopadovou, kdy se z fotek či školních učebnic vymazávaly nepohodlné osoby?

Tento skandál vnímám jako SKANDÁL. Já už tam nakupovat nebudu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Kateřina Synková

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Konec světa.“ Exprezident Klaus o Gretě, EU a klimatu. Chystá se akce profesorů se vzkazem: Klimatická krize není

4:44 „Konec světa.“ Exprezident Klaus o Gretě, EU a klimatu. Chystá se akce profesorů se vzkazem: Klimatická krize není

ROZHOVOR Dění kolem mladé Grety, bojující proti změně klimatu, je naprosté šílenství naší doby. Parl…