Nikdy, nikdy, nikdy! Babiš je jako malý chlapeček, co se šprajcne a bouchá pěstičkou. Masaryk by se v hrobě obracel. Hejtman Netolický navrhuje zásadní změnu

16.11.2018 20:39

ROZHOVOR Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický poskytl ParlamentnímListům.cz svůj pohled na kauzu údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše. Záležitost, která již několik dní otřásá politickou scénou, v posledních hodinách ještě graduje. Netolický vyzývá Babiše, aby odstoupil. Vlídné a hřejivé slovo nemá ani pro prezidenta Miloše Zemana. Kauza Babiš se podle Netolického musí hbitě vyřešit. Babiš by podle něj měl neprodleně odstoupit.

Nikdy, nikdy, nikdy! Babiš je jako malý chlapeček, co se šprajcne a bouchá pěstičkou. Masaryk by se v hrobě obracel. Hejtman Netolický navrhuje zásadní změnu
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman s pardubickým hejtmanem Martinem Netolickým

Bude aktuální problém znamenat konec Andreje Babiše? A měl by skončit?

Podle mého názoru by Andrej Babiš měl odejít sám, protože ta situace je z mého pohledu opravdu kritická. Zaprvé, otravuje spoustu lidí tím, jak vysvětluje svoje kauzy a mám pocit, jak jezdím po Pardubickém kraji, že stále více lidí je na politiku naštvaných. Jestli Andrej Babiš sliboval, že do politiky vnese nový vítr, tak činí naprostý opak. Právě tato kauza je označitelná za nejméně transparentní ze všech těch kauz, kterých jsme byli v minulosti svědky. Myslím, že lidé jsou tím otráveni a to je hlavní důvod, proč by měl odejít.

Anketa

Co soudíte o Miroslavu Kalouskovi?

hlasovalo: 43932 lidí

Jakékoli ty výmluvy a naprosto arogantní tisková konference, řeči typu: „Nikdy neodejdu, nikdy a zapamatujte si to!“ tak na to já říkám nikdy neříkej nikdy a v politice to platí dvojnásob. Zároveň si myslím, že z hlediska arogance a přístupu k veřejnosti to je již za hranou. Nevím, jestli to chceme dotáhnout tak daleko, aby se v 29. výročí 17. listopadu a v dalších dnech scházely demonstrace. A to nejen v Praze, ale i v dalších městech. Kolik lidí musí být v ulicích, aby to s někým zahýbalo?

Premiér je čtvrtý nejvyšší ústavní činitel a zároveň je jako politik tím, kdo do jisté míry nastavuje normy chování. A jestli má toto být vzor chování, tak můžu říci, že jsme klesli hluboko.

Domníváte se, že jde o pád politické kultury na „mafiánskou úroveň“, jak říká opozice?

Podívejte, já jsem nyní nasdílel na Facebook slib člena vlády a prezidenta republiky. U prezidenta se tam píše, že bude jednat v zájmu všeho lidu. U premiéra tam není „v zájmu všeho lidu“, ale že nezneužije svého postavení. Já mám o tom své pochybnosti. Ústavní slib přece znamená, že se k tomu zavazuji. A já o tom mám pochybnosti, děje se tak? Je určitě v zájmu všeho lidu postup Miloše Zemana? Je postup Andreje Babiše takový, že nezneužívá svého postavení? Na to si musí každý odpovědět sám, pro mě je to hluboké zklamání.

Já jsem k panu premiérovi vždy přistupoval velice pragmaticky, nicméně člověk, který nám tady celou dobu říkal, jak má vypadat politická kultura, se dnes rozhodl naprosto arogantně vystupovat na veřejnosti a zároveň se všemi, co jsou proti, diskutovat, že to je součást rozsáhlé kampaně. Co je to kampaň? To slyšíme už pět let, všechno je kampaň, všichni se spikli a dneska je to spiknutí dokonce už i ve vlastní rodině. Všichni se spikli, kdo se spikne zítra? Já už nevím.

Podle mě už je to celé za hranou a zvážil bych, zda ta kategorická slova, která Andrej Babiš ráno pronesl, mají být tak, jak řekl. Protože moje babička říkala: „Nikdy neříkej nikdy!“

Když jste zmínil ten slib, spatřujete u Miloše Zemana a Andreje Babiše porušení těch slibů, které dali?

Já spíše pokládám otázky, ať si na ně odpoví každý sám. Protože já nechci, abych dával návod k tomu, jak vykládat účelově, nebo jak říká pan prezident „kreativně“, naši Ústavu. Ať si každý přečte daný slib a sám zváží, jestli například u prezidenta nesouhlasí s tím, jak nezve lidi na Hrad na státní oslavy. Dobře, tak si je zprivatizoval, to se nic neděje, já také patřím do toho „Ovčáčkova výtahu“, kam bych se vešel. Ale já prostě nevím, jestli je toto skutečně v těchto dnech a v hodinách v zájmu všeho lidu, ten pocit nemám.

Anketa

Má premiér Andrej Babiš po slovech svého syna vaši lidskou důvěru?

89%
11%
hlasovalo: 38985 lidí

U pana premiéra jsou o tom spíše pochybnosti. Tam je v tom slibu napsáno: „Nezneužiji svého postavení a budu respektovat Ústavu a zákony a uvádět je v život“. Já doufám, že pan předseda vlády má před zákony úctu. Akorát nevím, jestli dnes nejsme na hraně toho potenciálního zneužití postavení.

Prozatím je v plánu hlasování o nedůvěře vládě. Myslíte, že to vyjde? Měla by vláda pokračovat s jiným premiérem, nebo jsou lepší nové volby?

Já bych preferoval vládu s jiným premiérem, klidně z hnutí ANO. Je tam spousta lidí, kteří nejsou tolik emotivní, ale určitě by do české politické scény přinesli stabilitu a klid. Andrej Babiš přece prostřednictvím toho, že je předseda strany, může se svými kolegy naprosto bez problémů jednat, mluvit a ovlivňovat politiku vlády. Tam tedy přece není žádný problém. Anebo se nabízí otázka, jestli třeba svým kolegům nevěří, že by to nezvládli? Já nevím.

Já třeba pana místopředsedu vlády Richarda Brabce vnímám velmi pozitivně, to je velmi kultivovaný, slušný člověk. Je to odborník v dané oblasti a jsem si jist, že by dokázal vládu vést klidně a dokázal by komunikovat témata. A hlavně bychom se nezabývali ničím jiným než jenom tématy, která jsou důležitá pro vytváření politiky směrem k lidem. Nezabývali bychom se tím, kdo víc lže, kdo je na jaké straně, kdo se spiknul, kdo může za všechno.

Podle vás tedy má smysl, aby ČSSD zůstala ve vládě? Podmínku setrvání vidíte v tom, že se změní osoba premiéra?

Já myslím, že to tak je naprosto přesné, protože premiér by měl odejít sám, to je můj názor, to je za daných okolností čestné a správné. Jestli slyší akorát na sílu, tak to je možná ta jediná věc, kterou Andrej Babiš přinesl do české politiky z byznysu. To znamená, že je schopen komunikovat s lidmi jenom na základě síly. Jinak vidíte, že je všechno jedno, že můžou být desetitisíce lidí v ulicích a je to v pohodě. Myslím si prostě, že to tak není a akorát neuvěřitelně devalvujeme ty svátky, které si v současné době připomínáme.

Anketa

Měl by Andrej Babiš po slovech svého syna odstoupit z postu předsedy vlády?

12%
88%
hlasovalo: 36211 lidí

Ta situace v současné době je naprosto nedůstojná stého výročí a hlavně doufám, že ti pánové, o kterých jsme se bavili, že jsou na hraně svého ústavního slibu, tak doufám, že teď někdy nebudou citovat Masaryka, protože to by se Masaryk musel v hrobě obracet, kdyby toto viděl.

Jak hodnotíte včerejší demonstraci na Václavském náměstí? Myslíte, že přijdou další a bude 17. listopad opět dnem, který zásadně pohne českou politickou scénou?

Nevím jestli pohne, protože jak jsme slyšeli, pan premiér řekl, že nikdy, nikdy, nikdy neodstoupí. Vidíte, teď mě napadla ta písnička od skupiny Divokej Bill, kde zpívají: „Nikdy, nikdy, nikdy neříkej to nejde“. Nevím, kolikrát se tam to „nikdy“ opakuje, je to tam asi osmnáctkrát. Je to jak malý chlapeček, který se prostě šprajcne a dupe nohou a bouchá pěstičkou do stolu. Já si myslím, že pokud bude pan premiér takto postupovat dál a bude takto pracovat s emocemi, tak mu zůstanou možná nějací skalní příznivci a budou se za něj bít, ale já zatím mám pocit, že hnutí ANO mlčí, mlčí a mlčí.

A proč mlčí? Protože to je nepříjemné, bavit se s lidmi, které třeba i já mám rád z jiného působení než v politice, o tom, když se tu každý den objevují nové informace. A pokud to chceme dotáhnout tak daleko, že se budou scházet lidé na náměstích, a to nejenom v krajských městech, ale najednou se začnou scházet i ve velkých městech, tak se ptám, jestli to je opravdu ta práce při stém výročí republiky, jestli chceme takto postupovat. Já doufám, že tomu tak není.

V různých spotech jsem viděl, jak pan stávající premiér říká, jak má naši zemi rád a jak české hlavičky a ručičky všechno dokáží. Tak pokud má naši zemi opravdu rád, tak by se podle toho měl chovat. A za dané situace je podle mě v zájmu České republiky, aby měla v čele státu lidi, kteří nejsou zaměstnáni vlastními kauzami.

Na novináře Slonkovou s Kubíkem se snáší chvála za kvalitní a dlouhodobou investigativní práci. Analytik Václav Štětka mluví o tom, že tajně nahrávat duševně nemocného člověka je eticky diskutabilní, a vicepremiér Richard Brabec uvedl, že tohle někdo udělat jeho dítěti, vyřídil by si to s takovým člověkem „chlapsky“. Co říci na toto?

Myslím si, že hlavní odpovědí je ta včerejší výpověď Andreje Babiše mladšího. Pokud připustíme, že ten mail psal on a pokud je ten mail autentický, tak se osobně domnívám, že to přesně odpovídá tomu, kdo do toho ty děti vtáhl. Já jsem nezaznamenal, že ta hlavní diskuse byla původně o tom, že v novinách diskutovali s Andrejem Babišem mladším jako se synem pana premiéra. Já jsem to vnímal tak, že ve skryté kameře, o které mimochodem věděl, tak hovořil o kauze. A mluvil o těch faktických věcech, které doposud byly vyvraceny. Takže já bych k tomu přistoupil spíše jako k výpovědi obviněného. To je právě ten moment, který celou tu situaci pokřivuje, protože oni neustále hovoří v hnutí ANO, pokud vůbec někdo promluví, o dětech, ale ono to tak není. To prostě byla výpověď obviněného.

Mimochodem na Krym je, jestli se nepletu, bez povolení zákaz vstupu zahraničním občanům. To znamená, že to bylo povolení Ruska, nebo jak to tam bylo? Já říkám, víte, cesta na Krym není cesta na Istrii, do Chorvatska, to je úplně něco jiného. Já doufám, že ty nuance jsme schopni rozlišit. Protože to už bychom pak mohli říci, že mohli letět do KLDR. Prostě řidič Agrofertu si vezme auto a jede na východ a najednou skončí v Sevastopolu. Potom už se bavíme jedině o KLDR, jinak těch více střežených států za dané situace mnoho není. Celé je to postavené na hlavu.

Anketa

Dostane se při příštích sněmovních volbách ČSSD do Poslanecké sněmovny?

12%
88%
hlasovalo: 5956 lidí

Tam si ještě vzpomeňme na další věc, kterou považuji za důležitou. K těm majetkoprávním převodům došlo v roce 2007, pokud se nepletu, tak v té době se žádná choroba u pana Babiše mladšího neobjevovala a jestli se nepletu, tak o ten pilotní průkaz přišel až v roce 2015. To znamená dávno po těch převodech. A dnes se z něj snaží dělat nezpůsobilého k právním úkonům, k tomu by se měl někdo vyjádřit, myslím, že od toho jsou soudní znalci a o zbavení způsobilosti rozhoduje soud. Nic takového se nestalo. Je to hra na emoce a je to hra nehodná vítězného hnutí ANO, je to osobní hra Andreje Babiše, která je trapná.

Syn Andreje Babiše podle posledních zpráv zaslal novinářům email, ve kterém svého otce označil za lháře a vyjádřil přání spolupracovat s českou policií. Ta se s ním nyní snaží navázat kontakt, podle informací z dnešní dopolední tiskové konference se zatím ale policistům Babiš mladší zpátky neozval. Co si o tom celém myslet? Je Babiš mladší v ohrožení? Jak by se mu mělo pomoci?

Jestli je v ohrožení, to by právě měla zjistit policie ve spolupráci s tou švýcarskou. Pokud se nepodařilo zatelefonovat a spojit se s Andrejem Babišem mladším, tak bych to zkoušel znova. Těch možností je dnes velmi mnoho a divil bych se, že za dané situace je to bez odezvy. Je potřeba to zkoušet dál. Nemám pocit, že třeba ten mail, který včera byl zveřejněn, byl psán někým třetím. Pokud to tak je, tak je to pochopitelně blamáž. Policie musí konat, to už dnes není jen o Andreji Babišovi, ale o fungování české demokracie. Orgány činné v trestním řízení teď mají jedinečnou příležitost dokázat, že jsou nezávislé a že konají. Já si myslím, že se hraje o hodně, byť se to tu řada politiků snaží marginalizovat. Někteří to samozřejmě nafukují, to uznávám, ale hraje se o hodně, mimo jiné i o prestiž České republiky.

Jak už jsme řešili, Andrej Babiš dnes vzkázal, že nikdy neodstoupí. Včera pro změnu žádal novináře skrze Facebook, aby už nebušili na dveře bytu jeho syna v Ženevě. Ztrácí Andrej Babiš nervy? A ztrácí veřejnost? Agentura Median vydala bleskový průzkum, podle kterého většina dotázaných Babišově verzi nevěří.

Protože ona skutečně důvěryhodná není. Babišově verzi věří nějakých 70 procent voličů ANO, já respektuji jejich názor, ale myslím, že by opravdu měli celou situaci vnímat tak, že je velice nestandardní. Ten průzkum mluvil poměrně jasně i u voličů ČSSD a KSČM, protože ten poměr tam sice byl menší, ale jak jsem se dočetl, tak zhruba dvě třetiny lidí chtějí buďto výměnu celé vlády, anebo alespoň výměnu premiéra. A takhle jsem to vnímal jako závěr i u voličů ČSSD a KSČM.

Takže říkat, že to naše voliče nezajímá a že to jsou všichni zastánci Andreje Babiše, není pravda. A není to pravda právě proto, že Andrej Babiš spoustu voličů sociální demokracii přetáhl a to je neustálá diskuze, o které hovoříme v rámci naší strany. Kdo je vlastně ten volič, který zůstal u socdem. A já říkám, že to je volič, který Andreje Babiše nechtěl, protože socdem se před volbami velmi vymezila vůči Andreji Babišovi a hlavně ta kampaň na tom byla postavená, čili nevím, jestli ti, co chtěli volit spolupráci s Babišem, jsou ti, kteří zůstali věrní ČSSD. Já si myslím, že ne, protože proč by chodili ke kováříčkovi, když mohou rovnou ke kováři? Proč by volili ČSSD, když mohou rovnou volit Babiše?

Je to osobní problém Andreje Babiše, který paralyzuje činnost jednoho z ústavních orgánů, kterým je vláda. To je jednoznačné.

reklama

autor: Marek KorejsTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když ajťáka zaměstná stát, jak to může dopadnout? Šichtařová o pokřivené logice, která nás brzdí

15:27 Když ajťáka zaměstná stát, jak to může dopadnout? Šichtařová o pokřivené logice, která nás brzdí

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Podle údajů Eurostatu došlo v lednu 2024 k poklesu cen potravin v Česku…