Německé radikální kroky odnáší celá Evropa. Známe z historie. Ekonomka Švihlíková o plánech kancléře Scholze

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

23.12.2021 16:56 | Rozhovor

„Německo má jako země k radikálním krokům sklony a většinou jejich pochod ke světlým zítřkům odnáší celá Evropa,“ říká k plánům nové Scholzovy vlády na razantní opouštění „starých“ zdrojů energie ekonomka Ilona Švihlíková. Podle ní nakonec ale vše dopadne jinak – až udeří ekonomická realita. „Pokud nechcete ani jádro, ani uhlí a teď odmítáte plyn, je možnost se vrátit na strom a pojídat ořechy,“ poukazuje na prostou skutečnost, že odklonem od jádra a uhlí se Němci sami vmanévrovali do prostoru, ve kterém najednou ruský plyn, a tedy i plynovod Nord Stream 2, potřebují.

Německé radikální kroky odnáší celá Evropa. Známe z historie. Ekonomka Švihlíková o plánech kancléře Scholze
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Ekonomka Ilona Švihlíková

Nová německá koalice má v plánu do roku 2030 zajistit původ alespoň 80 % energie z obnovitelných zdrojů, přičemž až 2 % rozlohy mají být vyhrazena pro expanzi větrných turbín, jejichž výkon by se měl ztrojnásobit. Fotovoltaika by se pak měla zečtyřnásobit. Jsou podle vás Němci schopni tyto velkolepé plány naplnit? A za jakou cenu?

Myslím, že je potřeba uvážit, že i obnovitelné zdroje jsou vytvářeny z nějakých surovin, počínaje hliníkem přes měď a lithium. Podívejme se na vývoj cen těchto surovin, na jejich světovou kapacitu, a pak začněme počítat, jestli zvýšená poptávka po těchto surovinách, koncentrovaná v tak krátkém čase, náhodou není faktorem masivního růstu cen těchto komodit.

Scholzova vláda by do roku 2030 chtěla opustit uhlí a plánuje, že páteří německého energetického mixu se má stát plyn, ideálně ten obnovitelný. I tuto složku však Němci plánují do roku 2045 vyřadit. Jak se díváte na takto radikální příklon k obnovitelným zdrojům?

Německo má jako země k radikálním krokům sklony a většinou jejich pochod ke světlým zítřkům odnáší celá Evropa. Očekávám nicméně, že ekonomická realita nakonec zvítězí a prosadí se komplexnější přístup, vždyť ekologická zlepšení se netýkají jen energetiky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Kocmanová (Piráti): Peníze z trestné činnosti mají pomáhat obětem, ne mizet ve státní kase

Kam přesně ty peníze mizí? A uznáváte tedy, že stát je špatný hospodář? Protože mě to tak často přijde. Platíme daně a ne malé, a přesto tu pak nejsou peníze na pomoc potřebným nebo třeba na platy ve státní správě, na stavbu kvalitních silnic atd. atd.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Covid, Green Deal, digitální měna? Pracoval pro ně, teď odhaluje, co se chystá

7:50 Covid, Green Deal, digitální měna? Pracoval pro ně, teď odhaluje, co se chystá

Mnoho let pracoval pro americkou globální investiční společnost. Velmi detailně tak nahlédl pod pokl…