NATO je mrtvé. Turecko útočit smí, ale Rusko ne, protože... Analytik Štefec i k obří „tsunami“ 3,6 milionů migrantů

17. 10. 2019 16:58

ROZHOVOR „Zatímco členské zemi Severoatlantické aliance je umožněno libovolně útočit na okolní země, jak jsme toho svědky dnes a denně už téměř běžně, tak zaútočit někomu na členskou zemi Severoatlantické aliance by mohlo znamenat značnou ostudu na úrovni válečného konfliktu poměrně velkého rozsahu,“ říká na rovinu vojenský analytik Jaroslav Štefec k útoku Turecka v Sýrii. Podle něj Kurdové ztratili šanci vytvořit si vlastní takzvané syrské Kosovo, protože se nedokázali s pomocí Spojených států sjednotit. Raději dávali přednost půtkám mezi sebou, a tak v podstatě zradili Američany. A jejich odchod byl důsledkem.

NATO je mrtvé. Turecko útočit smí, ale Rusko ne, protože... Analytik Štefec i k obří „tsunami“ 3,6 milionů migrantů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Štefec
reklama

Turecko se po odchodu Spojených států rozhodlo vytvořit vojenskou silou v Sýrii pásmo, které by mělo sloužit jako oblast pro návrat syrských migrantů. Zároveň chce vyčistit území od kurdských teroristů. Tolik z vyjádření Turecka. Jak se na celý konflikt díváte vy?

Dá se na to dívat ze dvou hledisek. To první hledisko je fakt, že se jedná o vojenský útok na území sousedního státu, který je v rozporu s Chartou OSN a v rozporu s mezinárodními zákony. Je to vlastně i v rozporu se smlouvou Severoatlantické aliance, jíž je Turecko členem. Článek smlouvy číslo jedna ukládá Turecku řešit veškeré mezinárodní spory a veškeré problémy, které mohou vzniknout, mírovou cestou.

Na tom je jasně deklarovatelné, že Severoatlantická smlouva jako taková neexistuje, protože v současné době je mrtvá. Severoatlantická aliance je de facto také mrtvá a jednoznačně naprosto nefunkční, protože se k tomu Jens Stoltenberg jako generální tajemník Severoatlantické aliance postavil tak, že Turecko sice útočí na sousední zemi, ale je věrným spojencem Aliance, což je velice zajímavé, protože došlo k radikálnímu porušení článku číslo jedna Severoatlantické smlouvy a nic se nestalo. To je jedno hledisko.

Anketa

Je ,,nenávist na internetu" tak velké nebezpečí, jak popisují Pavel Rychetský a Anna Šabatová?

16%
84%
hlasovalo: 18490 lidí

Druhé hledisko je, že Turecko útočí na Kurdy v Sýrii, kterým výrazně narostl hřebínek, což chápu, protože Kurdové vlastně století bojují o svůj stát a nemají ho. To sémě problému bylo zaseto už v době, kdy odcházeli Britové, kdy docházelo k rozdělení, Palestina a tak dále. Stále to pokračuje, Kurdové stále nemají svůj stát a existuje jen velmi malá pravděpodobnost, že ho v dohledné době sta let mít budou – pokud nedojde v oblasti k něčemu zásadnímu. Kurdové měli v této oblasti obrovskou šanci, protože je velmi podporovali Američané, kterým pomáhali v boji s Islámským státem a podobně. Ale je fakt, že Američany, kteří ovládali tuto část, Kurdové vlastně podrazili.

Jak Kurdové podrazili Američany? A jak vnímáte, že je odchod Spojených států označován za zradu spojenců?

Američané to Kurdům v podstatě vrátili, protože Kurdové se místo sjednocení a jednotného postupu začali obracet částečně i proti Spojeným státům, které do nich investovaly peníze, dodávaly jim zbraně, cvičily jejich lidi. Místo aby se Kurdové sjednotili, začaly se frakce hádat, prát se a nevyužily možnosti vojenské politické situace, která se v tom regionu vytvořila. Skutečně došlo k tomu, že Američané nad Kurdy víceméně zlomili hůl a nechali je Turecku napospas. A nebyli sami, protože se čekalo, že bude nějakým způsobem zasahovat Rusko, když se jedná o území Sýrie, kde má Rusko své zájmy. To ale nikdo nemůže čekat, protože pokud by Rusko zasáhlo vojensky, zaútočilo by na členskou zemi Severoatlantické aliance. A zatímco členské zemi Severoatlantické aliance je umožněno libovolně útočit na okolní země, jak jsme toho svědky dnes a denně už téměř běžně, tak zaútočit někomu na členskou zemi Severoatlantické aliance by mohlo znamenat značnou ostudu na úrovni válečného konfliktu poměrně velkého rozsahu.

Kurdové se spojili s Bašárem Asadem. Očekával jste to? Bylo to logické vyústění?

Já jsem očekával tento vývoj, že dojde k dohodě, a museli ho očekávat i Američané, protože ze strany Donalda Trumpa byl odchod relativně velmi promyšlený. Ačkoliv se mu vyčítá, jak opustil Kurdy, připomínám, že Kurdové svým způsobem podrazili Američany, což Trump těžce nesl. A Spojené státy nevidí rády, když je někdo podráží, ale zase na druhou stranu v širším, globálním pohledu má odchod Američanů svůj důvod. V rámci geopolitiky jde o velice dobrý tah, kdy tam Američané po odchodu z oblasti nechali Turky, nechali tam Íránce, nechali tam Rusy, nechali tam Kurdy a nechali tam další země, které tady mají svoje zájmy a skupiny.

Ponechali jednoho jediného silného hegemona, protože předtím tam zase působily především Spojené státy a Rusko a všichni ostatní byli takzvaní přicmrndávači. Svým způsobem i Turecko. Ale najednou je tady Rusko jako jediný hegemon, na druhé straně Turecko, jeho donedávna zatím spojenec a pevná součást Severoatlantické aliance, a teď ke komu se kdo přimkne? Je otázka, nakolik ti, co spolupracovali s Američany, budou ochotni k dohodě s režimem Bašára Asada a jeho vládou. Zda budou skutečně ochotni fungovat jako spojenci, když dosud rozhádané skupiny nebyly schopny se nějakým způsobem domluvit, a jak se situace vyvine.

To je i má další otázka. Jak se podle vás bude situace vyvíjet a existuje riziko, že se konflikt z limitovaného území rozšíří dále?

Myslím, že si to nikdo nepřeje, dokonce ani Turecko. Turecko si to přeje ze všeho nejméně, protože v této oblasti si chce zajistit pokoj od Kurdů. Také mají zájem o oblast, kde Kurdové fungují, protože jsou tam poměrně bohaté zásoby ropy, voda a tak dále – tedy artikly vysoce ceněné nejen v této oblasti, ale po celém světě.

Zároveň musejí počítat s tím, že pokud se konflikt protáhne… nikdo nemá zájem, aby Turecko získalo silnou pozici, protože se jedná o otázku triády muslimských sil – Turecko, Saúdská Arábie a zájmy Íránu. Spojené státy vidí v dalekých horizontech, že všechny tyto islámské státy se postupně setřepou na jednu hromadu a obrátí se proti Rusům, kteří tam budou rušivým prvkem, pokud není skutečně prezident Putin geniálním šachistou. Jak se říká, jeho síly už do jisté míry ochably, a přestože hrál dosud na této šachovnici velmi geniálně, tak bude velmi obtížné, aby se z této situace dostal ven. Nemyslím, že by tohle vedlo k velkému konfliktu.

Dopadne to tak, že se Turecko s nějakým brbláním a zárukami stáhne zpátky za hranice a nechá tamní party, aby si to vyříkaly samy. Ale vyřídí si to s Kurdy. Kurdové ztratili šanci vytvořit si vlastní syrské Kosovo, kde by měli jakousi samostatnost a podobně, ale je dost možné, že dojde k určité dohodě v budoucnu, kdy může hrát velkou roli Rusko a může jít o jednu z cest, jak zklidnit celou situaci v regionu. Pokud vezmou věc skutečně do ruky Kurdové, kteří jsou stále poměrně silnou skupinou, tak si na území mohou udělat pořádek a mohou fungovat jako autonomní oblast v rámci Syrské republiky.

Každopádně Rada bezpečnosti OSN se neshodla na společném prohlášení k turecké akci v Sýrii. O čem to podle vás vypovídá?

Ještě je tu třetí aspekt, který jsem nezmínil. Došlo k zásadnímu narušení rovnováhy v regionu Středního a Blízkého východu, kde desítky let existovala rovnováha mezi šíity a sunnity – co se týče islámu. Prudkým nárůstem vlivu Íránu v oblasti se narušila ona rovnováha, která zde desítky let fungovala, a Írán začíná mít navrch. To se pochopitelně nelíbí státům sunnitským.

Anketa

Líbí se vám rozhodnutí Ústavního soudu, kterým zrušil zdanění církevních restitucí?

9%
91%
hlasovalo: 23526 lidí

Také se jedná o boj mezi Íránem a Saúdskou Arábií o hegemonii v tomto regionu. Saúdská Arábie je podporována Spojenými státy, Turecko je také podporováno Spojenými státy a Írán má bohužel smůlu. Některé frakce Kurdů začaly spolupracovat s Íránem, protože viděly, že by mohly dosáhnout na pomoc Íránu v některých jejich záměrech, a to i vůči Turecku. Samozřejmě je velmi malá pravděpodobnost, že by Írán šel do střetu s Tureckem, takže si myslím, že Kurdové to v mnoha ohledech poněkud prohráli. Ačkoliv se přiznám, že jsem jim poměrně fandil a fandím stále, tak tohle nezvládli a neudělali to dobře. Naopak zadělali na velký mezinárodní problém.

Další věcí je vytvoření koridoru, kde se jedná především o to, aby se Írán nedostal na hranici s Irákem a se Sýrií a aby si vytvořil koridor, který by tohle blokoval. A o to se turecká armáda bude v současné době snažit.

Co říkáte na výrok tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který řekl, že pokud Evropská unie prohlásí celou akci za útok, tak může otevřít brány a poslat do Evropy 3,6 milionu migrantů?

To udělá stejně. To je úplně jedno.

Udělá to stejně?

Ano, protože politicky potřebuje ukázat, že se jich dokáže zbavit. Jedná se o obrovskou ekonomickou zátěž, Evropská unie do toho cpe spoustu peněz, a přesto to nestačí a uprchlíci přicházejí, protože vidí Turecko jako cestu do Evropy. A Erdogan jim otevře, protože Turecko nebude schopné to množství zvládnout. Domnívám se, že se – dejme tomu – jedná o výhrůžku, ale z mého pohledu k tomu stejně dojde dříve, nebo později a tři a půl milionů těch, komu se říká uprchlíci, se do Evropy vypraví.

A v Turecku se nejedná o nějaké uprchlíky ze Sýrie. Jak je to dlouho, co byla osvobozena Rakka (město v severní Sýrii, které do loňského roku ovládal Islámský stát, pozn. red.) a její okolí? Dodnes se tam vrátilo přes 300 tisíc lidí, mluví se i o 700 tisících, kteří se vracejí domů. Už dnes takzvaní uprchlíci nemají se Sýrií téměř nic společného, jsou to běženci z různých zemí, kteří se v Turecku shromáždili, a když to řeknu opravdu natvrdo, tak je to součást budoucí, potenciální, invazní armády. To je můj pohled na věc.
 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zuzana Koulová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co ta Jourová v base? Co Barták? Kauza Pandur. Babišův ministr… Kolem Kroupy to začíná páchnout. Bývalý šéfredaktor k práci svého kolegy

20:01 Co ta Jourová v base? Co Barták? Kauza Pandur. Babišův ministr… Kolem Kroupy to začíná páchnout. Bývalý šéfredaktor k práci svého kolegy

Nebývá zvykem, aby se novináři vyjadřovali k práci svých kolegů. Jenomže teď nastala výjimka. Noviná…