Oranžový hejtman Franc: LIDEM nikdo nevolil, chci předčasné volby

10.02.2013 22:30 | Zprávy

ROZHOVOR O zadlužených nemocnicích, zdražených autobusech i současné vládě si s královéhradeckým hejtmanem a sociálním demokratem Lubomírem Francem povídaly ParlamentníListy.cz.

Oranžový hejtman Franc: LIDEM nikdo nevolil, chci předčasné volby
Foto: tan
Popisek: Královéhradecký hejtman Lubomír Franc

Na co se v Královéhradeckém kraji zaměřujete nyní?
Naše priority jsou stále stejné. Snažíme se rozvíjet všechny důležité oblasti, které jsou pro život regionu klíčové. Jde nám mimo jiné o ozdravení hospodaření krajských nemocnic, zajištění modernizace páteřní sítě krajských silnic či další rozvoj sociálních služeb. Naším velkým přáním je dotažení dálnice D11 do Hradce Králové a stavba rychlostní komunikace dále k polským hranicím.

Nedávno zastupitelé schválili zdražení autobusové dopravy. Navíc kraj zruší některé nevytížené autobusové spoje. Proč tomu tak je a chystají se ještě další změny?
Kraj před dvěma lety spustil integrovaný systém veřejné dopravy. Spoje na sebe díky němu lépe navazují a celým regionem jde na jednu jízdenku cestovat vlakem i autobusem. Kraj nyní musel přistoupit k minimálnímu zdražení kvůli zvýšené sazbě DPH a dlouhodobě se zvyšujícím cenám pohonných hmot. Omezit se pak rozhodl ty spoje, které cestující využívají jen velmi málo. Náklady na dopravní obslužnost činí v krajském rozpočtu jednu z největších položek – přes 600 milionů korun. Nemůžeme tuto částku stále navyšovat, zejména když stát krajům poskytuje čím dále tím méně financí.

Jednáte už s obcemi, aby přispívaly na autobusové spoje, jak je tomu jinde a souhlasí s tím?
V jiných krajích je zcela běžné, že obce na zajištění veřejné dopravy přispívají. V Královéhradeckém kraji zatím byl jejich podíl na financování autobusů minimální. Je nám jasné, že se tento krok nesetká u starostů s nadšením, ale kraj nemá jinou možnost. Jeho povinností je zajistit základní dopravní obslužnost, která je v současné době na vysoké úrovni, ale náklady na ni nelze již dále stupňovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co Fiala důchodcům sebral, to jim vláda zatím nevrátila, připomíná Konečná

19:45 Co Fiala důchodcům sebral, to jim vláda zatím nevrátila, připomíná Konečná

„Mnoho povyku pro nic,“ komentuje „křik“ kolem koncesionářských poplatků europoslankyně Kateřina Kon…