Pane poslanče, Tachov je ještě český, nebo už německý, ptal se zástupce ANO zemědělec. Je tu velký problém, o němž se mlčí

26.09.2015 11:34 | Zprávy

ROZHOVOR „Začalo to kolektivizací v 50. letech spojenou s rozoráním mezí, které kromě drobného zvířectva a ptáků zadržovaly vodu v krajině a částečně vyrovnávaly šikmá pole. I drobné potoky tvořily meandry a zákruty v krajině, voda se vylévala do okolí.“ To mimo jiné pro ParlamentníListy.cz řekl poslanec hnutí ANO Pavel Šrámek, který se suchem, potravinami a samozřejmě i potravinovou soběstačností České republiky zabývá.

Pane poslanče, Tachov je ještě český, nebo už německý, ptal se zástupce ANO zemědělec. Je tu velký problém, o němž se mlčí
Foto: archiv red
Popisek: Ing. Pavel Šrámek, MBA, poslanec Parlamentu ČR

V současné době je diskutovaným tématem sucho a s tím související problém se zemědělskou půdou. V čem vy spatřujete hlavní problém?

Řeknu vám to asi takto. Staří sedláci říkali: „Když z půdy bereš, musíš jí vracet.“ Nebo: „Na jeden hektar jedna kráva.“ Je to vlastně totéž. Na poli pěstujeme plodiny, které půdu vyčerpávají, ale zpět organické hmoty vracíme velmi málo. Není totiž dostatek hospodářských zvířat. Už dvacet pět let likvidujeme živočišnou výrobu, tedy zvířata, a pak nejsou statková hnojiva jako kejda a hnůj, klíčová organická hmota, kterou musíme půdě s pokorou vracet.

Můžete nám říci konkrétní čísla?

Ano. V České republice máme jednu krávu na pět hektarů. V Rakousku a Německu mají jednu krávu na dva hektary, v Nizozemsku pak dvě krávy na jeden hektar. Kráva produkuje asi 50 kilogramů organické hmoty denně. Takže oni vědí, proč to dělají. Podporují živočišnou výrobu, vyvážejí kejdu na pole, kde ji zaorají, a půda jim pak zpět dává plody. My jsme na tuto „zemědělskou povinnost“ rezignovali. V roce 1990 jsme měli asi 1,3 milionu dojných krav, dnes je to asi jen 370 tisíc a jejich počet neustále klesá, i když stoupá užitkovost mléka. V Německu však stoupá jak počet krav, tak užitkovost mléka. Půda je tedy náš poklad a měli bychom s ní i tak nakládat. Liberálně tržní přístup, který by se dal parafrázovat jako „vydrancovat, zpeněžit a po nás potopa“, zde bohužel neobstojí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomio Okamura: Ukrajinští uprchlíci, zpátky domů

12:15 Tomio Okamura: Ukrajinští uprchlíci, zpátky domů

Podle hnutí SPD by se měli ukrajinští uprchlíci vrátit domů a měla by se zahájit mírová jednaní o uk…