Mladý konzervativec: Sleva na jízdné, zvýšené důchody, placené obědy? Lidem se líbí mít něco zadarmo. Ale někdo to vše stejně musí zaplatit

08.01.2019 22:40

ROZHOVOR Je neuvěřitelné, že třetina národa stále fandí Andreji Babišovi. Ten si sice kupuje svou popularitu sníženými cenami jízdenek, zvyšováním důchodů či dalšími tahy, na které ale musíme mít. A zapomíná na skutečné reformy. I v roce 2018 šel Miloš Zeman Rusku na ruku, byť mladá generace chce patřit na Západ, cestovat, studovat v zahraničí a být součástí Evropské unie. Propracovaný program občanských demokratů přináší ovoce. To uvádí v bilančním rozhovoru pro ParlamentníListy.cz předseda Mladých konzervativců Milan Vyskočil.

Mladý konzervativec: Sleva na jízdné, zvýšené důchody, placené obědy? Lidem se líbí mít něco zadarmo. Ale někdo to vše stejně musí zaplatit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premiéra Andreje Babiše
reklama

Pokud jde o prezidentské volby, lze říci, že naši spoluobčané rozhodli moudře? Nebo by Jiří Drahoš, viděno optikou dneška, byl lepším prezidentem? Drahoše podporovaly umělecké a intelektuální kruhy, Miloše Zemana spíše chudší obyvatelstvo z venkova. Tyto dvě skupiny se nemají v lásce... Která z nich během prezidentských voleb víc „přikládala pod kotel“?

Naši spoluobčané rozhodli, jak rozhodli. Zda moudře, či nikoli, nevím. To prosím hodnoťme až na konci funkčního období Miloše Zemana. Netroufnu si ani tvrdit, že by Jiří Drahoš byl lepším prezidentem, mohu se pouze domnívat. Pravděpodobně by společnost tolik nerozděloval a neprovokoval. Pod kotel přikládaly obě dvě „skupiny“, co to šlo, ze strany příznivců Jiřího Drahoše to bylo spíše kontraproduktivní a ve finále to pomohlo Miloši Zemanovi. Výsledkem byla ovšem rozdělená společnost, jak ukázal i výsledek volby. To není nikdy dobré.

Andrej Babiš získal důvěru Sněmovny, ale důvěru většiny národa nemá. Stojí za to, aby Česku vládl dál? Protestovaly proti němu různé skupiny lidí. Ubližují mu kauzy jeho minulosti, jeho rozdávačný a štědrý politický program, jeho vystupování, či je to něco jiného? Co Babiš dělá špatně?

Anketa

Myslíte, že se v roce 2019 budeme mít lépe než v tomto končícím roce?

23%
77%
hlasovalo: 18935 lidí
Žijeme v parlamentní demokracii a to musíme respektovat, stejně tak jako výsledek voleb. Kvůli jednomu člověku nebo pár jedincům bychom neměli měnit politický systém. Politika Andreje Babiše je věc druhá, třetina národa mu pořád fandí, to v pluralitním systému není málo. Jeho kauzy mu u části populace nepochybně velmi škodí, osobně se velice divím tomu, že touha Andreje Babiše po moci mu je přednější než jeho rodina a její bezpečí. Jeho rozdávačný a štědrý politický program funguje, dnes Andrej Babiš oslovuje většinu levicových voličů a tomu cíleně přizpůsobuje svou politiku. A socialismus, marná sláva, je pořád zakořeněný v naší společnosti a lidé na jeho program slyší. A co dělá špatně? Mám pocit, že mediálně a marketingově postupuje velmi profesionálně. Kauzy, které „přežil“, si nedokážu představit jinde ve světě a dokonce ani před pár lety v ČR.  

I v minulých dnech jsme řešili téma Miloš Zeman, třeba právě k jeho vztahu k BIS. Koncem roku znovu podpořil zrušení sankcí proti Rusku, na jaře naboural oficiální výklad kauzy Skripal s tím, že novičok se v Česku tak či tak vyráběl. Vzbudil tím pohoršení. Je Miloš Zeman vlastizrádce? Může si náš prezident dovolit chovat se v rozporu se spojeneckými svazky?

Miloš Zeman jde Rusku dlouhodobě na ruku, to je obecně známé. Ale upřednostňovat Rusko před jinými spojenci, a to i vzhledem k naší minulosti, považuji za nešťastné. V rozporu se spojeneckými svazky by se určitě prezident ČR chovat neměl.

Ve výroční zprávě BIS jsme se dočetli, že „dezinformační weby“ jsou v drtivé většině provozovány českými provozovateli, kteří upřímně věří, že je nutné vystoupit z NATO a z EU, a nejsou placeni Ruskem. Dle průzkumu Medianu si ohledně zahraniční politiky 23 procent Čechů myslí, že agresivnější jsou Američané, 26 procent soudí, že agresivnější jsou Rusové a 51 procent  tvrdí, že obě velmoci jsou agresivní stejně. Odvracejí se Češi od Západu? Zklamal je Západ v tom směru, že by raději „politiku všech azimutů“, „neutralitu“ apod.? Nebo je náš národ ovlivnitelný nepřátelskou propagandou?

Tady je přesně vidět, že propaganda funguje, a dokud fungovat bude, budeme jí muset čelit i na našem území. Pevně věřím, že se Češi od Západu neodvracejí, ani od Evropské unie a od NATO. Téměř každý den jsem v kontaktu s lidmi mladší generace a tam to vidím a cítím úplně naopak. Mladá generace chce patřit na Západ, cestovat, studovat v zahraničí a být součástí Evropské unie. Pokud by tomu tak nebylo, jaká je potom alternativa? Být neutrální a vyspělá země jako Švýcarsko? Nevěřím tomu. Potom tedy zbývá Východ a být ve sféře ruského vlivu, jiné alternativy nejsou. A to opravdu děkuji, ale nechci, jednou už stačilo.

Zlevněné jízdné pro důchodce a studenty, zvýšení důchodů, obědy zdarma pro školní děti. To vše prosazuje vláda Andreje Babiše. Rozhazuje a korumpuje voliče, nebo zjednává sociální spravedlnost?  Obecně řečeno, je Babišova vláda úspěšná? V předtuše blížící se hospodářské krize prý rozhazuje, neinvestuje a premiér vše překrývá nákladnou sebeprezentací.

Mám pocit, že premiér Andrej Babiš dělá permanentní kampaň. Lidem se pochopitelné libí mít „něco zadarmo“ a vůbec nechci, aby to vyznělo, že někomu něco nepřeji. Naopak, přej a bude ti přáno také. Ale ono to vlastně zadarmo není, zaplatí to někdo jiný nebo se musí ubrat někde jinde a někomu jinému. Kdyby byl Andrej Babiš takový dobroděj a světák, na kterého si hraje, začal by třeba už dávno řešit školství, které je nesmírně důležité pro budoucnost nás všech. Jinak budeme příštích 50 let stále montovnou Evropy a budeme na to nadávat, ale bohužel, na víc mít nebudeme bez kvalitního školství. Reforma penzí, zdravotnictví a tak dále, to jsou věci a témata, kterými se má vláda a parlament zabývat. Ne pořád dokola řešit kauzy Andreje Babiše, jeho politika v podstatě spočívá ve vybírání peněz a v jejich přerozdělování. To pro mne není skutečná politika a už vůbec ne dobrá politika.

ODS, TOP 09, Piráti, STAN či KDU-ČSL jsou v opozici vůči vládě Andreje Babiše. Bojují tak mnohdy o stejného voliče, který Babiše nemá rád a hledá stranu, která ho dokáže odstavit. Která z dotyčných stran si podle vás v tomto směru letos polepšila? Proč právě ona by měla Babiše porazit?

ODS a Piráti, to je jednoznačný trend, který dlouhodobě vyplývá z průzkumů veřejného mínění. ODS má nejnáročnějšího voliče, který je velmi zvídavý a těžko odpouští chyby; to odeesku dnes nutí k tomu mít velmi propracovaný program, ke všem tématům přistupovat komplexně a profesionálně a nedělat chyby. Bude-li takto pokračovat, nejenže to pravicoví voliči ocení, ale ODS bude připravena i reálně vládnout naší zemi s jasnou vizí.

Zahraniční pracovníci z Ukrajiny i z jiných zemí dále zaplňují pracovní místa, která Češi nechtějí. Na Plzeňsku i jinde je to doprovázeno kriminálními excesy. Je dobře, že na manuální pracovní místa do ČR přicházejí dělníci z východu? Jinak řečeno, byli jsme my za chudé v roce 1990, a teď jsme za „pány“ nad Ukrajinci či Rumuny, kteří k nám jezdí pracovat? A jaké je naše soužití s nimi?

Ano, Češi tuto práci dělat nechtějí. Podniky tu však stojí a musí vyrábět, jediným řešením jsou potom agenturní pracovníci z jiných zemí. Problém ale je, že třeba konkrétně v Plzni umožníte vybudování velké průmyslové zóny, to je bezesporu chvályhodné, ale nedomyslíte to „B“, kde ti lidé budou bydlet, jak budou jezdit do práce, trávit volný čas a tak dále. Primárně to mělo řešit město a nastavit podmínky tak, aby se i zaměstnavatelé podíleli na rizicích, která plynou ze zaměstnávání těchto pracovníků. Soužití je leckde opravdu složité a nebezpečné. Lidem žijícím v problematických lokalitách nezávidím. Město musí komunikovat se zaměstnavateli a hledat řešení.

Rusko dle Západu dál provokovalo: Skripal, Sýrie, Kerčský průliv. Potvrdila se mezinárodně sdílená teze o agresivním Rusku?

Ano, Rusko bylo vždy agresivní, někdy více, někdy méně. Jindy zase předstírá, že není vůbec. Kdykoli Rusko bude mít možnost provokovat a rozpínat se, udělá to. Musíme být ostražití.

V posledních měsících roku 2018 čelil premiér Babiš reportáži stran svého syna a Čapího hnízda. Projevil se premiér jako „chlap“, který byl obětí médií, nebo se podle vás vymlouval a zahrál věci do autu?

Pořád je to on, kdo svými aktivitami a svým jednáním zatáhl svou rodinu do těchto kauz a obecně do politiky, to chlapské není. Touha po moci mu je přednější než jeho vlastní rodina a její bezpečí. Mediálně kauzu odehrál dobře, stavěl se do role mučedníka, ustál hlasování o nedůvěře vládě a kauza je zahrána v autu, myslím, alespoň prozatím. Takže velmi dobrá práce PR týmu Andreje Babiše.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Václav Fiala
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ohromující dedukce Tlustého: Kalouskovi na 99,99 procent nejde o Hrad. A koronakrize? Nechtěl jsem tomu věřit, ale řeknu vám to...

16:30 Ohromující dedukce Tlustého: Kalouskovi na 99,99 procent nejde o Hrad. A koronakrize? Nechtěl jsem tomu věřit, ale řeknu vám to...

ROZHOVOR Politikářský mistr! „V těžké defenzivě hledá kotrmelec, rošádu, jak se z ní dostat.“ O „nej…