Pekarová? Jako Gross. Učit se od Orbána! Ukrajinci a dávky. Čunek tvrdě do svých

13.04.2022 16:18 | Rozhovor

„Nesmíme Ukrajince naučit brát dávky a nepracovat, to už by nás zahubilo a posléze i je samotné. Je potřeba všechny co nejdříve zaměstnat,“ vyzývá lidovecký senátor Jiří Čunek v kontextu uprchlíků, o něž se Česká republika stará. Potud si prý vláda vede dobře. Horší je to už v krocích pro české občany, především pak ohledně energetiky. Ještě tvrdší kritiku však namířil proti šéfce Sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09), která nemá pro takovou politickou funkci dostatek zkušeností.

Pekarová? Jako Gross. Učit se od Orbána! Ukrajinci a dávky. Čunek tvrdě do svých
Foto: Repro Facebook
Popisek: Senátor a bývalý hejtman Jiří Čunek

„Všichni trochu zchudneme, všichni budeme mít problémy. Nejde to jinak,“ řekl v kontextu nedaleké války na Ukrajině premiér Petr Fiala (ODS). A podle Čunka je toto prohlášení pravdivé: „Jsem přesvědčen, že jsme měli zchudnout už během covidu a díkybohu mnozí občané to na sobě příliš nepoznali, pokud nebyli dlouhodobě nemocní. Ale dlouhodobě nemocní vidí, jaký je to finanční problém, protože byť jsou zaměstnaní, mají 60 procent platu, zatímco v covidu velká část lidí dostávala plat plný, přitom svoji práci nemohli dělat. Už tehdy jsme si půjčovali na dluh, a jestliže je nyní další krize, válečná, a nechceme brát peníze opět na dluh, tak to musíme na sobě poznat,“ řekl lidovecký politik. Podotkl rovněž, že doposud byl vytvořený dluh ponecháván „našim dětem, nyní musíme začít šetřit i my“.

Anketa

Jste pro zbudování základny NATO na českém území?

3%
96%
hlasovalo: 84644 lidí

Pro ParlamentníListy.cz rovněž okomentoval výrok předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové. Ta pro Právo řekla, že Maďarsko v čele s Viktorem Orbánem dává přednost levnému ruskému plynu před ukrajinskou krví. Tento přístup označila za odporný s tím, že bychom ho neměli přehlížet. „Já vůbec nebudu komentovat její jednotlivá vyjádření zvláště k Maďarsku, protože na tom je vidět, že tak mladý člověk bez životních zkušeností nemůže zastávat tak významnou funkci. Viděli jsme to na Grossovi (Stanislav, bývalý premiér a šéf ČSSD, pozn. red.), na rakouském premiérovi (Sebastian Kurz, bývalý premiér, pozn. red.) a pořád se to opakuje. Prostě člověk musí k některým funkcím a odpovědnostem dorůst. A ona na to místo vůbec nepatří, je tam čistě politickou náhodou, jako by TOP 09 neměla někoho jiného,“ uvedl Jiří Čunek.

Nedostatek zkušeností Pekarové Adamové?

Podle senátora sedí šéfka TOP 09 raději na postu předsedkyně Sněmovny bez větší zodpovědnosti na rozdíl od postu ministerského, který je daleko dramatičtější. „Na všech vyjádřeních Pekarové Adamové je vidět, že k těmto funkcím vůbec nedorostla, a já bych řekl, že do politiky vstoupila bez znalosti života jako takového. Jako předsedkyně strany měla jít do vlády a převzít zodpovědnost, ale tam by se brzy ukázalo, jak jí to jde. Je dost inteligentní, aby pochopila, že ve vládě nebude umět pracovat, proto je lépe žvanit z pozice předsedkyně Sněmovny a radit, jak zacházet se sněhem v Grónsku,“ shrnul senátor.

Nedostatek zkušeností se podle jeho slov neprojeví jenom ve špatné práci, ale přirozeně i proto, že mladý člověk je nastaven na zabezpečování sebe i své rodiny. „To všechno má dělat v normálním životě, a ne v životě politickém. Pekarová má z pozice předsedy Sněmovny deset procent starostí oproti premiérovi, ale stejný plat. To všechno také člověka zkazí a orientuje,“ poznamenal Čunek.

Ke vzrůstající diskusi a kritice opozice, nakolik se pětikoaliční vláda (ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Piráti) dostatečně stará v současné krizi o vlastní občany, promluvil i šéf Pirátů Ivan Bartoš. V rozhovoru pro Lidové noviny uvedl: „Museli jsme začít krizové řízení země kvůli příchodu 300 tisíc lidí z Ukrajiny. Občas slýchám, že naše vláda nedělá dost pro české občany. Ale bez zásadního řešení války na Ukrajině by to právě na občany dolehlo nejvíce,“ řekl Bartoš. Jiří Čunek je přesvědčen, že během války v takové blízkosti a týkající se Slovanů je potřeba lidem pomoci a přijmout je.

Senátor: Vyrábíme nejlevnější elektřinu v Evropě a máme ji nejdražší

Hned nato však zdůraznil nutnost všechny Ukrajince schopné práce v co nejkratší době zaměstnat, nikoliv je živit. „Nesmíme je naučit brát dávky a nepracovat, to už by nás zahubilo a posléze i je samotné. Je potřeba všechny zaměstnat a vzhledem k tomu, že v České republice chybí několik stovek pracovníků, tak zaměstnatelní Ukrajinci určitě jsou, i pokud někdo zůstane,“ vysvětlil. Těm je prý třeba vytvořit prostor, aby měli kde bydlet a pracovat a aby tady také zůstali. „To je jedna část, ve které je Česká republika povinna pomoci, a drtivá většina našich občanů ví, že musíme pomoci těmto lidem. Ale pro nás to může mít velký ekonomický přínos do budoucna, když zůstanou a budou pracovat,“ sdělil.

Jako druhou a zásadní část vnímá energetiku. „Stále se mluví o penězích, které vydáváme nebo máme někomu dávat, ale Česká republika vyrábí z evropských států nejlevnější elektřinu a zároveň ji máme nejdražší,“ poukázal Čunek na skutečnost, že Česká republika vyrobenou elektřinu prodává na německé burze v Lipsku a následně si ji dražší nakupuje zpět. „Povinnost vlády není se jen humanitárně zaměstnávat, ale způsobit, aby levná česká elektřina šla českým občanům levněji. Nejde jen o fyzické osoby, ale především o průmysl. Takové kroky má vláda dělat a nedělá. O uprchlíky se stará dobře, tady bych jim nic nevytkl až na to, že v procesu zaměstnávání uprchlíků bychom měli přidat,“ rozvedl s tím, že vláda by se především měla zaměřit na otázku, kde vezme peníze pro stát.

„A ty peníze leží na stole, jen se vláda musí postavit, což bych Pekarové Adamové doporučil, ačkoliv ona to nepochopí – poučit se od Orbána. Nikoliv v diskusi s Ruskem, ale v tom, že například zabránil vývozu peněz z Maďarska. A když levně vyrábíme elektřinu, pak by i pro naše podniky a naše občany měla být cena přiměřená. To by ekonomice i občanům výrazně pomohlo,“ doporučil Jiří Čunek.

Anketa

Který z jmenovaných šéfů vlád je nejlepší?

1%
0%
3%
95%
hlasovalo: 57071 lidí

Je nutné dát prostor odborníkům

V rámci vypjaté situace vláda prý příliš neřeší komunikaci s veřejností. „Vláda zatím kroky, které dělá a navíc s neustále napjatou situací na Ukrajině, jež bohužel, zdá se, bude ještě napjatější, vlastně ani komunikaci tolik neřeší, protože občané to chápou. Ale myslím, že vláda musí dokázat lidem, že dělá všechno i pro naše občany. Příklad v elektřině je jasný. Když dokáže, že dělá všechno, budou občané jistě ochotní podstoupit snížení životní úrovně kvůli válce. A když navíc uvidí, že všichni uprchlíci, kteří tu jsou a mohou, pracují, pak ani nevznikne averze vůči Ukrajincům,“ domnívá se lidovecký senátor.

Naopak ty, kdo – dokonce i v Evropském parlamentu – tvrdí, že je třeba se okamžitě vypnout od ruského plynu a ropy i přes varování ekonomů, vnímá jako nezorientované v problematice. „Většinou to říkají lidé, kteří těmto věcem vůbec nerozumějí a ani je nezajímá, co říkají ti, kdo těmto věcem rozumí. Jsem přesvědčen, že je potřeba dát prostor skutečným odborníkům, kteří se v energetice pohybují. Ti mají vysvětlit, co se stane, když nebudeme mít ruskou ropu a ruský plyn,“ uvedl Jiří Čunek.

Sám si prý dovede představit, že bez ruské ropy se obejdeme více než bez plynu, protože se dá lépe dovážet z jiných zemí. „Ale je potřeba předestřít občanům, co se stane po odstřihnutí, jaké kroky jak dopadnou. Pak bude celonárodní konsenzus, ale ať není rozhodnutí v rukou několika lidí, kteří problematice evidentně nerozumějí a všechna nebezpečí nedokážou ani dohlédnout. Ale kdyby se něco stalo, budou první vykřikovat, ať s tím někdo něco udělá, zatímco předtím křičeli opak,“ zauvažoval.

Čunek: Nemáme přijímat žádný diktát

Čunek je členem podvýboru pro energetiku, takže do Senátu pozvali odborníky, kterých má prý Česká republika naštěstí dost. A od nich zná následky rychlého odpojení. „Vypnout plyn není reálné. A to už není leden.“ Na námitku redakce, že prodej zmíněné elektrické energie na burze v Lipsku je součástí obchodování v rámci Evropské unie a přestat s prodejem by znamenalo postavit se Evropské unii, odvětil, že jde o věc vyjednávání. „Jsme členská země a nemáme přijímat žádný diktát. A základ Evropské unie není diktát většiny zemí nebo větších zemí jiným, ale v dohodě a komunikaci. A o tyto věci se vláda s ohledem na současnou situaci musí pokusit. Jestliže průměrný výdělek Němců je třikrát až čtyřikrát větší než Čechů, potom cena za kilowatthodinu pro ně znamená menší zátěž a vláda musí situaci vnímat a vyjednávat. Nejen aby v Evropě na všechno kývali podle toho, co se komu hodí. Občané by si měli zvyknout, že každá evropská země se nejdříve dívá na své občany, jaké výhody jim to přináší,“ řekl Jiří Čunek.

V případě, že vládní politici podobné kroky neudělají, mohlo by se jim všechno vrátit. „Jsem přesvědčen, že to vláda za prvé udělat může a lze a navíc je to spravedlivé. A když ne, tak se jí vše vrátí. Pokud voliči vidí, že někdo, koho si zvolili, má něco udělat a neudělá to, pak takový politik špatně dopadne a ztratí podporu. Myslím, že to je jednoznačné,“ dodal lidovecký senátor.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pochopte, senioři, vy také musíte přispívat na zbraně. Profesor Keller a vládní nesmysly

18:59 Pochopte, senioři, vy také musíte přispívat na zbraně. Profesor Keller a vládní nesmysly

„Pokus o logickou argumentaci se stává pro příslušné orgány indicií, že možná pracujete pro cizí záj…