Nesmíme však zapomínat na naše české děti, upozorňuje Hyťhová

21.03.2022 9:52 | Rozhovor

Bývalá poslankyně a místopředsedkyně Trikolory nebere válku na Ukrajině na lehkou váhu. Jako učitelka sleduje dopady uprchlické krize především na české školství. Podle ní by vláda neměla při řešení všech problémů zapomínat ani na české děti, které tvrdě doplatily na nedávnou pandemii Covid-19. „Velká otázka je, co bude dál. Je všeobecně známo, že jednorázová migrační vlna více než 200 000 lidí odkudkoliv způsobuje sociální, zdravotní a bezpečnostní problémy. Navíc mám pocit, že současná česká vláda kvůli neustálým gestům, věšení vlajek a řešení ruského útoku, totálně rezignovala na řešení domácích otázek a řešení palčivých problémů českých občanů,“ říká Tereza Hyťhová v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Nesmíme však zapomínat na naše české děti, upozorňuje Hyťhová
Foto: archiv T. Hyťhová
Popisek: Tereza Hyťhová

Válka na Ukrajině zasáhla snad úplně všechny. Co bylo pro vás z dosavadního vývoje nejhorším zážitkem?

Nejhorším zážitkem asi konkrétní příběhy civilistů, žen, dětí, starých lidí a zvířat nevinně trpících díky nesmyslné válce. Situace na Ukrajině byla historicky vždy komplikovaná, vždy se tam střídaly zájmy Ruska, Polska a ve své době i Německa. Dalším problémem je vnitřní rozdělení Ukrajiny na západní část se silně katolickou vírou mající historické kořeny spíše na západ a východní pravoslavnou část, orientovanou historicky na Rusko. Tyto dva směry se od roku 1990 také střídaly u kyjevské vlády. Na válce mají jako vždy svou míru podílu všechny tři strany – Západ, plně se neorientující v historických souvislostech této části světa, sama Ukrajina, která v posledním období přistupovala velice necitlivě k velké ruské menšině a samozřejmě agresivní Putinův režim, jehož styl „řešení“ problému od 24. února 2022 je naprosto neomluvitelný.

Proč podle vás došlo k tak radikální eskalaci? Může za to pouze Putin a jeho rozpínavá politika nebo také dosavadní politika Západu?

Původně ne příliš jednotný postup Západu ruský útok opravdu do jisté míry sjednotil. Stále, ale ještě existují rozdíly mezí přístupem např. „tvrdé“ Velké Británie a relativně smířlivějšího Německa.  Ekonomické sankce jsou tentokrát opravdu výrazné, otázkou je, co jako odvetu nachystá Putinův režim západním podnikatelům v Rusku.

Jak se však zdá, okupace Ukrajiny nebývale pevně Západ sjednotila, což zřejmě překvapilo i samotné Rusko. Jak hodnotíte z vašeho pohledu postup Západu vůči Rusku? Je podle vás dostatečný?

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Karel Výborný

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kavčí hory jako pilíř demokracie? Promlouvá expert a pamětník televizní války

4:46 Kavčí hory jako pilíř demokracie? Promlouvá expert a pamětník televizní války

V 21. století je třeba nově definovat úlohu médií veřejné služby. A podle mediálního experta Jozefa …