Německo může být Multikulturalistán. U nás ale pojďme cestou švýcarizace, izraelizace a singapurizace. Charaktery jako Dienstbier a Pelikán nebudou zvoleni, nabádá úspěšný bloger a expolitik

08.05.2016 11:10 | Zprávy

ROZHOVOR Pokud budou čeští voliči stejní patrioti jako Švýcaři, Izraelci nebo Singapuřané, budou takoví i jimi zvolení politici a charaktery typu Jiřího Diensbiera nebo Roberta Pelikána zvoleni nebudou. Je o tom přesvědčen úspěšný bloger a bývalý krajský předseda Svobodných Josef Zbořil. Česká republika má podle něj jít svou cestou, a pokud se například za další dvě generace ze Švédska a z Německa stanou Severo-evropský a Středo-evropský multikulturalistán, tak to bude muset respektovat.

Německo může být Multikulturalistán. U nás ale pojďme cestou švýcarizace, izraelizace a singapurizace. Charaktery jako Dienstbier a Pelikán nebudou zvoleni, nabádá úspěšný bloger a expolitik
Foto: Archív Josefa Zbořila
Popisek: Josef Zbořil (druhý zleva) českým dobrovolníkem v izraelské armádě: program SAR-EL v březnu 2016

Zaujalo mě, když jste na adresu Svobodných, u nichž jste byl dokonce krajským předsedou, prohlásil, že jejich postoj k islámu je impotentní. Jaký postoj tedy měli podle vás zaujmout?

Předně, lidé se ve Svobodných mění a aktuálně je více zajímavějších ex-Svobodných osobností než těch, co nyní ve Svobodných zůstali. Ti mají zpravidla svým myšlením blízko ke stavovským Soukromníkům a nedivím se jejich logickému předvolebnímu propojení, včetně marketingově zvoleného elektorátu, aby dosáhli nad pět procent. Esence svobody a snaha zamezování žití na úkor jiného se ale již u Svobodných vytratila, a poukáži na dvě zásadní témata.

Za prvé, letos je pro Českou republiku den daňové svobody 20. června, přičemž zaměstnanci jej díky nepoměrně vyšším platbám mohou oslavit až 7. července a OSVČ jej už naopak mohly slavit 30. března.

A za druhé, přístup k islámu, který je opakem svobody. Obhájce svobodného západního světa má stejně blízko ke konstitucionalismu, jako má obhájce nesvobodného islámského světa k sunně. Takzvaný islamismus Saúdské Arábie, Islámského státu, Hammásu, Erdoganovy strany v Turecku či Muslimského bratrstva je čistějším a méně neznečištěným islámem dle Mohammedova vzoru – a Svobodní deklarováním svého ne-proti-islámského postoje opustili hodnoty, díky nimž mě, ale i jiné, oslovovali.

Václav Klaus nyní také Svobodné kritizoval s tím, že jejich předseda Petr Mach zkazil, co mohl. Jakého myšlení a názorů jsou lidé, kteří ve Svobodných zůstali?

Až na čestné výjimky je to mix myšlení živnostenského, studentsky teoreticko-nepraktického a takového, kterému v Izraeli říkají „roš katan“ – malá hlava. To znamená nežádoucí chování, kdy si člověk vykládá, jak vyřešit problémy, v tomto případě veřejných služeb a majetku, co nejomezeněji, konkrétně libertariánskými frázemi. Doplním, že opakem je „roš gadol“ – velká hlava, znamenající odpovědný přístup a řešení problémů co nejlépe s vlastním úsudkem a vyvinutím veškerého potřebného úsilí. Přičemž největší poklonou je označit někoho za „bitzu´istu“ neboli pragmatika s důrazem na výkonnost a někoho, kdo dokáže věci zdárně řídit. Svobodné lze dnes brát jako „konstruktivní nezdar“ či „inteligentní selhání“, z něhož je třeba se poučit při organizaci pravicových sil – a to na půdorysu podobnému německé AfD.

Právě delegáti sjezdu Alternativy pro Německo minulou neděli schválili programové prohlášení, podle něhož islám není slučitelný s německou ústavou. Představoval byste si, že s něčím takovým přijde někdo i u nás?

Mezi všemi proti-islámskými silami přeji úspěch nejautentičtějšímu Martinu Konvičkovi, Petru Hamplovi, Evě Hrindové a ostatním z Bloku proti islámu či předpokládané budoucí „Alternativě pro ČR“.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co řekne „Ursula“, na tom tak moc nezáleží. Ivan David o Bruselu po volbách

11:12 Co řekne „Ursula“, na tom tak moc nezáleží. Ivan David o Bruselu po volbách

Od eurokomisaře se žádá, aby nehájil zájmy své domovské země, připomíná Ivan David. Proto by podle n…