Ondřej Hejma: Fandím Donaldu Trumpovi. Je nadějí i pro nás. Amerika je na prahu epochálních změn

08.08.2016 10:55 | Zprávy
autor: Radim Panenka

ROZHOVOR Spojené státy jsou na prahu epochálních změn. ParlamentnímListům.cz to řekl hudebník, novinář a překladatel Ondřej Hejma. V amerických prezidentských volbách otevřeně podporuje Donalda Trumpa, který je podle něho „kříženec mezi Zemanem a Babišem“. Vzpomíná dokonce, co o Trumpovi říkala jeho někdejší tchýně z Moravy.

Ondřej Hejma: Fandím Donaldu Trumpovi. Je nadějí i pro nás. Amerika je na prahu epochálních změn
Foto: Archiv OH
Popisek: Hudebník Ondřej Hejma

Pane Hejmo, blíží se prezidentské volby v USA. Vy máte Ameriku rád, jezdíte tam, máte tam kamarády. Zkrátka Ameriku znáte. Volil byste Trumpa, nebo Clintonovou? Když se začalo rýsovat, kteří dva kandidáti se střetnou, uvažoval jste dlouho, kdo by byl váš favorit, nebo to bylo hned jasné?

Jsem docela rád, že tenhle problém nemusím řešit, a Američanům to vůbec nezávidím. Přiznám se ale, že jako vnější pozorovatel z malé zemičky uprostřed Evropy momentálně držím palce Trumpovi, protože je to poprvé po dlouhé době, co kandidát jedné ze dvou velkých stran otevírá opravdu zásadní témata. Vývoz demokracie do zemí, které ji nechtějí, migrace ve všech souvislostech, reforma NATO, krize EU, vztahy s Ruskem a další. To by ještě nedávno bylo považováno za nepřijatelné kacířství. Takže, ať už to celé dopadne, jak chce, je skvělé, že tyhle věci jsou na stole, oficiálně a regulérně. Je to naděje pro Ameriku i pro nás.

Kampaň před listopadovými volbami se každým dnem zostřuje. Ovšem i zde v Evropě často slýcháme od některých médií nebo politiků důrazná varování před Donaldem Trumpem ve smyslu, že by jako prezident byl nebezpečný, že je hulvát, že je bankrotář, že by se kamarádil s Putinem atd. Co k tomu všemu říci?

Americká i česká kavárna zuří. A není divu. Trumpův styl, vzhled i rétorika jsou hodně za hranou i na americké poměry. Stejně jako Miloš Zeman se Trump úspěšně vyžívá v porušování politické korektnosti a to bolí. Někdejší Trumpova moravská tchýně říká, že „Doník je fajn kluk“, ale faktem je, že jako politik toho za sebou moc nemá a je to pořád tak trošku hádanka. Nechme se ale překvapit, Amerika to zvládne. Každopádně je na co se těšit; a to vůbec není málo.

Na jednu oblast se zeptám zvlášť. Co říkáte na různá podezření, že je Trump napojen na Rusko, že dostává peníze na kampaň nebo že mu Kreml pomáhá hledat špínu na protikandidátku?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Proč zase zavádíte EET?

Jednak to bude určitě zase něco stát, a to nejen podnikatele, ale i stát. Zajímá mě kolik? A druhá věc, víte, jak to vůbec chodí v praxi? Že vám třeba řemeslník řekne dvě ceny – jednu s účtenkou a druhou o dost levnější bez ní? A co myslíte, že si při dnešních cenách většina lidí vybere? Někteří jdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Určují pravidla a pak čerpají peníze. Ukazujeme další chapadlo neziskovek přisáté na stát

16:26 Určují pravidla a pak čerpají peníze. Ukazujeme další chapadlo neziskovek přisáté na stát

Rada vlády pro rovnost žen a mužů má za úkol prosazovat rovnost mezi oběma pohlavími. Velká část jej…