Nešťastný senátor Láska: Já si vždycky myslel, že Sobotka je slušný člověk. A on vyhodí Dienstbiera a místo něj vytáhne z nejtemnější části ČSSD Ludvíka

25.11.2016 17:33

ROZHOVOR Senátor Václav Láska by chtěl zpátky svého premiéra z loňského listopadového pódia, který představoval odvahu a pozitivní změnu. Vadí mu opětovný příklon premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky k Hradu, jeho bojácná vyjádření a planá gesta, která vyvrcholila podle něj úlitbou Hradu a nejtemnější části sociální demokracie v podobě odvolání dvou ministrů sociální demokracie – ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera a ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka a jeho výměnu za „Ludvíka Kulicha z Motola“. „Mám pocit, že tak premiér Bohuslav Sobotka naopak vyklízí před sněmovními volbami hnutí ANO Andreje Babiše prostor,“ prohlásil senátor Václav Láska v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Nešťastný senátor Láska: Já si vždycky myslel, že Sobotka je slušný člověk. A on vyhodí Dienstbiera a místo něj vytáhne z nejtemnější části ČSSD Ludvíka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Václav Láska

Rozpaky panují nad podivnou výměnou ministrů, která se právě odehrála ve vládě. Vypadá to, že vládu musí opustit ti nejméně problémoví členové. Jak hodnotíte kroky premiéra Sobotky po nepříliš úspěšných podzimních volbách?

Obávám se, že změny ve vládě, které premiér Bohuslav Sobotka udělal, nebyly motivovány tím, aby vláda pracovala lépe, ale že to byl politický obchod. V případě odvolání pana Dienstbiera šlo o určitý ústupek Hradu, panu prezidentovi, který pana Dienstbiera hodně nemá rád a netají se tím, i určitému křídlu sociální demokracie, které se pan Dienstbier nebál kritizovat, proto ho neměli rádi.

A jmenování pana Miloslava Ludvíka – jenž je vlivný představitel pražské sociální demokracie, kterou považuji za nejhorší a nejtemnější část sociální demokracie – na post ministra zdravotnictví chápu jako úlitbu nebo ústupek pražské sociální demokracii. Takže celá ta změna ve vládě mi přijde nikoli jako krok premiéra, který chce zlepšit fungování své vlády, ale jako krok politika, který činí politické obchody. A pravou motivací těchto kroků je činit politické obchody, ne zlepšit fungování vlády.

Anketa

Uvažujete, že budete volit stranu Realisté, kterou založil Petr Robejšek?

41%
28%
hlasovalo: 10466 lidí

Je to pro vás první překvapení ze strany premiéra? Jak jste vnímal jeho podpis pod prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů směrem k Číně, kterým se distancoval od jednoho ze svých ministrů Daniela Hermana a jeho setkání s dalajlámou na půdě ministerstva kultury? Média, řada politiků a osobností nazvala toto prohlášení devótním nebo dokonce ostudným, jeden ze signatářů – předseda Senátu Milan Štěch – dokonce připustil, že dnes by něco takového už nepodepsal.

Překvapilo mě to, protože celý rok jsem sledoval emancipaci pana premiéra. Považoval jsem ho vždycky za slušného člověka i slušného politika, ale zároveň i za politika, který se strašně drží při zdi a strašně přehnaně a moc taktizuje. Ale počínaje jeho projevem vloni v listopadu se mi zdálo, že se emancipuje, že je odvážnější, razantnější, pociťoval jsem to z jeho projevů v Senátu, které byly v posledním roce opravdu zajímavé. Z velké části jsem s ním souhlasil a zdálo se mi, že se utrhl na vlastní cestu, že už nebude takový taktik, že bude trochu razantnější a trochu chlapštější.

Právě proto mě překvapil jeho podpis na prohlášení čtyř, zrovna u něj bych z těch čtyř, kteří ten podpis učinili, čekal úplně nejméně, že něco takového udělá. A od té doby u něj registruji zase návrat do té ulity, kterou měl před začátkem své emancipace, znovu slyšíme taková přehnaně opatrná vyjádření, planá vyjádření, vidíme taktizování, ztrátu sebevědomí. Strašně mě to mrzí, protože si myslím, že bychom v těchto časech silného a sebevědomého premiéra, kterého zároveň považuji za slušného člověka, potřebovali. Asi se ta naděje, kterou jsem vkládal do toho současného, ztratila.

Máte pro tuto změnu nějaké vysvětlení?

Upřímně, nemám. Nechápu to, nerozumím tomu.

Není za ztrátou sebevědomí premiéra a předsedy sociální demokracie třeba obava z rostoucí voličské podpory hnutí ANO, zděšení z nepříliš úspěšných podzimních voleb, z kritiky uvnitř vlastní strany? I z toho, že v sociální demokracii se opět objevují silné tendence víc se přiklonit k prezidentu Miloši Zemanovi?

Do vnitřní politiky sociální demokracie zase tolik nevidím. Mohou mne napadat čtyři různá vysvětlení, ale nevím, kde je pravda a proč se tak stalo. Může to být jedna z možností, že se domnívá, že tímto způsobem posílí pozici vůči Andreji Babišovi. Ale na mě to působí přesně obráceně, že tím, co dělá, tu pozici sociální demokracie jako celku, jako určitého oponenta vůči Andreji Babišovi naopak oslabuje, že odhání určitou pevnou část voličské základny, kterou měl, třeba levicově liberálně smýšlející voliče, pro které bude odvolání pana Dienstbiera z vlády nepochopitelným krokem. A mám pocit, že tak premiér Bohuslav Sobotka naopak vyklízí před sněmovními volbami hnutí ANO Andreje Babiše prostor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Libuše Frantová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidé do ulic. Výbuch zelených plánů. Česko, Německo, Rusko: Expert už ví

11:12 Lidé do ulic. Výbuch zelených plánů. Česko, Německo, Rusko: Expert už ví

Pár pořádných blackoutů, demonstrace proti extrémním cenám energie a bude konec s plány na boj proti…