Neziskovky vymyly lidem mozky víc, než kdysi Gottwald. A to si nevymýšlím, na to jsou data a studie, varuje Petr Hampl

06.08.2016 8:35 | Zprávy

Léto 2016 je velmi horké, když ne v meteorologickém, tak v politickém smyslu. Množství teroristických útoků, ze kterých se pomalu stává „standard“ evropského života, debaty o budoucnosti EU poté, co jí opustí Velká Británie, ale i lokální problémy, jako je například spuštění projektu inkluze školství, to vše přináší do našich životů řadu změn. Sociolog a předseda Alternativy pro Českou republiku Petr Hampl pro ParlamentníListy.cz rozebral, jak je to může poznamenat.

Neziskovky vymyly lidem mozky víc, než kdysi Gottwald. A to si nevymýšlím, na to jsou data a studie, varuje Petr Hampl
Foto: Archiv PH
Popisek: Petr Hampl

Jak podle vás poznamená evropskou společnost britský „Brexit“? Objevují se názory, že by referendum, ve kterém se společnost postavila proti doporučení elit a „názorových vůdců“, mohlo inspirovat i další národy v Evropě, a možná nejen v otázce příslušnosti k Evropské unii. Může podle vás nastat tento efekt?

Ve většině evropských zemí je tomu tak, že naprostá většina lidí není spokojena s Evropskou unií a požaduje zastavit současnou imigrační vlnu. Na tom se nic nezměnilo.

Nic se nezměnilo ani na tom, že vládnoucí menšiny ví, že nemají podporu obyvatel. Řeší to různými opatřeními. Snaží se nepřipustit diskusi, onálepkovat opozici jako extremisty, cenzurovat informace, zakazovat debatu a vedle toho zlikvidovat samotnou demokracii: bránit referendům, falšovat volební výsledky, omezovat pravomoci volených parlamentů a především dovážet nové voliče.

Na tom nemohlo hlasování o Brexitu nic změnit. Britské hlasování ale vyvolalo novou vlnu naděje, že je možné euroelity porazit. To znamená, že lidé budou ochotnější dávat energii opozičním aktivitám a snad vzroste i ochota některých bohatých lidí podporovat opoziční skupiny finančně. Nicméně je velká otázka, zda tento efekt rychle nevyprchá. Já osobně jsem skeptický – zvláště, když lidé uvidí, že Velká Británie si odchodem nijak zvlášť nepomohla.

Opravdu myslíte, že Británii ochod z EU neprospěje?

Nemějme přehnaná očekávání. Proces rozchodu s EU bude trvat několik let. Pozitivní hospodářský efekt se projeví až v delším horizontu. A hlavního britského problému, kterým je dnes islám, se to nedotkne vůbec. Nová britská premiérka podporuje islámské soudy, které nerozhodují podle britských zákonů, ale podle islámské šaríje. Podstatná část vládnoucích konzervativců vidí budoucnost Británie jako islámské země. Starostou Londýna není jen muslim, ale přímo islamistický radikál. Nic z toho se odchodem Británie z EU nevyřeší. Samozřejmě, je pozitivní, že Velká Británie nebude podléhat stupidním normám o výkonnosti rychlovarných konvic. Ale ty opravdu závažné problémy budou muset Britové teprve vyřešit.

V posledních dnech došlo v Evropě ke hned několika teroristickým útokům, vedených imigranty. Mohou útoky v takovém rozsahu nějak ovlivnit část společnosti? Nebo už mají pouze „utvrzovací“ efekt, protože jedna část společnosti odmítla imigraci již dávno a druhá něco takového neudělá za žádných okolností?

Stalo se něco závažnějšího než „jen“ několik útoků. Islamizace Evropy vstoupila do další fáze. Došlo k tomu, co v posledních měsících předpovídala na stránkách ParlamentníchListů.cz řada renomovaných analytiků. Zabíjení Evropanů se stalo součástí každodenního života. Za pár dnů přestanou noviny přinášet zprávy o tom, kde koho ubodali nebo znásilnili. Ale to neznamená, že se ty případy přestanou dít. Ostatně, německý ministr vnitra již otevřeně přiznal, že nedokáže ochránit obyvatele před dalšími útoky.

Jak na to bude reagovat veřejné mínění? Dá se skutečně očekávat, že proimigrační fanatici se utvrdí ve svých postojích a budou naopak požadovat rychlejší islamizaci a tvrdší represe vůči původním obyvatelům Evropy. Vedle toho je ale vidět, že intelektuálská fronta se drolí. A to i u nás. Multikulturní Lidové noviny tento týden pustily na stránku komentář, ve kterém je imigrační vlna nazvána genocidou. Velmi solidní a zdrženlivý ekonom Pavel Kohout fakticky navrhl, aby islámští radikálové byli zbaveni občanských práv a vězněni bez soudu po neomezeně dlouhou dobu. To by bylo ještě donedávna naprosto nemyslitelné.

Čekám ale, že hlavní proud bude směřovat k podrobení se. Co může udělat třeba průměrný Francouz? Nechce-li se stát obětí příštího útoku, přestane se účastnit veřejných oslav. Přestane chodit tam, kde se jí vepřové nebo podává alkohol. Jeho žena přestane nosit minisukni. To jsou všechno věci, které vám pomohou přežít. Ale když se tak zachovají všichni, země se stane islámskou. V další fázi pak budou lidé „pro jistotu“ platit daň ze svého nemuslimství nebo konvertují. V první fázi se bude jednat jen o formální přechod k islámu. Ale radikální duchovní si už pohlídají, aby to tak neskončilo. Pokud nedojde k nějakému radikálnímu zlomu, tisíciletá historie Francie skončí. Stejně jako skončila tisíciletá historie předislámské Persie.

Jak může podle vás Evropu a její společnost poznamenat dění v Turecku? V rámci NATO, na hranicích kontinentu, máme zemi, která se může stát velmi totalitně spravovanou „islámskou republikou“. Přiměje toto Evropany uvědomit si nebezpečí, které jim hrozí?

Hlavní nebezpečí dnes představují islámské komunity v evropských zemích. A masivní podpory ze zahraničí, včetně Turecka, se jim dostávalo už dosud. Změní se vlastně jen to, že Turecko se postupně přemění na chudou zaostalou a špinavou zemi. Možná takovou, jakou je dnes Pákistán.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Zkušenosti

Podle všeho se nad vámi stahují mračna a eurokomisařkou zřejmě nebudete. Co říkáte na to, že jste u vládní koalice ztratila podporu? A nemyslíte, že vzhledem k vaší kauze a 0 zkušenostem s politikou byste se nominace měla vzdát sama? Neuvažovala jste o tom? Netvrdím, že nemáte být v politice, ale ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Německo špatně, Česko ještě hůř. Bez průmyslu. Vladimír Budinský vidí budoucnost černě

18:08 Německo špatně, Česko ještě hůř. Bez průmyslu. Vladimír Budinský vidí budoucnost černě

Nejen ve Francii, v Německu a v Itálii řekli voliči jasně, že chtějí změnu. „Také u nás oslabily vlá…