Na Hrad patří Jiří Pospíšil. Je proevropský a žádný geront. Mladičká hvězda TOP 09 promlouvá o Zemanovu zoufalství z výdrže Bohuslava Sobotky

8. 2. 2016 18:03

ROZHOVOR „Nekřivděme Zemanovi, byl to vtip,“ vzkazuje ohledně výroku o kalašnikovu Dominik Feri. Pro ParlamentníListy.cz promluvil nejen o Miloši Zemanovi, Bohuslavu Sobotkovi i Andreji Babišovi, ale také o migrační krizi a Angele Merkelové. Vyjádřil svůj názor i ohledně budoucího prezidenta. „Dovedl bych si představit jako prezidenta například Šimona Pánka nebo Jiřího Pospíšila. Prezident přece není nezbytně gerontský úřad,“ říká Feri. Svůj názor řekl i ohledně víkendových demonstrací a zapálení Kliniky v Praze.

Na Hrad patří Jiří Pospíšil. Je proevropský a žádný geront. Mladičká hvězda TOP 09 promlouvá o Zemanovu zoufalství z výdrže Bohuslava Sobotky
Foto: Archiv DF
Popisek: Dominik Feri, radní města Teplice
reklama

Co říkáte na jeden z posledních výroků Miloše Zemana ohledně kalašnikova? Spoustu lidí to pobouřilo, vyvolalo to obrovské diskuse…

Mohlo by se říct, že všichni oponenti Miloše Zemana budou tímto výrokem zaskočeni a pobouřeni, nicméně mě osobně se to nedotklo. Informace o výroku se šířila zkratkou „Zeman vyzývá k zastřelení Sobotky“, ale daný výrok tak zamýšlen nebyl. Nekřivděme Zemanovi, byl to vtip. Jestli dobrý, trefný, špatný, trapný, to ať si rozhodne každý sám, nicméně já osobně bych se nechtěl pohybovat v politickém prostředí, kde není místo pro humor.

A co si myslíte o reakci premiéra Sobotky, že prý prezident straší jeho rodinu?

Ta zkratka, o které jsem mluvil, pravděpodobně mohla vystrašit rodinu pana premiéra, ale podíváme-li se na výrok v kontextu, myslím, že Zeman neřekl nic, z čeho by měla mít rodina pana Sobotky obavy.

Padl dokonce i návrh, aby ohledně hlášky s kalašnikovem jednala sněmovna. Myslíte si, že by to bývalo bylo vhodné?

Podle mě je to zbytečné. Ale mohli bychom vytvořit sněmovní výbor pro hodnocení humoru a několik podvýborů, například pro vtipy o tlustých, Židech, politicích a ženách.

Za uplynulé dny poskytl prezident Miloš Zeman médiím několik rozhovorů, ve kterých se pustil do premiéra Bohuslava Sobotky. Z nich vyplývá, že Zeman nevěří schopnostem premiéra, směje se mu, že si nechává radit od nevhodných poradců. Co si o tom myslíte?

Zdá se, že spor mezi premiérem a prezidentem bude sílit. Bohuslav Sobotka nemá kam couvnout, a musí tak jít do přímé konfrontace. V každém případě ale musím uznat, že Sobotka zvládá střet s tak protřelým oponentem, jako je Zeman, velmi dobře.

Zemanovi se nelíbí například Sobotkův přístup vůči Evropské unii a říká i to, že škodí ČSSD: „Je mi líto, když takto vybudované dílo někteří neumětelové přivádějí do nižších pater politického vlivu. Nu a protože zastávám názor, že politiku dělají spíše osobnosti než bezvýrazní úředníci, tak si vážím hejtmanů, kteří řídí své kraje,“ rýpl si dále Zeman do vedení ČSSD v rozhovoru pro časopis Týden. Co k tomu říci?  

Tohle je typický Zeman vyřizující si účty. Musí pro něj být nemilým překvapením, že mu Sobotka stále odolává, a co víc, že veřejnost je spíše na premiérově straně.

Zajímavé bylo i konstatování prezidenta, že ministra za hnutí ANO by odvolal pouze tehdy, pokud by s tím souhlasil vicepremiér Andrej Babiš a bez ohledu na názor Sobotky… Konkrétně uvedl v rozhovoru pro Týden: „Pokud by došlo k návrhu na odvolání pana Ťoka, tak pouze se souhlasem předsedy hnutí ANO pana Babiše. Protože si nedovedu představit pana premiéra Sobotku, jak odvolává člena své vlády bez souhlasu svého koaličního partnera,“ uvedl Zeman. O čem tohle svědčí?

Zeman si zcela zjevně namlouvá Babiše. Tohle spojení je mnohem méně překvapivé, než by se mohlo zdát. Zeman potřebuje podporu vlivného hráče. Babiš zase klid, aby jeho politická firma mohla dále fungovat. A je již jedno, že Zeman je ješitný a svérázný, hlavně když je zabaven svými bonmoty a různicemi s jinými politiky a nemá ambice být Babišovi mocenskou konkurencí.

Naopak premiér Bohuslav Sobotka zase tvrdí, že Zeman rozděluje společnost, spojuje se s extremisty. Myslíte si to také?

Víte, já ani nedokážu odhadnout, nakolik jsou Zemanovy názory na uprchlickou krizi upřímné a nakolik jde o pouhý kalkul. Před rokem byl Zeman persona non grata a dnes jej významná část veřejnosti glorifikuje a hlavní vliv na tenhle obrat má samozřejmě postoj k uprchlíkům.

Názory kterého z těchto pánů například ohledně migrační krize jsou vám bližší a jaké konkrétně a proč?

Rozhodně názory Bohuslava Sobotky. To znamená řešit nejen důsledky, ale i příčiny uprchlické krize, a to koncepčně a trpělivě. Zeman se žádným racionálním a konstruktivním řešením nepřišel. Ale to mu nijak neškodí, protože oblibu veřejnosti si získal.

Jak vy vidíte vývoj migrační krize a co byste nyní vzkázal Angele Merkelové?

Je zjevné, že podíl Němců, kteří budou uprchlíky perhoreskovat, se bude zvyšovat. Angele Merkelové bych rád vzkázal, ať se co možná nejvíce přičiní o to, aby se do zachytávání běženců zapojilo Turecko. Zároveň ať netoleruje v Německu žádné projevy radikalizace či násilí ze strany žadatelů o azyl a hlavně ať hledí za dva rohy a tomuto předchází. Mám na mysli zejména vyřizování žádosti o azyl mimo Schengen.

Myslíte si, že bude tak snadné, jak se Merkelová podle médií domnívá, vracet azylanty zpět do jejich země, až tam bude konflikt vyrovnán, jak prý řekla?

Vůbec ne. Pro příchozí to bude schizofrenní situace. Na jednu stranu se budou učit jazyku a zvykům, na druhou stranu ale nebudou mít definitivu. Jakou motivaci začlenit se bude mít člověk, který bude vědět, že za pár let bude repatriován? Myslím, že azylové řízení nebo alespoň jeho úvodní část by mělo probíhat mimo Schengen, zejména v Turecku a Jordánsku.

Když se vrátíme k prezidentovi a premiérovi, ti si ohledně otázky migrační krize nerozumějí už poměrně dlouho. Sobotka tvrdí, že prezident si už připravuje půdu pro prezidentskou volbu a prezident lituje, že se premiér nechová jako jeho slovenský protějšek. Oba klíčoví politici Česka se tak neshodnou ve zcela zásadní otázce, kterou řeší celá Evropa. O čem tohle svědčí?

Každý z nich reprezentuje určitý názorový proud. Není nezbytně nutné, aby v tom byli premiér a prezident ve shodě. Na druhou stranu, jak už jsem zmínil, nevím, zdali u Zemana nejde pouze o vypočítavost. Je nabíledni, že chce moc, a to za každou cenu.

Spojení Zemana a Babiše mnozí líčí jako riziko pro českou demokracii. Když se vrátíme ještě k výroku o kalašnikovu, co si o tom myslet? Jak se vyrovnat s faktem, že původní výrok se v médiích objevil trochu překroucený. Například chyběla slova: „prezidenta nevyjímaje“. A vyplatilo se vůbec, tohle „žertování“ Zemanovi?

Obávám se, že paradoxně vyplatilo. Zeman se tím, myslím, ujistil, že ať řekne cokoliv, jeho věrní při něm budou stát. V tomhle případě může navíc poukazovat na to, že média jsou předpojatá, vytrhávají z kontextu a povšechně stojí proti němu. Bohužel je to voda na prezidentský mlýn.

Za dva roky budou nové volby prezidenta. Koho byste v čele našeho státu rád viděl?

Rozhodně někoho proevropského. To je naprosté minimum, které by podle mě měl každý možný prezident splňovat. Asi chcete slyšet konkrétní jména. Dovedl bych si představit jako prezidenta například Šimona Pánka nebo Jiřího Pospíšila. Prezident přece není nezbytně gerontský úřad.

Uplynulý víkend v hlavním městě byl poměrně „divoký“. Jak hodnotíte události tohoto víkendu?

Víkendové demonstrace nepřinesly nic nového. Několik akcí rozdrobeného protiuprchlického proudu a vyprázdněné projevy jeho představitelů. Jedna událost je ale naprostou novinkou – útok na Kliniku. V postupu proti útočníkům, ať jimi byl kdokoliv, by měla být Policie ČR nekompromisní a celou věc by měla řešit prioritně. Z celé věci by mohl vzniknout nebezpečný precedent a popustit uzdu násilí si rozhodně nemůžeme dovolit.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jakub Vosáhlo
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Black Lives Matter, cenzurování filmů? Režisér Adamec se svěřil s osobními zkušenostmi z USA

20:21 Black Lives Matter, cenzurování filmů? Režisér Adamec se svěřil s osobními zkušenostmi z USA

ROZHOVOR „Myslím, že jsme svědky souboje o postavení první světové velmoci a je evidentní, že Čína d…