Muslimský senátor varuje před podporou extremistů: Čeho se někteří Češi bojí? Vidíte v této zemi muslima? Někoho, kdo by praktikoval muslimskou víru?

03.12.2017 10:25

ROZHOVOR „Teroristé chtějí vyvolávat strach, který je iracionální a pomáhají jim extrémisté, jež chtějí dosáhnout na voličské body,“ tvrdí muslimský senátor a lékař Hassan Mezian. Podle něj k takovým extrémistům patří nejen politici SPD, ale i další evropské strany, které umějí využít situace. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zdůraznil, že poslanci by měli k trestnímu stíhání vydat Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, protože před zákonem jsme si všichni rovni. Povolební vyjednávání v České republice označil za bordel. Každý něco říká, ale dělá něco jiného.

Muslimský senátor varuje před podporou extremistů: Čeho se někteří Češi bojí? Vidíte v této zemi muslima? Někoho, kdo by praktikoval muslimskou víru?
Foto: Archiv
Popisek: Krajský zastupitel Ústeckého kraje MUDr. Hassan Mezian
reklama

Vždy se spolu bavíme o bezpečí. Šéfem bezpečnostního výboru se nyní stal Radek Koten z hnutí Svoboda a přímá demokracie. Vnímáte to jako nebezpečí, jak o tom mluví někteří kritici?

Extrémisté sázejí na strach, vyvolávají ho u lidí a pak jim nabízejí, že jim pomohou ten strach odbourávat. Sám vidím v současné době hlavní strach v nasměrování směrem k extremistům a mám větší obavy z extremistů a nárůstu rasismu a xenofobie.

Domníváte se, že politici z SPD jsou extremisté a vyvolávají ten strach? Dělají to tak, že využívají nejistoty?

Dělají a chtějí dosáhnout politických cílů, ať je to SPD nebo ať je to kdekoliv jinde. Chtějí získat laciné voličské body.

Právě před oblibou k extrémnějším stranám varují někteří odborníci v celé Evropě. Domníváte se, že se svými postoji voliči otočí k podobným politikům?

Už se stalo, už se k těmto stranám otáčejí. Hlavní jejich cíl je vyvolávat strach. Teroristů a útoků je nejvíce v muslimských zemí a i obětí je více, daleko více, jenže se o tom nemluví, protože se nepovažují za lidi. Vlastně teroristé chtějí vyvolávat teror, tedy strach, který je iracionální a pomáhají jim extrémisté, jež chtějí dosáhnout na voličské body.

Jsou příčinou rozšiřování rasismu a xenofobie mezi lidmi, které jste zmínil?

Ano. Chtějí dosáhnout laciných voličských bodů a také jich dosáhli. Každá část lidí se bojí něčeho, co neexistuje. Čeho se bojí? Vidíte muslima v této zemi? Někoho, kdo by prezentoval muslimskou víru?

V České republice to zřetelné není, ale lidé vnímají situaci v jiných zemích Evropy...

Samozřejmě bychom měli vidět blíže, než na svůj nos, ale také bychom měli dostávat relevantní informace. Když nemáme dostatek sebevědomí, věříme i báchorkám.

V každém případě je jasné, že muslimských obyvatel v Evropě přibývá…

… jak je to jasné?

Jako jeden příklad za všechny kromě výzkumů uvedu, že nejčastějším jménem pro narozené dítě ve Velké Británii je nyní Mohamed. To je jasným náznakem zvyšujícího se množství. Moje otázka ale mířila k tomu, co máme udělat, abychom si tedy zachovali zdravé sebevědomí a nebáli se?

To je výborná otázka. Sekularita a nepracovat s teokraciií. Sekularita je řešení, ať si každý věří, čemu chce. Pokud nikomu neubližuje a nevnucuje násilím své názory jinému, ať má svobodu náboženství, které mu zajišťuje zákon a ústava každého státu a listina základních práv a svobod.

Řekl jste mi v minulém rozhovoru, že řešením migrační krize je ukončení války. Domníváte se, že by k tomu mohla přispět dohoda mezi Spojenými státy a Ruskem ohledně Sýrie? Pozitivně ji kvitovalo i Turecko, avšak část odborníků a veřejnosti je skeptická, že by k podobné dohodě vůbec mohlo dojít.

Pokud ukončí násilí v Sýrii a nejen v Sýrii, tak je to krok kupředu. Jak moc a dalece, na to neznám text dohody. Pokud by to k něčemu vedlo, tak jedině dobře.

Má dohoda šanci na úspěch vzhledem k historickým vztahům Ruska a USA?

Koncem minulého století to vypadalo, že 21. století bude století míru, pohody a lásky mezi národy světa, a že po skončení Sovětského svazu není důvod pokračovat ve studené válce. Vidíme náznaky, že skutečně nastávají další konflikty , další strašení lidí a bezpráví ve světě. Skutečně nechci strašit, ale mám obavy, abychom vůbec měli nadále demokracii a svůj sen o míru pro naše potomstvo.

Na začátku prezidentování Donalda Trumpa jste mi sdělil: „Koneckonců prezident Spojených států nedělá jen to, co se mu zamane, ale musí se přizpůsobit. Trump už nyní couvá ze svých prohlášení, která řekl před volbami, je mu přisuzována větší role, než bude mít.“ Platí to i s odstupem měsíců?

Nevidím Trumpa jako základní motor, který hýbe Spojenými státy, existují další ministerstva a instituce, které mají své role. Musí kroky činit ve spolupráci s Trumpem, ale on není všemohoucí Bůh. Komu před volbami slíbil spoustu věcí? Lidem, kteří na to slyší, a určitě, pokud Spojené státy budou nadále Spojenými státy, měly by být v určitých oblastech pro politická a diplomatická řešení, žádné výkřiky o válce a podobně.

Děláme pro bezpečnost v Praze a České republice dostatek?

Děláme stále. Věřím v bezpečnostní síly České republiky a vidím, což mě ujišťuje, že pro nás dělají maximum, proto se toho vůbec neobávám. Jsou pokroky, kdy se více věnují bezpečnosti v kyberprostoru. Měli bychom podporovat aktivní bezpečnostní a zpravodajské služby, které se tím zabývají, mezinárodní spolupráci ve výměně informací a zkušeností.

Měli by poslanci znovu vydat Babiše s Faltýnkem k trestnímu stíhání policii?

Nechtěl bych mluvit do pravomoci poslanců, ale všeobecně říkám, že před zákonem bychom si měli být všichni rovni. Před trestním zákonem by imunita být neměla bez ohledu na to, zda jde o Babiše, Meziana, nebo někoho ve vyšší, či nižší funkci. Navíc si myslím, že když jsme si rovni, je to důležité pro pověst zmíněných lidí, aby vyvrátili podezření a spravedlnosti bylo učiněno za dost.

Jak vnímáte povolební vyjednávání?

Nechci to říci sprostě, je kolem toho velký zmatek a já se v tom nevyznám.

Získá Babišova menšinová vláda podporu?

Nevím, každý něco říká a pak dělá něco jiného. Skutečně je to šílené, je to bordel. Já to vidím a vy to musíte vidět také.

Vyhraje Miloš Zeman znovu prezidentské volby a který z kandidátu je pro vás přijatelný na pozici hlavy státu?

Všichni kandidáti kromě Zemana jsou pro mě přijatelní. Samozřejmě jsem podepsal podporu doktorovi Hilšerovi, ale přijatelní jsou všichni. Kromě Zemana pro jeho kontroverzní prohlášení, jednání a kroky směrem k Východu.

Předpokládám tedy, že nesouhlasíte s jeho rekordní výpravou podnikatelů do Ruska?

Já myslím, že měla být koordinovaná s vládou. Pokud není, tak si každý dělá, co chce. Zahraniční politiku má určovat vláda, která vyplývá z Poslanecké sněmovny. Máme demokracii, nikoliv aby směr politiků určoval prezidentský úřad a navíc směrem k Východu. To je antidemokratické. Tato věc se týká nejen mne jako politika, ale i vás jako redaktorky, maminky, budete časem babičkou a kvůli potomstvu musíme hlídat demokracii. To je to nejcennější, co máme. Ještě jsme ji ale nedokázali využít.

Myslíte si, že jsme se s ní ještě nenaučili pracovat?

Přesně tak. Ještě jsme se s demokracií nenaučili pracovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zuzana Koulová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tajné služby. Neziskovky. Média. ,,Obviněný" Zahradil o aféře v Bruselu

18:14 Tajné služby. Neziskovky. Média. ,,Obviněný" Zahradil o aféře v Bruselu

ROZHOVOR Stejně, jako je právem každého člověka vybrat si, zda se nechá očkovat, je právem každého s…