Pane doktore, vinohradská nemocnice chystá otevření paliativní ambulance. Tedy místa pro ty, kdo umírají. Co vše chcete nabídnout lidem, kteří jsou nevyléčitelně nemocní?
Dovolím si upřesnit dvě věci: Podpůrný a paliativní tým působí ve FNKV od roku 2016, a od roku 2019 poskytuje kromě konziliární paliativní služby určené hospitalizovaným pacientům, i službu ambulantní, tedy ambulanci paliativní medicíny. Náš multidisciplinární paliativní tým je složen z lékařů paliatrů, paliativních sester, zdravotně-sociální pracovnice, psycholožek a dalších profesí, které v rámci týmu poskytují specializovanou paliativní péči. Ta je určena všem lidem s nevyléčitelnou či život ohrožující nemocí a jejich blízkým v kterékoliv fázi této nemoci. Přesto, že si lidé často spojují paliativní péči s péčí v závěru života, nevyléčitelně nemocní pacienti z paliativní péče profitují už daleko dříve a právě časná indikace paliativní péče může významně změnit jejich kvalitu života, ale i míru s jakou se zapojí do důležitých rozhodování o zdravotní péči. Je to právě podpora v porozumění tomu, v jaké fázi nemoci se pacienti nacházejí a jaký je pravděpodobný další vývoj, důraz na kvalitu života a úlevu od symptomů nevyléčitelné nemoci i otevřenost k psychosociálním či spirituálním potřebám, co může paliativní péče v nemocnici nemocným a jejich rodinám nabídnout.
Zaujalo mne, že se chcete věnovat i příbuzným umírajících. Jak by měla taková podpora v praxi probíhat?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka