Po dlouhých měsících máme zase vládu s důvěrou. Co na novou vládu říkáte z pozice odborů? Kam s ní bude podle vás naše země směřovat? Jak to jako šéf odborů vidíte?
Z pozice ČMKOS jsme se na jednání tripartity vyjádřili k programovému prohlášení, ocenili jsme jeho akcent na opatření k podpoře ekonomického růstu a ke změně hospodářské politiky. ČMKOS je aktivním propagátorem koncepce, jak připravit co neúčinněji ČR na úspěšný přechod k digitální ekonomice, ocenili jsme proto program Digitální Česko. Jde o směr k moderní ekonomice, který by měl pomoci ČR vyvléknout se postupně z područí doplňkové, závislé a subdodavatelské ekonomiky a nastartovat novou budoucnost. Nelíbí se nám a považujeme za špatné, že vláda plánuje oddělení důchodového účtu od státního rozpočtu, dále se nám nelíbí, že programové prohlášení nepočítá se zvýšením životního minima, které je už sedm let zmrazeno. Objektivněji budeme moci vládu zhodnotit za delší dobu, podle činů. Nabídli jsme kabinetu Andreje Babiše možnost, na některých důležitých záměrech participovat společně se stranou zaměstnavatelů, a to prostřednictvím takzvané porady ekonomických ministrů.
Vládne nám ANO s ČSSD, vláda se opírá o podporu komunistů. Očekáváte v tomto složení vlády vůči zaměstnancům „vstřícnější“ přístup?
Těžko říci, nedá se to automaticky předvídat, je to velká neznámá. V takovémto složení ještě koalice nikdy nepůsobila. Pokud bychom to zatím měli odhadovat podle schvalování důvěry této vládě, tak to nebyl dobrý obrázek, jen nehezká slova na stranu politických odpůrců. Uvidíme, jakým směrem se bude naše politická scéna ubírat. Přáli bychom si, aby se v Česku vládlo ve prospěch lidí, které hájíme a to jsou zaměstnanci.
Když jsme spolu mluvili naposledy, to bylo asi před měsícem, bavili jsme se mimo jiné o tom, že se s premiérem Babišem neshodnete ohledně zvyšování mezd státním zaměstnancům, které premiér odmítá dělat plošně. Říkal jste, že se máte s premiérem ještě sejít a jednat. Mluvilo se i o masových demonstracích. Jaká je nyní situace v tomto směru?
V tomto směru je situace stejná, premiér říká, že plošně přidávat nechce. Přitom už v prvotním návrhu je, že plošně chtějí přidat dvě procenta, to bohužel nepokryje ani inflaci. Takže některým by poklesla reálná mzda, protože ostatní navýšení o 6 % má být jen pro někoho. Nevidím důvod, proč by poctivě pracujícím zaměstnancům státu nemělo být přidáno, obzvláště, když se ekonomice velmi daří. Jak budou dále probíhat jednání o platech, záleží také na takzvané červencové prognóze, která je důležitá pro sestavení státního rozpočtu na příští rok. Nastupuje také nová ministryně práce a sociálních věcí, v jejíchž gesci je problematika platů. My máme stále stejný cíl, dohodnout se ideálně do 15. srpna na plošném růstu platů. Náš návrh zní zvýšení o 10 procent všem. Nyní premiér po schůzce s prezidentem o víkendu v Lánech vyslal jasný vzkaz například zapisovatelkám u soudu, školníkům, hasičům, kuchařkám ve škole, zaměstnancům v kultuře, že není rozhodující, zda poctivě pracují, že jim nepřidají, nebo jen minimum. Zajímavé je, že když si přidávají politici, tak se nerozlišuje, jestli je dobrý, špatný… přidají si plošně všichni. Ale u zaměstnanců, které platí stát, to nelze. To považujeme za velmi špatný signál. Stát by své zaměstnance měl zodpovědně odměňovat, a ne jim vzkazovat, že oni zrovna nejsou preferovaná skupina.
Už vláda bez důvěry slíbila přidat peníze například zdravotním sestrám, rozhodnuto je i o zvyšování důchodů. Budou podle vás na tyto kroky i v následujících letech peníze, i v době, kdy třeba ekonomika zpomalí? A jak vy hodnotíte systém, jakým se mají měnit výše důchodů?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora