My jsme zvyklí pracovat, oni ležet u koz. Stanislav Huml promlouvá o stupiditě Merkelové, strachu policistů a hrozbě, které si doposud nikdo nevšiml

30.01.2016 18:21

ROZHOVOR Podle poslance Stanislava Humla byla německá policie pod politickým tlakem a teprve počet „hostů madame Merkel“ si vynutil zveřejnění jejich deliktů. Pokud jde o integraci imigrantů, ve statisícových počtech jde podle Humla o utopii, či spíše stupiditu.

My jsme zvyklí pracovat, oni ležet u koz. Stanislav Huml promlouvá o stupiditě Merkelové, strachu policistů a hrozbě, které si doposud nikdo nevšiml
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanislav Huml

Chtěl bych se ještě vrátit i násilnostem, k nimž došlo na silvestra v některých německých městech. Podle Petra Robejška jsme viděli chování nájezdníků v praxi. Jiní zase říkají, že to zbytečně nafukujeme. Jak to vnímat?

Jako chování hostů, kteří v domě hostitelově prosazují své pravidla. Takové hosty tady nechceme. Pokud by se začal kdokoliv chovat nevhodně v mém domě, bude vykázán.

Jak se jako bývalý policista díváte na skutečnost, že se policie snažila věc ututlat a informace poskytla, až po několika dnech?

Policie má veřejnost informovat objektivně. Musel být velkým množstvím deliktů přebit politický tlak, aby se o trestné činnosti hostů madame Merkel nemluvilo.

Myslíte, že je německá policie pod politickým tlakem?

Byla. Počty střetů s policií už narostl do takových rozměrů, že nebylo možné realitu zapírat. Sama veřejnost si vynutila změnu postoje. Zafungovala demokracie.

Mohou muslimští aktéři incidentů přístup k řešení problému vnímat i jako slabost západního státu?

Nejsme připraveni ani vybaveni nikde v Evropě k zvládnutí tak obrovského množství lidí s jiným pohledem na společnost. Je mnoho signálů, že se přizpůsobit našemu způsobu života nechtějí. Naopak se snaží změnit nás. Nechápu, proč jdou do Evropy zavádět jejich systém, který je po staletí dovedl jen k pastevectví. Náš život je postaven na denním pracovním zapojení, což většina z nich nezná, průmysl, který mnozí viděli jen ve filmech, a vzdělání od útlého věku. To vše znamená v první řadě píli a životní návyky, které se dědí po generace. Co tady budou dělat chlapci, zvyklí ležet u stáda koz, si neumím představit. Kdyby jich přišlo pár, je na asimilaci naděje. Ve statisícových počtech jde o utopii, či spíše stupiditu.

Co říkáte na další kauzu, kdy se ukázalo, že německá policie tolerovala trestné činy uprchlíků, krádeže?

U takové policie bych nechtěl sloužit.

Může to znamenat ohrožení bezpečnosti a demokracie?

Samozřejmě ano.

V řadě komentářů se jejich autoři ptají, kde jsou západní feministky, které z levicově liberální pozice zastávají multikulturalistické postoje, a přitom se dívají na nemyslitelné porušení ženských práv?

Patřím mezi ty, kdo klade stejné otázky.

Jak se podle vás změní „vítací“ politika Německa a postoj Angely Mertlové ve světle uvedených událostí?

Mění se. Jsou přijímány nové zákony, které zpřísňují pravidla pro udělení azylu. Tento týden je měl na pořadu Bundestag. Azyl bude odepřen pachatelům trestných činů, kteří budou odsouzeni, a stačit bude podmíněný trest. Dosud byl limit dva roky natvrdo.

Jedním z nejfrekventovanějších současných pojmů je integrace uprchlíků. Německo ve svých plánech vychází ze zkušenosti minulých desetiletí, kdy se podařilo integrovat miliony imigrantů. Je to reálné i nyní?

Miliony rozložené do desetiletí a miliony ve dvou letech je diametrální rozdíl.

Zdá se, že pozice Angely Merkelové je oslabena a důvěřuje jí stále méně Němců. Ustojí svou politiku, nebo to bude znamenat její pád?

Politika paní Merkel není prozíravá. Chápu vůli pomoct lidem v nouzi. Vše, ale musí mít nějaký řád. Uprchlická vlna se zvrhla v živelnou katastrofu, kdy kromě legitimních uprchlíků přicházejí i ti, kdo v oblastech krize páchají zvěrstva a kvůli kterým lidé utíkají. Emoce převládly nad pragmatickým myšlením a odpovědným vládnutím vlastním občanům, které tato politika vystavuje reálným nebezpečím. Nejen trestné činy, i hygienické nebezpečí se musí vzít v úvahu. Německo nyní zpřísňuje pravidla azylu, což je krok správným směrem, otázka zní, zda nepřichází pozdě.

Co v celoevropském kontextu znamenají deportace podstatného procenta imigrantů, jak je chystá Švédsko?

Problém je, kam se je chystá Švédsko deportovat. Domovské státy přijímání vlastních občanů zpět odmítají. Hrozí jejich návrat za hranice Švédska do státu, odkud přišli. Což bude některý stát EU.

Jak by měla vypadat ochrana Schengenu, jak se má chránit Česká republika? Prezident Zeman doporučuje, aby je hlídaly společně policie, armáda a aktivní zálohy, dokonce i dobrovolní hasiči…

Prioritní musí být vnější ochrana hranic EU. Pokud v Řecku nefunguje, je řešením vyloučení Řecka ze schengenského prostoru. Úplně naposledy je na řadě ochrana našich hranic. To až když všechno zkolabuje. Oceňuji přístup Maďarska. Už před rokem jsem nechápal, za co je kritizováno, když stavělo plot. My v kritickém momentu také budeme muset povolat „co má ruce a nohy“, tedy i dobrovolné hasiče.

Jak vnímáte rozruch, který se strhl kolem výroku prezidenta: „Chcete-li se zbavit jakéhokoli politika, prezidenta nevyjímaje, je k tomu jediná demokratická cesta – a to jsou svobodné volby, které v daném případě budou za rok. Vypadáte mladě, takže roku 2017 se zcela určitě dožijete. A pak existuje nedemokratická cesta – a ta se jmenuje kalašnikov“?

První citace byly překroucené. Když jsem si pak pustil video s výrokem, který správně citujete v otázce, přehodnotil jsem svůj názor. Stále si myslím, že to je vtip. Jednodušší, ale vtip. A v dnešní době, kdy se nám po Evropě prohánějí chlapci, kteří to umí s nožem a trhavinami, byl výrok špatně načasován.

Jak hodnotíte reakce politiků a roli médií?

Některé reakce byly zbytečně hysterické.

Miloši Zemanovi se vyčítá, že rozděluje společnost. Kdo se ji v tomto případě snažil rozdělit?

Pokud jsem si dobře všiml, kdo tuto kauzu „mediálně propíchl“, tak to byl tweet Miroslava Kalouska s lehce poupraveným textem, který celou hysterii rozjel.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: David Daniel

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Lidé se bojí.“ Řekla svůj názor na LGBT, musí k soudu. Politička varuje Čechy

19:59 „Lidé se bojí.“ Řekla svůj názor na LGBT, musí k soudu. Politička varuje Čechy

Finská poslankyně a bývalá předsedkyně finských Křesťanských demokratů Päivi Räsänenová, na kterou b…