Pavlína Filipovská se přimlouvá za imigranty: Jsem křesťan, navíc věřící. Pamatuji si, jak naši generaci pořád lustrovali a prohlíželi. Od Vietnamců si dneska taky klidně kupujete jahody

18. 6. 2015 16:55

ROZHOVOR Herečka, zpěvačka a moderátorka Pavlína Filipovská věří prý politikům v EU, že Evropu dokážou ze šlamastiky obrovské uprchlické vlny vysekat. Krčí ale rameny nad tím, zda by se měli imigranti ve velkém vracet zpátky do svých domovů. „Kdo posoudí, kdo je vhodný pro přijetí v Evropě a kdo ne? Poslat je zpátky by bylo moc jednoduché a možná že by tím docházelo dokonce k humanitárním zločinům,“ zmínila k tomu Filipovská v rozhovoru ParlamentníchListů.cz. Na druhou stranu ji ale prý překvapuje, že už nyní mají uprchlíci v Řecku mnohdy přemrštěné požadavky...

Pavlína Filipovská se přimlouvá za imigranty: Jsem křesťan, navíc věřící. Pamatuji si, jak naši generaci pořád lustrovali a prohlíželi. Od Vietnamců si dneska taky klidně kupujete jahody
Foto: youtube.com
Popisek: Pavlína Filipovská
reklama

Anketa

Jste pro znovuzavedení kontrol na hranicích? Přímočaře řečeno, pro zrušení Schengenu?

96%
4%
hlasovalo: 56910 lidí

Jak se díváte na problém s imigranty, kteří ve velkém zaplavují Evropu? Byla byste pro to, aby Česká republika imigranty přijímala? A s jakými pocity sledujete diskusi okolo uprchlické krize?

Vidím to divoce a v nímám to s roztodivnými pocity, asi jako každý z nás. Je ve mně ale veliký rozpor. Jsem totiž křesťan, navíc věřící, a tak vím, že když je někdo v nouzi, musí se mu pomoci. Ale jak poznat, který je ten pravý v postavení, jemuž je třeba účinně pomoci, a kdo je naopak v té roli, že jedná z určité vychytralosti nebo nedej bože s nějakým jiným posláním? To všechno kolem imigrantů je ale tak strašně těžký úkol a já nezávidím nikomu, kdo jej musí řešit. Sice koukám někdy na ty naše politiky až s despektem, ale teď jim rozhodování vůbec nezávidím. Jenže to budou oni, kdo za nás, za celou republiku, budou muset rozhodnout. Je to přetěžký úkol. Ale jedna věc je jistá – za tím vším se totiž nejspíše skrývá jistá chytristika.

Totiž už teď je u nás mnoho utečenců z různých zemí, jen se o nich nemluví. My jsme ale malá země a nejsme ani tak přebohatí, abychom bez úhony byli schopní absorbovat další lidi, kteří čekají na cizí pomoc, kterou jim asi naslibovali předtím, než si sedli do gumových člunů a plavali sem. Jsem tak vlastně šťastná, že tuhle starost nemám na bedrech. Jistě se mnou budete souhlasit, že rozhodnout o tom, kolik jich sem pustíme a jaké lidi sem pustíme, je přetěžké. Kdo je bude selektovat, kdo pozná, za jakým účelem přicházejí? Kdo si osvojuje právo roztřídit lidi na ty, kteří potřebují pomoc a které bychom měli někam vrátit? Je to problém. Navíc jsem teď v novinách četla, že jsou prý zklamaní a nespokojení s pomocí, které se jim dostává na ostrovech Lesbos a Kos. Přitom by si měli vážit toho, že jsou v klidu a že se po nich nestřílí, že dostanou najíst. Jenže namísto toho prý dokonce demonstrují a jsou tam nepokoje. Navíc se tam mezi sebou údajně škorpí jedna etnická skupina s druhou – Afghánci se zlobí na ty ze Sýrie a naopak a různě se pošťuchují a dělají různé nezdoby. Já ale nevím, zda to jsou ti praví nebozí... Možná že jde o lidi, kteří jsou naverbovaní a jdou k nám do Evropy s očekáváním komfortu.

Některé státy jako třeba Itálie tlačí na přijetí kvót. Jiné ale říkají, že je to hašení požáru benzinem, další zase argumentují, že v případě kvót se do Evropy pohrnou miliony běženců… Jde podle vás o nejlepší řešení v rámci současné tíživé situace? Itálie, která je uprchlíky zavalena spolu s Řeckem nejvíc, navíc vyhrožuje, že pokud si okolní státy nepřerozdělí uprchlíky mezi sebou, že prý rozvine plán B. Co na to říkáte?

Divíte se ale těm Italům? Já se ani trošku nedivím, že se postavili na zadní. Mě spíše pobouřilo to – jak už jsem říkala – co uprchlíci způsobují v Řecku. Oni třeba vyžadují lepší toalety a chtějí, aby jim tekla nejen studená, ale i teplá voda. Jejich nároky podle mne už hraničí s drzostí. To není jen otázka pomoci lidem, kterým jde o život. To už je skutečně drzost. Kvůli tomu se obávám, aby se situace s jejich příchodem nezměnila natolik, že nakonec bude podobná stavu imigrantů v Německu a hlavně ve Francii, kde jim vlastně tyto etnické menšiny přerostly přes hlavu. Z toho mám hrůzu. Stejně tak jako mnoho dalších lidí ale samozřejmě nemám odpověď na to, jak situaci s uprchlickou vlnou vyřešit.

V souvislosti s různými debatami ve sdělovacích prostředích se často hovoří i o tom, že Evropská unie by měla zadržovat lodě s uprchlíky a vracet je na místo, odkud vyjely. Domníváte se, že by to bylo dobré řešení s ohledem na to, že ti lidé ve svých domovinách mnohdy zažívají hlad a beznaděj?

Kdo ale posoudí, kdo je vhodný na přijetí v Evropě a kdo ne, tedy koho do zpáteční lodě šoupneme? S tímto problémem je jen okamžitě „hotový“ náš pan prezident. Jenže poslat je zpátky by bylo moc jednoduché a možná že by tím docházelo dokonce k humanitárním zločinům. Tady k tomu si ale dosti často připomínám, že jsem přece volila naše lidi do Evropského parlamentu a že oni za mne budou přemýšlet... V souvislosti s tím se mi vybavuje článek – pokud se nemýlím, tak byl od pana Kamberského z Lidových novin –, který referoval ve smyslu, jak politiky EU obdivuje za to, jakým rozumným způsobem se s tímto problémem snaží poprat. Snad se v tomto doberou opravdu rozumného řešení a snad ani my, jako země uvnitř EU, si žádnou ostudu nezpůsobíme. Možná ale, že by se měli se svým názorem ozvat i běžní obyvatelé naší vlasti. Každý člověk by přece měl mít právo říci, zda tady u nás imigranty chce anebo ne.

Někteří politici upozorňují na to – třeba expremiér Petr Nečas – že je nutné nastolit otázku zrušení Schengenu v reakci na současnou krizi, jiní zase zdůrazňují, že jižní státy schengenského prostoru neplní své závazky, když imigranty pouštějí do Evropy. Myslíte, že by bylo vhodné zrušit schengenský prostor?

Četla jsem, že velký problém s imigranty má v poslední době i Maďarsko, a na hranicích proto chce postavit ploty. To mi ale připadá jako extrémní opatření za velké peníze. Navíc se nikdy nějaké dělící zdi neosvědčily! Vždyť si vezměte Mexiko a Spojené státy – zeď, ploty a střílí se tam! Výstavba plotů je podle mě chabá obrana, sice viditelná, ale chabá. Musíme ale vzít v úvahu, že Maďaři jsou navíc horké hlavy, ovšem stavění zdí Čechy zřejmě ani nenapadne. Já jsem generace, která byla zvyklá být lustrovaná a prohlížená skrz naskrz. Každý řetízek na krku se musel při přejetí hranic zapsat, a když se jelo nazpět, tak musel opět viset na krku. Svoboda pohybu je sice úžasná věc, ale já osobně bych se jí klidně vzdala, pokud by nám to zajistilo bezpečnost. Tím nemyslím, že bych ukazovala na hranicích nějaké „řetízky“, ale platný pas ano.

Na druhou stranu ale tady máme kontroly osobních věcí, což zdaleka neplatí jen o letištních kontrolách. Podobná lustrace tašek a osobních věcí je třeba zcela běžná i na koncertech ve sportovních halách. Takový stav si ale vyžádal boj s terorismem. Máte vy osobně strach z nějakých bombových útoků?

Tyhle věci skutečně nejsou jen nějakými povídačkami a vskutku se mohou mezi ubožáky, kteří prosí o pomoc, zamíchat i extremisté, útočníci a atentátníci. Navíc Islámský stát je mazaný a vládne prostředky, které si ani nedovedeme představit. Mají své lidi, kteří jsou erudovaní a dokonce k nim přichází i mnoho mladých lidí z Evropy. Mnohdy to jsou odborníci ve svém oboru. Omotají si kolem hlavy šátek a najednou jsou jejich. Tak proto jde z toho všeho hrůza. A že by onoho exodu lidí a jejich zoufalství nevyužili, že by se k nim nepřimíchali a nezačali dělat rotyku, tomu příliš nevěřím. Podle mě se ani nám nebezpečí nějakého bombového či jiného útoku dřív nebo později nevyhne. Řeknu to upřímně: já se bojím!

Na toto nebezpečí právě upozorňuje hnutí Islám v České republice nechceme. Nedělá jejich lídr Martin Konvička chybu, když se orientuje na víru a odpor proti islámu, na hrozbu islámu, a nikoli na jiné faktory?

Pro mě osobně jsou jejich petice proti islámu určitým extrémem. Musíme si uvědomit, že náboženská nesnášenlivost je stará už od té doby, co lidi začali svého pánaboha obtěžovat. Koukám na to trošku s údivem, neboť nedokážu pochopit, že i v jednadvacátém století jsou lidé schopni kvůli náboženství a ve jménu svého pánaboha vraždit ty, kteří mají jiného boha nebo jiné náboženství. Petice hnutí Islám v ČR nechceme bych proto nepodepisovala. Domnívám se totiž, že v dnešní době by nám mělo spíše velet vyspělé lidství v nás, a to natolik, abychom uměli jeden ke druhému být tolerantní. Věříš v tohle? No tak věř! Nechceš jíst tohle? Tak to nejez a pořiď si něco jiného. Lidé ale pořád k takovému rozumu nedošli a čert ví, zda k němu někdy dojdou. Jsou schopní rozpoutat válku jenom proto, že jednomu visí na zdi křížek a druhý že se modlí na koberečku. Nepřijde vám tento fakt absurdní a primitivní a na stranu druhou nebezpečný?

Jak se díváte na názor, že komunita, která se do Evropy postupně nastěhuje, změní během dvaceti, třiceti let náš kontinent na jinou podobu, v níž bude každý druhý Neevropanem? Prý tím zároveň skončí stará „zlatá“ éra Evropy... Nenapadlo vás to někdy?

To víte, že mě to napadlo mockrát! Když si vezmete Ameriku, tak to je mix národů, je to taková babylónská věž, která ale funguje. Možná že to promíchání národů brzy čeká i Evropu, možná že čeká brzy celý svět. Migrace byla vždy, ale tento fenomén je nyní různými hrůzami vyprovokovaný až do nadmíry. Avšak ani dřív nás tyto věci nemíjely. Když jsem studovala na gymnáziu, tak již tehdy jsem potkávala na ulicích mnoho Vietnamců, do školy se mnou chodilo plno Řeků, kteří byli v té době sakra jiní než my. Byli jinak oblečení, jinak se chovali, jinak vypadali. A dnes? Dnes nám vůbec nepřijde divné si koupit jahody od Vietnamce! Doba je ve vztahu ke vnímání cizinců jiná než dřív. Proto si myslím, že multikulturnost Evropu nemine.

Co říkáte na argumenty, že máme povinnost – minimálně morální – přijímat uprchlíky z Afriky a z Blízkého východu, protože za dob komunismu, tedy před rokem 1989, české emigranty také přijímaly západní země?

Tohle přirovnání mi tak trochu připadá kulhavé. Jde totiž o to, že emigrace našich lidí na Západ se rovnala přelití jedné kultury s kořeny do kultury s téměř totožnými kořeny. Když někdo od nás před rokem 1989 utekl do Rakouska nebo do Německa, lapidárně řečeno věděl, co je kartáček na zuby. Jenže to, co se tady děje nyní, je migrace jiného typu. Oni v podstatě nevědí, kam přicházejí, do čeho jdou, ale ani my o nich nic nevíme. Já ovšem chci v těchto věcech být optimistkou a věřím, že to za nás dobře vyřeší politici. Snad budou k tomuto problému přistupovat rozumně a z této šlamastiky nás vysekají, za což bych jim já osobně byla moc vděčná. Pomáhat se ale musí, to se nedá nic dělat. Jde ale o to, komu. Dirigent Karel Vlach nám vždycky říkal, že dobrý skutek musí být vzápětí pořádně potrestán, jinak by to nebyl dobrý skutek. To je svatá pravda!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Advokátka Candigliota: Prymula mi vyhrožoval. Znám ho. Svůj covid jsem řešila jednoduše

9:54 Advokátka Candigliota: Prymula mi vyhrožoval. Znám ho. Svůj covid jsem řešila jednoduše

ROZHOVOR Před rokem by nám současná situace možná připomínala hru Arkham Horror, kde postupně stoupá…