Pandemie mě ovlivnila nanejvýš pozitivně, říká autor desítek titulů, spisovatel Junek

28.03.2021 18:23

ROZHOVOR Přes padesát knih a sborníků má na svém kontě český spisovatel Václav Junek, původním povoláním scenárista a režisér. Jím předkládaná nabídka je víc než pestrá. Mezi jeho knihami najdeme biografie významných herců a režisérů, ale také třeba Emila Háchy. V dalších se zabývá významnými momenty českých i světových dějin, obdobím první republiky a především druhou světovou válkou – jejími osobnostmi i událostmi, a to nejen na našem území, ale i ve zbytku Evropy. Do této pestré směsice si občas přidá i nějaký ten historický román nebo rodinnou ságu.

Pandemie mě ovlivnila nanejvýš pozitivně, říká autor desítek titulů, spisovatel Junek
Foto: nakladatelství Olympia
Popisek: Spisovatel Václav Junek
reklama

Pane Junku, když se dívám na vaši tvorbu, jde o směsici témat. Jak je vybíráte?

Anketa

Je vám líto, že Klaus ml. odešel z politiky?

52%
23%
hlasovalo: 11579 lidí
Dlouho jsem si nepřipadal být tím, čemu se u nás říká spisovatel, a dokonce ještě dnes se necítím být toho tolik osvědčeného obrozeneckého titulu dostatečně práv. Už moje prvotina ostatně vyšla víceméně z leknutí a také po všechny ty dlouhé časy, co přišly potom, jsem se vlastním psaním především bavil. Prostě tak, že jsem se nejprve spíš sám pro sebe rozepisoval o nejrůznějších tématech a hledal pro ně vysvětlení, můj osobní náhled. Přitom máte pravdu: jejich výběr je ohraničený patrně jen rozsahem mých příslušných historických povědomí anebo konkrétním zájmem. A když to, o čem píšu, lidi zajímá a čtou to, tak se jim mohu jen poklonit a s o to větším uspokojením podobně pokračovat.

Na přelomu roku se v nabídce Nakladatelství Olympia objevily dvě vaše nové knihy, a to Tragédie obrněnce a Pancéřový vlak. Zastavme se nejdřív u první. Co vás přimělo k sepsání knihy o křižníku Zenta, potažmo o rakousko-uherském námořnictvu?

Když jsem býval ještě hodně malý, prababička Růžena mi namísto vyprávěnek o perníkových chaloupkách mnohem raději líčila (navíc s očividně silnějším zaujetím) hrdinný osud křižníku Zenta. Ten slýchávala také ještě jako malá holka od svých prarodičů, tak trochu postižených rakouským vlastenectvím. Po letech stačilo, abych se začal zajímat, například v příslušném muzeu ve Vídni, o to, jak se to kdysi seběhlo s dotyčnou spektakulární katastrofou doopravdy. Nezůstalo zdaleka jen u toho, výsledek konečně znáte.

A ještě k Pancéřovému vlaku, který vyšel poprvé před lety pod názvem Panzerzug a nyní nově v  Olympii. Dostává čtenář do ruky druhé vydání, nebo úplně novou knihu?

Ten příběh se fakticky v dnešní Rudné odehrál, ale jak dorůstaly a bohužel také odcházely další místní generace, proměňoval se, košatěl a jistě také ztrácel své původní konkrétní kontury. Protože jsem jej však vyslechl mnohokrát také u nás doma, k tomu ze zpravidla hodně odlišných aspektů, otázka: „Jak to tenkrát bylo s rudenským pancéřovým zjevením i lidmi kolem něj vespolek doopravdy“ mě začala zajímat. Naštěstí jsem pořád ještě zastihl několik pamětníků, a když k tomu přidáte dostatek pramenů a věrohodných dokumentů, kýžené finále se nemohlo nedostavit… něco ale mohu prozradit už teď. S tím, jak se s fatálním pancéřákem kdysi vyrovnali místní, sice souhlasím, ale řekl bych, že se celá ta story dnešním dějepisným estétům rozhodně líbit nebude.     

    

Už několik let jste jedním ze skalních autorů Olympie, kde vám vyšlo na dvacet knih. Co plánujete dál?

Mám obrovskou radost, že mám v Olympii připraveno do tisku několik titulů, na kterých mi opravdu záleží. Například poměrně rozsáhlou práci o nadčasové otázce po skutečné národnostní podstatě dnešních Čech. Na jejím objasňování jsem si dal opravdu záležet, a hlavně jsem nad ním seděl kromobyčejně dlouho. Mimoto jsem odevzdal v podstatě zábavnou knížku pro docela obyčejné lidi, v níž jim nabízím spíš úsměvné vylíčení, u jakých že vojenských záležitostí jsem u nás, po Evropě, a dokonce i ve světě byl. A také co si o nich myslím.

Jak vás ovlivnila současná pandemická situace?

Budete se asi hodně divit, ale nanejvýš pozitivně. Nezapomínejte, že pro mě pozitivum toho jinak nekonečně obrovského neštěstí spočívá v tom, že mne takto přikázaná klauzura především osvobodila od souvislé řady zbytečností, které mě zdržují od práce. Pokud k tomu ještě připočtete, že v Rudné disponuji dostatečným počtem elektronických pojítek s okolním světem, řekl bych, že vlastně budu asi jeden z mála, jimž současná epidemie vysloveně prospěla.   

Rozhovor vedl Jan Steiner.

Vedoucí redaktor Nakladatelství Olympia nám dále prozradil, že v letošním roce se mohou čtenáři těšit na tituly Bojiště jižních Čech v edici Toulky, knihu ze žánru alternativní historie Smrt Evropy a luxusní publikaci Německá Praha, kterou nakladatelství chystá na letošní vánoční trh.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdražení všeho. Profesor viděl návrh Bruselu. A program Pirátů ho dorazil

4:44 Zdražení všeho. Profesor viděl návrh Bruselu. A program Pirátů ho dorazil

CIVILIZACE A MY Připravovanou daň z uhlíku budou v EU odvádět nejen výrobci všech průmyslových výrob…