Pane docente, nedávno jste v několika rozhovorech podrobně popsal, kde začal problém s uprchlíky ve Francii, jak se chovají další generace původních imigrantů apod. EU se zatím dohodla, že kvóty na přerozdělování nebudou, nicméně si „dobrovolně“ uprchlíky rozdělíme. Jak to ale řešit do budoucna? Dokázali jsme se s tím dostatečně vypořádat? Na kolik uprchlíků se v budoucnu máme připravit?
V České republice to mohou být stovky, ale klidně i tisíce nebo desetitisíce imigrantů. Do budoucnosti nevidíme, ale takový příval je klidně možný a potom těžko udržitelný.
Nakolik se ztotožňujete s názory, že mezi imigranty ze severní Afriky či Blízkého východu mohou do Evropy cíleně pronikat i islámští radikálové, a my tak dobrovolně otevíráme cestu Islámskému státu na náš kontinent? Lze říci, že něco takového hrozí, nebo to už probíhá? Anebo jde o zbytečné obavy?
Nejde o zbytečné obavy. Desítky nebo stovky se jich už takto infiltrovaly, to je dost možné. Myslím samozřejmě do Evropy, jejich prvořadou destinací asi Česká republika nebude. Hlavně se to bude týkat Francie, Velké Británie, Itálie nebo Španělska. Ale i do Česka klidně řada takovýchto lidí proniknout může.
A měli bychom mít obavy z toho, že bychom se mohli stát potenciálním terčem nějakého teroristického útoku, anebo jsme pro ně nezajímaví a můžeme být v klidu?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka