Papalášské manýry jak za komunistů. Kalousek. A Zeman, tibetská vlajka, migranti a Rusko... Pavol Lukša vysvětluje pozadí toho, proč odešel z TOP 09

31.03.2016 11:57

ROZHOVOR Bývalý místopředseda TOP 09, exposlanec a starosta Čeladné Pavol Lukša vysvětluje, proč odešel z TOP 09. U předsedy Kalouska vidí agresivitu a papalášské manýry a Hodnotové desatero strany se prý dnes scvrklo jen na tibetskou vlajku, a to je dle něj dost málo...

Papalášské manýry jak za komunistů. Kalousek. A Zeman, tibetská vlajka, migranti a Rusko... Pavol Lukša vysvětluje pozadí toho, proč odešel z TOP 09
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek a Pavol Lukša

Anketa

Poslanec Ivan Gabal chce zakazovat a mazat weby, které šíří ruskou propagandu. Souhlasíte?

4%
96%
hlasovalo: 10911 lidí

Můžete nám přiblížit, co vás vedlo k odchodu z TOP 09? Hovořil jste o agresivitě předsedy Kalouska a že TOP 09 nepracuje pro občany...

Prostě styl vedení takovéto agresivní politiky předsedy TOP 09 se mi nelíbí, neztotožňuji se s ním. Koneckonců jsem to řekl zcela jasně na sněmu TOP 09 na konci loňského roku. Na tomto postoji nic neměním. Dnes je situace ve světě taková, jaká je. Nezapříčinil jsem ji ani já, ani Kalousek, ani vy, ale je potřeba, aby politici přinášeli lidem řešení. Předseda Kalousek ale lidem nepřináší žádné řešení, ale pouze agresivitu, napadání a podobně a s tím já se nemohu ztotožnit.

Pokud hovoříte o té agresivitě pana Kalouska, myslíte tím například jeho jednání během návštěvy čínského prezidenta či jeho útoky proti prezidentu Zemanovi?

Já nejsem schopen lidem vysvětlit, co je „papalášský manýr“, když se věší vlajky, a co papalášský manýr není, když se domáhám vstupu a probíjím policisty a mávám poslaneckou průkazkou. Takové chování mi připomíná doby minulé. Takovéto chování pana Kalouska neumím a nechci svým spoluobčanům vysvětlovat.

Předseda Kalousek v reakci na váš odchod z TOP 09 řekl, že vaše vystoupení ze strany vítá kvůli vašim údajným proruským sympatiím a sympatiím k Bloku proti islámu. Pak naznačoval, že za vaším odchodem z TOP 09 je úplně něco jiného...

Kdysi byl Kalousek originální. Určitě nejsem ani proruský agent a nejsem ani prokonvičkovec. Já si pouze myslím, že není nic špatného na tom, aby lidé v této zemi věděli – pokud mají nějaké azylanty a migranty přijímat – o co vlastně jde a o jaké lidi jde. O tom, že ti lidé nejsou prověřováni, svědčí nedávné útoky ve Francii a Belgii. Konvička není můj šálek kávy, ale jsem přesvědčený, že politici v této zemi by měli hledat takové řešení, aby lidé nemuseli mít strach. Jinými slovy, aby lidé byli informováni. Na tom přece není nic špatného, že polská vládní garnitura řekla, že nebude přijímat žádné uprchlíky, dokud nebude vědět, co to je za lidi. Takže to není nic proti migraci. Lidé jen potřebují vědět, kdo bude jejich soused.

Jak hodnotíte to, jak si stojí TOP 09 mezi voliči? Vzkvétá ta strana? Preference TOP 09 klesají...

Když řeknu, že TOP 09 nevzkvétá, tak někdo řekne, že to musím navléct na to, že odcházím. Preference sice jakousi dílčí známkou jsou, ale vysvědčením a tím nejdůležitějším je výsledek ve volbách. Může se stát, že ty lidi můžete permanentně naštvávat, a oni vám přesto pak dají hlas, protože vidí, že máte nějaké hodnoty, na kterých stavíte, a že se držíte Desatera. Já jsem přesvědčen, že Hodnotové desatero TOP 09 se v poslední době scvrklo jen tibetskou vlajku. A to je dost málo.

Vy jste hovořil o tom, že strana nemá konkrétní řešení. Není určitou reakcí na pokles podpory to, že vedení TOP 09 se teď snaží zaujmout jakkoli? Zkusit cokoli, aby se dostali do médií, aby měli něco řvavého a dařilo se jim mobilizovat voliče, pražskou kavárnu...

Pokud bych se choval podle této teze, tak mohu někoho přejet autem a také pak budu v médiích... Jsem si vědom, že opoziční strany mají v médiích méně prostoru, je zde i silný vlastník médií, který je součástí vládní koalice, ale přesto to nemůže být vše neustále jenom o kritice a nějaké konfrontaci, ale musím lidem říci: „Ano, pokud budu vládnout, zruším EET. Udělám pro vás to, to a to...“ Neustálá konfrontace je to, proč lidé politikům nevěří. Bez konstruktivních řešení to nejde a nelze jenom bourat.

Když mluvíte o té konfrontaci, tak TOP 09 je hodně známa tím, že se výrazně vymezuje proti prezidentu Zemanovi. Jaký si myslíte, že je správný postoj vůči hlavě státu?

Pan prezident se chová, jak se chová. Chová se dle toho, co mu politická reprezentace v této zemi umožňuje. Nemyslím si, že je potřeba naskakovat na všechno, co pan prezident řekne, protože mu tím dodáváte daleko více na vážnosti, než by si ve skutečnosti zasloužil. Pro mě je to jako ve fotbalovém zápase. Hraje se devadesát minut. Prezidentské klání skončilo a my se musíme dívat dopředu, zejména na pravici, zda vygenerujeme někoho, koho postavíme proti Zemanovi, bude-li kandidovat.

Jak to vidíte dál se svým působením v politice? Je vám nějaký politický subjekt blízký?

Já jsem rád, že jsem v roce 2014 uspěl v komunálních volbách. V této chvíli mě náplň práce starosty zcela uspokojuje, jak tomu bylo i v minulosti. Věřím tomu, že lidé mají své důvody, proč mě volili. Nepochybně mě v Čeladné nevolili proto, že jsem v TOP 09, ale proto, že jsem pro ně něco udělal. Není mým zájmem, abych byl členem jakékoli politické strany či hnutí, které je v současnosti na naší politické scéně v naší zemi.    

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vědomá likvidace v EU. Větru neporučili, říká Šichtařová. A už je problém

17:13 Vědomá likvidace v EU. Větru neporučili, říká Šichtařová. A už je problém

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Ceny plynu a elektřiny dosáhly v Evropě nových rekordů. „Pokud nyní bud…