Okamura: Sobotka je bezskrupulózní lhář a podvodník. Politici brblají o naší malé efektivitě, ale necháváme se jen sprostě okrádat „spojenci“ ze Západu, kteří nás mají za podlidi

02.01.2017 15:53

ROZHOVOR Podle předsedy SPD a poslance Tomia Okamury je Česká republika v pozici kolonie. „My se tady strašíme Rusy, ale jsme slepí k tomu, jak sprostě a odporně nás naši takzvaní spojenci okrádají. Jsme pro ně podřadnou kolonií, kterou ždímají, okrádají a kam posílají své odpadky… Naši hloupí politici brblají něco o naší malé efektivitě. Houby – necháváme se jen sprostě okrádat,“ zlobí se Okamura.

Okamura: Sobotka je bezskrupulózní lhář a podvodník. Politici brblají o naší malé efektivitě, ale necháváme se jen sprostě okrádat „spojenci“ ze Západu, kteří nás mají za podlidi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

Anketa

Kdo letos skončí v politice?

2%
65%
3%
24%
2%
1%
hlasovalo: 6437 lidí

Pokud jde o ekonomiku, obecně se v průmyslu očekává spíše úbytek pracovních míst vzhledem k novým technologiím, robotizaci a tak dále. Jsme na takovou situaci vůbec připraveni? Kde budou za pět, deset a více let lidé brát pracovní místa, pokud se „na počet lidí“ průmysl výrazně zredukuje?

No, on na zahrádce nebo na stavbě robot moc práce nenadělá a nespraví vám ani elektřinu, ani vám neopraví vodovod. Práce pro lidi tu bude vždycky – naopak, vidíme tu trendy k tradičnímu zemědělství, k domácím kvalitním potravinám – jen si představte, že by lidé znovu začali dělat domácí zavařeniny, paštiky, sýry a podobně. To by bylo přece nádherné a všichni bychom nejen vydělali, ale pochutnali bychom si, a dokonce jedli a žili zdravěji.

Podívejte se, jak raketově rostou počty malých pivovarů, které jsou náročnější na lidskou práci, ale které samozřejmě vaří lepší dobroty než tovární velkopivovary, kde skutečně už hodně práce dělají roboti nebo zahraniční dělníci.

A věřím, že až zmizí byrokratické a ekonomické bariéry Evropské unie, vrátí se na venkov také malé rodinné hospůdky s dobrým jídlem a pivem, které zaměstnají celou rodinu. Nemusejí přece všichni dělat u pásu ve fabrice. Kolik památek po celé zemi by bylo třeba opravit. A také bych uvítal rozšíření kolektivní dopravy na venkově. Prostě stále najdeme spousty práce pro spoustu šikovných lidí. Ostatně vždyť teď nemáme ani pořádnou armádu – a nemáme ani dost lidí, kteří by v ní sloužili.

Přibližujeme se podle vás finanční krizi, jak varují někteří ekonomové? Může to ve světové ekonomice a finančnictví opět „bouchnout“? Které scénáře jsou podle vás reálné a dokážeme se na něco takového připravit? Jak si vůbec momentálně světový kapitalistický řád stojí?

Ano, část ekonomů říká, že finanční krize byla jen utlumená – brzy začnou praskat další bubliny. Jsem laik, tak jenom hodně jednoduše: Finanční krize měla v první řadě kriminální příčiny – bankéři falšovali statistiky a prodávali bezcenné papíry a každá takzvaná finanční bublina spočívá v prodeji bezcenných aktiv, která jsou spíš pasiva. Pokud se nám podaří omezit podvody, pak máme napůl vyhráno. Ekonomika je samozřejmě standardně cyklická, po zrychlení přijde zpomalení – nikdo nevydrží sprint celý den. To je normální. Opět je na nás, zda se na tyto cykly umíme připravovat. Recept je známý – v době růstu spořit a v čase poklesu investovat, a tím snižovat výkyvy na obou stranách.

Standardní kapitalismus se naštěstí definitivně přežil – máme tu sociální společnost, kdy se všichni shodujeme, že musíme být solidární. Také, myslím, už nikdo nezpochybňuje, že za dobrou práci má být dobře zaplaceno a já nejsem ani proti baťovskému modelu, že zaměstnanec by mohl mít přímý podíl na zisku firmy – jak říkal Baťa, protože to není jen zaměstnanec, ale spolupracovník.

Je naopak velmi opovrženíhodné, jak například u nás zahraniční firmy zneužívají levnou pracovní sílu a pomocí účetních triků přelévají zisky do zahraničí, aniž se o zisk dělí s těmi, kteří ho vytvořili. Situace došla dokonce tak daleko, že čerstvá ekonomická čísla hovoří jednoznačně o pozici České republiky jako kolonie.

Kolonie?

Zatímco naše produktivita práce a hrubý domácí produkt pouze málo zaostávají za průměrem Evropské unie, peníze, které na základě toho vidí naši občané ve svých peněženkách, jsou ve srovnání se zeměmi s podobnými ekonomickými ukazateli ani ne poloviční. A přestože jsou u nás dlouhodobě nízké mzdy, zároveň z naší země do zahraničí každý rok odtéká několik set miliard korun. Řízení této země tedy ve svých důsledcích neslouží občanům České republiky, ale velkým korporacím a globálním úředníkům Evropské unie.

A za pravdu mi nechtěně dává i hlavní poradce premiéra Sobotky Vladimír Špidla, který zveřejnil vládní analýzu, ve které přiznal, že vyvádění zisků firem z České republiky do zahraničí je nejméně dvakrát vyšší, než by odpovídalo ekonomickým podmínkám v České republice a Evropské unii. Z analýzy dále vyplývá, že vyvádění výnosů z ČR od roku 2005 převyšuje příliv nových zahraničních investic a reinvestic.

To je pro vývoj ekonomiky velmi rizikové, jelikož zisky se tak v Česku ani neinvestují, ani se nepromítají do vyšších mezd českých zaměstnanců, a naši republiku tak může v budoucnosti ohrozit nedostatek prostředků pro zásadní modernizaci a rozvoj průmyslu a modernizaci celé ekonomiky.

Kde se to nejvíce projevuje?

Nejvýraznější je to v energetice, vodárenství a finančním sektoru, kde je neúměrně vyšší odliv výnosů do zahraničí než investic. U firem, které mají síťový charakter, zejména energetika a vodárenství, se ukazuje, že český regulační systém nefunguje dobře. Odliv peněz je v těchto sektorech dokonce čtyřikrát větší, než je obvyklé v jiných evropských zemích.

Odliv peněz z ČR je dokonce větší než součet přílivu investic a peněz z kohezních fondů EU. Přičemž zahraniční firmy dosahují u nás někdy až více než dvacetiprocentní ziskovosti proti evropskému pětiprocentnímu průměru.

Co s tím?

Naše hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) v souvislosti s výše uvedenou neblahou situací navrhuje několik konkrétních řešení – jedním z nich je vytvořit nový udržitelný model ekonomiky, který by nebyl závislý jen na přílivu zahraničních investic.

Proto je potřeba posílení schopností finančního systému poskytovat peníze českým malým a středním firmám. V ČR působí zhruba milion podniků, z nichž 99,8 procenta tvoří malé a střední firmy do 250 zaměstnanců, které zaměstnávají více než dvě třetiny pracovní síly ČR. A podíl malých podniků na přidané hodnotě je statisticky srovnatelný s podílem podniků středních a velkých. Dostupnost financování však srovnatelná rozhodně není.

My v SPD říkáme jasně – chceme podporovat v první řadě české malé a střední podnikatele. Nikoliv pouze nadnárodní korporace a velkopodnikatele, jako to dělaly všechny dosavadní vlády a jako to dělají Sobotka s Babišem.

Situace je zjednodušeně taková, že za obrovský výkon u nás dostane prémie zaměstnanec v zahraničí. I tím je daný zdánlivý propad mezi naší a západní efektivitou. Dělník ve Škodovce pracuje v rámci koncernu lépe než ten v Německu nebo Španělsku, ale v Německu i Španělsku se účetně převede nejziskovější činnost z naší Škodovky a plat se zvýší ve Volkswagenu a ještě ti naši hloupí politici brblají něco o naší malé efektivitě. Houby – necháváme se jen sprostě okrádat. A vládní politici nic nedělají pro to, aby se situace reálně změnila.

Mimochodem, finanční krize nás postihla v jediném – z našich ziskových bank vysáli zahraniční majitelé peníze na úhradu škody u sebe doma. Naši občané zaplatí za zlodějny a podvody v Americe a západní Evropě. My se tady strašíme Rusy, ale jsme slepí k tomu, jak sprostě a odporně nás naši takzvaní spojenci okrádají. Jsme pro ně podřadnou kolonií, kterou ždímají, okrádají a kam posílají své odpadky. Takhle se ekonomicky k nám nechovali ani Sověti. Faktem je, že zatímco Západoevropané námi pohrdají a mají nás za podřadné východní podlidi, obyčejní Rusové mají Čechy a Moraváky v podstatě rádi a váží si nás.

Evropa stále nevyřešila migrační krizi. Podle expertů můžeme po skončení zimy opět očekávat obnovení běženeckých vln, které mohou oproti minulým obdobím výrazně posílit z Afriky. Nechá to Evropa vyšumět a bude čelit opět dalším teroristickým útokům? Zatím nebyla síla s tím něco udělat, co se musí stát, aby evropští lídři začali jednat razantně?

Letos jsou po celé Evropě volby – znamená to, že ti, kteří doposud migrační a islamistická rizika ignorovali, budou muset něco dělat, aby byli zvoleni. Ostatně všichni jsme si všimli Merkelové, která na sjezdu své partaje otočila o 180 stupňů a je zní bojovnice s migrací – dokonce už chce zakazovat burky. Tyhle veletoče čekejme všude – i u nás už začaly. Dnes už každý říká to, co Okamura před čtyřmi roky, kdy byl proto xenofob či populista. Bohužel totiž došlo na moje slova.

Takže čekám, že se zvýší ochrana evropských hranic na maximum, že skončí královské sociální pobídky pro migranty a že naopak mnohé země je začnou posílat zpět, odkud přišli.

Nakolik se dá říct, že události jako Brexit či volba Trumpa ukázaly, že multikulturalismus je mrtvá idea? Odmítli to lidé i prostřednictvím zmíněného referenda a voleb? A do jaké míry bude podle vašeho mínění tento trend v tomto roce pokračovat?

Otázka je, co je multikulturalismus. Ze všeobecného pohledu je přátelské soužití vícero kultur něco, co si snad všichni přejeme nebo nám to nevadí. Na druhou stranu tohle nesmí převýšit právo národa každé země žít podle svých pravidel a povinnost každého hosta tato pravidla dodržovat. To je přirozené a správné. To, co nefungovalo a nikdy fungovat nemohlo, byla tolerance k porušování pravidel s tím, že prostě jiné kultury se jim podřizovat nemusejí.

Nikomu nezakazujeme uctívat různé podivnosti, i když je to z našeho pohledu zvláštní nebo i odporné. Ale jestliže někdo chce perverznosti a zločiny svého idolu napodobovat, musí dostat důraznou stopku. Přičemž my jsme i pro zákaz jakékoli propagace těchto perverzností a vražedné ideologie. Asi tušíte, že mluvím o islámu.

Nedovolujeme nacistům, aby u nás propagovali hitlerovský nacismus, a nechápu tedy, jak je možné tolerovat v podstatě identickou rasistickou a vražednou ideologii. Tím spíš, že dnes nikde nehrozí návrat nacismu, ale vraždění islamistů je na denním pořádku. To je skutečné ohrožení pro demokracii.

Jaký bude rok 2017, pokud jde o domácí politiku? U nás proběhnou sněmovní volby, začne kampaň k prezidentským volbám... Co očekáváte?

Nejsem věštec a netuším, co bude. Jak jsem uvedl, všechny partaje převléknou kabát a budou mluvit okamurovštinou – budou chtít ochranu hranic, větší bezpečnost, podpoří boj s migrací a odmítnou muslimské právo v ČR. A teď už jde o to, nakolik jim to voliči uvěří. 

Já věřím panu Dienstbierovi z ČSSD, že věří tomu, co říká, když sem láká muslimské migranty a podporuje nepřizpůsobivé, ale co mám věřit Sobotkovi, který migranty nejdřív vítá, a dokonce veřejně odměňuje ty, kteří sem migranty lákají, a dnes je už zase odmítá, a dokonce Dienstbiera odkopl? Takovému člověku se nedá věřit nic – kromě toho, že v daný moment řekne jen to, co si myslí, že by mu prospělo. Je to bezskrupulózní lhář a podvodník, který podvádí jak své politické partnery, tak občany této země. 

A pokud jde o zahraničí, prezidentské volby ve Francii na jaře, v Německu parlamentní na podzim...

Dojde k dalšímu posílení vlasteneckých stran, které odmítají diktát EU a zároveň prosazují přímou demokracii. Stran, které prosazují Evropu úzce spolupracujících suverénních států. Tento proud představují parlamentní strany, se kterými je naše hnutí SPD ve společné evropské frakci, v čele s francouzskou Národní frontou Marine Le Penové, rakouskými Svobodnými, nizozemskou Stranou pro Svobodu Geerta Wilderse, italskou Ligou Severu Mattea Salviniho a německou Alternative für Deutschland (AfD), kterou vede Frauke Petryová.  

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jarolímek (TSS): ODS kolaborovala s havlismem. Mojí prioritou bude rehabilitace živnostníků

22:06 Jarolímek (TSS): ODS kolaborovala s havlismem. Mojí prioritou bude rehabilitace živnostníků

„Budu aktivně podporovat veškeré kroky směřující k rehabilitaci živnostenského a podnikatelského sta…