Návrh na pomoc s covidem-19. A nic. Vitásková našla zdroje a rozjela akci

09.11.2020 14:27 | Zprávy

ROZHOVOR Nedostatek personálních kapacit v nemocnicích či jiných místech tzv. první linie bychom dokázali hravě vyřešit sami bez pomoci ze zahraničí. ParlamentnímListům.cz to řekla exšéfka Energetického úřadu a publicistka Alena Vitásková, která nyní vede vlastní institut na pomoc občanům tam, kde justice selhává. V čem by řešení spočívalo? Zapojení vězňů, kteří mají k výkonu daných povolání vzdělání či předpoklady. Se záměrem již oslovila vedení státu.

Návrh na pomoc s covidem-19. A nic. Vitásková našla zdroje a rozjela akci
Foto: Repro XTV
Popisek: Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková

Váš Institut Aleny Vitáskové (IAV) vyzval občany, aby informovali ministryni spravedlnosti Marii Benešovou o porušení svých práv, o nevymahatelnosti práva a spravedlnosti. Můžete záměr IAV objasnit?

To bychom se museli vrátit zpět, a to o několik let, kdy jsme vymahatelnost práva a spravedlnosti, dodržování lidských práv začali v České republice monitorovat.  Seznámili jsme se s rozsáhlou škálou porušování právních norem a poškozování občanů. Potvrdili jsme si v nejednom případě tolerování porušování zákonů právě těmi, kteří mají nad dodržováním zákonů bdít. To byl další impuls pro naši činnost – založení Manifestu IAV – občanů poškozených státem. A pak byl již jen krůček (trvalo to téměř rok) k uspořádání semináře v Poslanecké sněmovně. Nad tímto seminářem vzal záštitu poslanec Jiří Kobza. IAV byl odborný garant a organizátor akce, na které vystoupilo devatenáct vystupujících, třináct spolků zabývajících se ochranou práv a svobod, zdravici zaslal prezident republiky Miloš Zeman. Seminář se těšil nebývalému zájmu nejen laické veřejnosti, zúčastnili se právníci, advokáti. Chabý zájem byl u odpovědných politiků, justice. Omluvili se z důvodu pracovní vytíženosti, stejně jako premiér Babiš či ministryně spravedlnosti Benešová a další. Nicméně ze semináře vyšel dokument, který jsme zaslali nejen vládě, ale i všem poslancům a senátorům. Není to nic složitého, prostě analýza nedostatků a možné kroky k nápravě tak, jak to vidí občanská veřejnost, která je bezprávím nejvíce zasažena. (Viz dopis ze dne 13. 9. 2020 zveřejněn na www.institut-av.eu ). 

Ministerstvo spravedlnosti nás (IAV) a poslance Jiřího Kobzu pozvalo na jednání 21. 10. 2020 právě k tomuto dopisu. Když jsme se na ministerstvo dostavili, v dohodnutý termín a zapisovali se na recepci, tak paní ministryně schůzku zrušila. Proto následoval náš dopis k jejím rukám a rovněž výzva občanům ze dne 30. 10. 2020, aby paní ministryni informovali přímo (zveřejněno na www.institut-av.eu). Domníváme se totiž, že nemá dostatek informací, proto nápravu v justici nečiní. Tím, že jí občané budou psát (ne všichni najdou odvahu, ne všem zbyla důvěra v právní stát a možnou nápravu), tak snad pochopí, že je za tuto situaci plně odpovědna. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pět procent na obranu? Staneme se „velkokrmelcem“ nejen Evropy. Počty historika Fidlera

4:44 Pět procent na obranu? Staneme se „velkokrmelcem“ nejen Evropy. Počty historika Fidlera

HISTORIE BEZ HYSTERIE „Z oněch 20 % státního rozpočtu odteče dosti vysoká částka do zahraničí. Toto …