Pán vypovídal o hrůzách páchaných migranty, ale pak se ukázalo, že je zemanovec, bývalý komunista a protestoval proti radaru. Helena Langšádlová líčí řádění ruské propagandy u nás

14.02.2016 0:01

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Dokud bude Rusko válčit na Ukrajině a nevyřeší se tato politická krize, není důvod rušit sankce, tvrdí místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová. Vystoupení z Evropské unie nebo uzavření Schengenu by mohlo znamenat hospodářský úpadek a konec bezproblémového zahraničního obchodu. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také řekla, že se obává šíření ruské propagandy v České republice.

Pán vypovídal o hrůzách páchaných migranty, ale pak se ukázalo, že je zemanovec, bývalý komunista a protestoval proti radaru. Helena Langšádlová líčí řádění ruské propagandy u nás
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová

V Poslanecké sněmovně jste prohlásila, že jeden z našich největších problémů je ruská propaganda, která v České republice šíří dezinformace. Co jste měla konkrétně na mysli?

Například na Aktuálně.cz vyšel článek od autora, který velmi věrohodně vypráví, jak byl na makedonské hranici a viděl zbraně v zavazadlech migrantů a mnoho dalších znepokojivých informací, které zněly věrohodně. Následně v některých médiích vyšla zpráva, že to není pravda, že autor tam snad ani nebyl a navíc jsem zjistila, že je v hnutí Ne základnám a odvolával se na to, že je bývalým členem rady vlády pro lidská práva a pracoval pro Amnesty International. Když si ale přečtete jeho životopis, dozvíte se, že jde o bývalého člena KSČM, příznivce Zemana a celá jeho minulost je podezřelá.

Vlastně zpochybňují celý jeho příběh a já mám obavy u těchto lidí, že nám tu šíří ruskou propagandu. Rusko z mnoha zdrojů podporuje protimigrantská hnutí a strany, dlouhodobě brání umožnit přijetí opatření v boji proti pašerákům a i v mediálním prostoru lze dohledat, kdo a kde přiživuje tu náladu ve společnosti. Nicméně ta situace je vážná a každý, komu záleží na budoucnosti Evropské unie a integraci, musí být znepokojen tím, co se děje a my to nesmíme podceňovat. Krize je vážná.

Řekla jste také, že buď Evropská unie, nebo Rusko. Skutečně není možná spolupráce s Ruskem? Vyčerpali jsme všechny možnosti?

Já jsem kladla otázku těm, kteří říkají: vystupme z Evropské unie. Nebo nabádají, aby došlo k podobným protiintegračním krokům. Ptám se, co nám nabízí? My jsme země s hrubým domácím produktem ze sedmdesáti osmi procenty tvořeného exportem. To znamená i nesmírně velký podíl pracovních míst díky exportu, podle některých by jenom uzavřením Schengenu zaniklo na čtyři nebo pět set tisíc pracovních míst, podle jiných ještě více. Co za alternativu nám tedy nabízejí? Co je další varianta? Jestli je to vystoupení a cesta naprostého hospodářského úpadku, tak v zemi s deseti miliony obyvatel bychom opravdu mohli velmi brzy skončit pod vlivem Východu a Ruska.

Dohodu o volném obchodu v Evropě ale nezajišťuje Evropská unie, ten zajišťuje samostatná smlouva o Evropském hospodářském prostoru…

Já hovořím hlavně o Schengenu. Obchodní výměna v tomto rozsahu je možná jen za podmínky, že bude zachován Schengen. Ten nevznikl, aby se nám dobře jezdilo na dovolenou nebo s občankou přes hranice, ale jde hlavně o vzájemnou obchodní výměnu mezi státy. Abychom nehonili jenom kamiony na hranicích a spousta firem, automobilek i dalšího průmyslu funguje takzvaně „just in time“, tedy dováží vše na hodinu, kde je to objednáno, nemají mezisklady, a to by se pádem Schengenu zřítilo.

Domníváte se, že spolupráce mezi Ruskem a Evropskou unií není nadále možná?

To si nemyslím, já bych si přála, aby bylo možné rozvíjet spolupráci mezi Ruskem a Evropskou unií a také Českou republikou. Jsou tu historické a ekonomické vazby a také spousta exportérů se na Východ orientovala, ale nastaly kroky, které nastaly. Rusko obsadilo Krym, válčí na východě Ukrajiny a dokud se takové věci dějí a dokud nebude překonána tato politická krize, tak není hospodářská spolupráce možná.

Zmínila jste se také o ruské propagandě na serverech z Moskvy, dohledání na internetu, přibližte nám vaše poznatky…

Já jsem hovořila o tom, že některé informace, které se šíří, lze opravdu na internetu dohledat, jdou ze i mimo Evropu a od nich je tato propaganda. Budu pořádat seminář s Jakubem Kalenským, který pracuje v odboru zaměřeném na boj s ruskou propagandou a tam se dozvíte více.

Přesto by čtenáře jistě zajímalo, zda máte na mysli něco konkrétního?

Já mám samozřejmě různé informace, ale v tuto chvíli bych vás přeci jenom odkázala na ten seminář.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv prohlásil, že je třeba mít odvahu a uznat, že je načase zrušit ekonomické sankce, které nepřinesou nic dobrého ani Evropě, ani Ruské federaci. V rozhovoru pro německé noviny Handelsblatt řekl, že Rusko je na to připraveno, a zdůraznil, že první krok očekávají od kolegů z Evropské unie. Mají sankce ještě smysl, a co si o tomto výroku myslíte?

Myslím, že autor výroku možná nezaznamenal, proč sankce vznikly. Já jsem určitě přesvědčena, že pokud Rusko opustí Krym a přestane válčit, tak bude prostor zrušit sankce. Nemůžeme přehlédnout, co se stalo, šlo o naprosto zásadní porušení mezinárodního práva Budapešťské smlouvy.

Uvažovala jste s manželem o tom, že si osvojíte syrské dítě. Proč?

Domnívám se, že máme být solidární a velmi bych si přála, abychom v České republice zvážili možnost pomoci například syrským dětem, které zůstaly mnohdy samy. Když jsem se o tom ale bavila s ministerstvem, zjistila jsem, že Česká republika na to nemá se Sýrií uzavřenou smlouvu.

Tím to celé skončilo?

Ano.

Na imigraci reagují země Evropské unie různě. Znamená to, že kdykoliv nastanou problémy, tak nařízení Bruselu, jako kvóty, nepomohou a každá země nakonec udělá, co sama uzná za vhodné?

To je právě špatná cesta. Musíme vědět, že za každým krokem Bruselu není imaginární moc, Brusel tvoří členové unie a my právě musíme udělat vše pro to, abychom se sjednotili a hledali společná řešení.

Ale když došlo na kvóty, země je odmítaly bez ohledu na Evropskou unii…

Kvóty totiž nejsou řešením. Jako příklad uvedu právě kvóty, které doposud Evropská unie schválila a hovořily o rozdělení sto šedesáti tisíc lidí. Zatím bylo v rámci Evropské unie takto rozděleno pouze na pět set imigrantů.

Ukazuje to nejednotnost Evropské unie? Budou státy někdy spolupracovat? Těch krizí je více, připomeňme například Řecko…

Mnohé kroky, které se v tuto chvíli v Evropské unii projednávaji, jak nyní hledají řešení a spolupracují, dohoda s Tureckem a další kroky, ukazují na společnou návratovou politiku a jde o jasné kroky, které skutečně pomohou migrační krizi.

Mluvilo se také o vládní kampani, která bude vysvětlovat, že muslimové nám hlavy neuříznou. Domníváte se, že je to potřeba? Ztratili už Češi samostatný zdravý úsudek?

Všichni máme zdravý rozum a máme dostatek informací. Nemyslím si, že potřebujeme takovou kampaň.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Zuzana Koulová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Učitel Ester Ledecké promluvil o slavné sportovkyni, dnešní mládeži, ale i zážitku s mladým Sobotkou

12:25 Učitel Ester Ledecké promluvil o slavné sportovkyni, dnešní mládeži, ale i zážitku s mladým Sobotkou

ROZHOVOR „Obecně platí, že na rozdíl od toho, co se většina lidí domnívá, jsou sportovci v průměru l…