NATO sklouzlo do paktu, který slouží zejména USA, angažuje se militantně ve světě a zvyšuje hrozby, bouří se Dolejš

30.06.2017 10:55 | Zprávy

ROZHOVOR „Nemyslím si, že by bylo možné ho nějak apriorně pasovat do role táty pracujících,“ řekl na adresu Andreje Babiše místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Pro ParlamentníListy.cz promluvil i o tom, jak vidí po volbách možnou koaliční spolupráci mezi KSČM a hnutím ANO. Řekl také, co si myslí o EU a o případném Czexitu. „Já si to nepřeji. Nemyslím si, že by to bylo dobré,“ řekl Jiří Dolejš a vysvětlil proč.

NATO sklouzlo do paktu, který slouží zejména USA, angažuje se militantně ve světě a zvyšuje hrozby, bouří se Dolejš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místropředseda KSČM Jiří Dolejš

Vaše strana měla zasedání širšího vedení. Dohodli jste se mimo jiné, že do sněmovních voleb půjdete s heslem „Mír ve světě, spravedlnost a bezpečí doma“. Můžete to trochu rozvést?

Tak v tomto hesle se snažíme vyjádřit určité priority, kdy nám vychází, že lidé se trápí jednak sociálními jistotami (to je ta spravedlnost) a pochopitelně, že nemají jistotu, že nebude ohroženo do budoucna jejich bezpečí, protože svět je poměrně turbulentní. Takže proto tyto akcenty.

Problematiku míru a bezpečnosti pak rozebíráme v programu v tom smyslu, že samozřejmě vidíme důležitost fungujícího bezpečnostního deštníku pro naši zemi, ale takového, který by nás chránil a který by neeskaloval věci, který by nevytvářel nové hrozby a rizika. Proto je tam spojená kritika paktu NATO a nastolování tohoto tématu. Protože si myslíme, a nejsme v tom úplně sami – podle průzkumu veřejného mínění si to myslí až třetina populace –, že NATO není dobrý systém a že je dobré diskutovat o změně. My tím, že v podstatě otevíráme to téma odchodu z NATO, tak tím na to téma upozorňujeme. Samozřejmě v tomto volebním období jsme již navrhli zákon o referendu, ale pochopitelně tím, že jsme s tím názorem byli sami, tak ten zákon nebyl projednáván. Ale prostě u tohoto tématu jsme vytrvalí, protože si myslíme, že NATO bohužel sklouzlo do polohy – bych řekl paktu, který slouží zejména zájmům Spojených států, který se angažuje aktivisticky a militantně ve světě a že tudíž ty hrozby zvyšuje.

Pokud jde o naše vlastní síly, tak chápeme, že je třeba se starat o funkční obranyschopnost naší země. Nemyslíme si ale, že to znamená automaticky kývnout na zvyšování vojenských rozpočtů, které je požadováno ze strany americké administrativy, které je teď čerstvě spojováno s budováním určitých řekněme evropských sil. Ale ty evropské síly jsou budovány zatím bez nějaké jasnější koncepce a tudíž to vypadá, že je to jen jiný způsob, jak přenést to finanční břemeno militarizace na evropské státy. A mají k tomu výhrady i jiní. Postřehl jsem, že byl velmi polemický v tomto ohledu například německý ministr zahraničí.

A pak je to otázka vnitřní bezpečnosti státu, což je samozřejmě záležitost fungující policie. To by bylo na delší debatu o policii. Ale v každém případě prostě reformy policie nevedly ke zvýšení efektivnosti její práce. Nepochybně je namístě nejenom do resortu ministerstva vnitra nalít peníze, ale postarat se i o to, aby tam bylo co nejvíc těch policistů, kteří jsou schopni odvést tu potřebnou nezbytnou práci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Mír

Dobrý den, myslíte si, že je reálné, že válka skončí mírem a Ukrajina nepřijde o žádnou část svého území? Bylo by to tak správně, ale není to nereálné?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rakušan se nemá co divit, má jednat! Lidé už si to říkají nahlas. Březina naložil Fialově vládě

20:21 Rakušan se nemá co divit, má jednat! Lidé už si to říkají nahlas. Březina naložil Fialově vládě

„V poslední době stačí, když si sednete někde do hospody. Lidé svoji nespokojenost vyjadřují všude a…