Petr Fiala k vydávání Babiše: Má-li někdo důkaz, že se případy nějak manipulují, byť jenom načasováním, ať ho předloží

20.08.2017 0:01

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Srovnávat současné vyšetřování, jež se týká možného dotačního podvodu, s politickými procesy padesátých let, považuji nejen za nesmyslné a nevkusné, ale i nehorázné ve vztahu k těm, kteří byli pronásledováni komunistickou totalitní mocí,“ uvádí předseda ODS Petr Fiala k reakcím Andreje Babiše, který může být vydán Sněmovnou k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. Šéf občanských demokratů také rezolutně odmítá účelové načasování případu: „Nemám žádné informace o tom, že by šlo o záměr. Nikomu, kdo čelí nějakému podezření či trestnímu stíhání, se asi nikdy nebude líbit, že to přišlo „zrovna teď“.

Petr Fiala k vydávání Babiše: Má-li někdo důkaz, že se případy nějak manipulují, byť jenom načasováním, ať ho předloží
Foto: Hans Štembera
Popisek: Programová konference ODS s podtitulem Silný program pro silné Česko

Nastal rozruch kolem policejní žádosti o vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání. Padají výzvy k jeho odstoupení z voleb, Babiš se prý cítí jako v 50. letech, političtí vězni proti tomu protestují, ANO zpochybňuje vyšetřujícího policistu a internet se baví tím, že Babiš půjde „do tepláků“. Co o tom všem soudíte Vy? Jak vnímáte i to, jak zprávu přijal samotný šéf hnutí ANO i ostatní jeho stoupenci?

Srovnávat současné vyšetřování, které se týká možného dotačního podvodu, s politickými procesy 50. let, považuji nejen za nesmyslné a nevkusné, ale i nehorázné ve vztahu k těm, kteří byli pronásledováni komunistickou totalitní mocí. Jakékoliv nátlaky na policii a zpochybňování práce vyšetřovatelů odmítám. Nechceme, aby se věc politizovala, proto jsme vyzvali oba poslance za ANO, aby dva měsíce před volbami složili mandáty a umožnili vyšetření této své kauzy bez dlouhých tahanic v parlamentu. Zda jsou vinni či ne, to je věcí příslušných orgánů, ale to, že jsme v předvolebním čase, je prostě fakt, který zbytečně celou věc politizuje. A to je nejhorší, co se může stát. Případ musí být normálně vyšetřen.

Nicméně někteří lidé si přece jenom myslí, že načasování policejní žádosti o vydání je „účelovka Chovancovy policie“? Kdy tedy vlastně měly orgány činné v trestním řízení o vydání Babiše požádat? A domníváte se, že ve voličích ANO se hne svědomí a zváží svoji volbu, jak předpokládá vaše poslankyně Miroslava Němcová? Či je spíše pravda taková, že Babišovi voliči svůj „idol“ tak zbožňují, že mu přiřknou roli mučedníka a ještě více si ho oblíbí?

Nemám žádné informace o tom, že by šlo o cílené načasování. Nikomu, kdo čelí nějakému podezření či trestnímu stíhání, se asi nikdy nebude líbit, že to přišlo „zrovna teď“. Má-li ale někdo důkaz, že se případy nějak manipulují, byť jenom načasováním, ať ho předloží. Vidím spíše jiný problém – a to je délka některých veřejně známých kauz. Ale to je jiný příběh.

Reakci voličů ANO nebudu předvídat. Kolem Andreje Babiše je už podezřelých případů více, ukázalo se taky, že veřejnosti neříkal pravdu, pokud jde o ovlivňování svých medií, ale dosud mu to u jeho stoupenců nijak neublížilo. Ale průzkumy nejsou volby, počkejme na výsledek.

My nebudeme spekulovat, ODS se soustředí na představení a prosazení svého programu, nabízíme lidem konkrétní kroky, jak jim zlepšit a zjednodušit život. Chceme přesvědčit i lidi, kteří volili hnutí ANO, že mají lepší volbu. Poctivou politiku založenou na pevných principech, politiku, kde dané slovo platí.

Čistě prognosticky: Skončí Andrej Babiš v kriminále? Právník a novinář Tomáš Němeček odhaduje, že dle zákoníků by mohl dostat pět až 7 let odnětí svobody. Nicméně nevěří, že k tomu nakonec dojde.

To je výhradně věcí nezávislého soudu, pokud tedy před ním kauza Čapího hnízda skončí.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se nechal v médiích slyšet, že za takové čerpání evropských fondů dostane Česká republika pokutu. Může to skutečně tak dopadnout?

Obecně lze říci, že podmínky čerpání fondů jsou nastaveny v řadě věcí přísně a obsahují i opatření, která mají finanční dopad na stát. Ale vždy je to otázka složitého posuzování, dokazování a vyjednávání řídících a auditních orgánů s bruselskými úřady. Nemám dost informací k tomu, abych mohl říci, že něco takové nastane v případě tohoto projektu. A myslím, že je nemá nikdo, musíme počkat, jak se věc bude dál vyvíjet.

Právě kvůli podobným případům (víme přece, že například na severu Čech bylo za dotační podvody stíháno několik politiků i státních úředníků), řada politických komentátorů, a to zejména těch pravicových, dotace kritizuje jako záležitost, jež narušuje zdravou podnikatelskou soutěž, poukazují na řadu podvodů, ale také na to, že projekty využívají i lidé, kteří to nepotřebují. Andrej Babiš je přece druhým nejbohatším Čechem... Co na tyto argumenty říci? Jaký je váš názor?

Jak správně říkáte, dotace jako takové kritizujeme dlouhodobě. Zvyšují míru přerozdělování, pokřivují trh a používají se často na zbytečné věci. Poskytovány by měly být jen v co nejmenším měřítku, například u pečlivě vybraných projektů. Dlouhodobě si myslím, že evropské fondy, když už je máme, měly být využívány především na velké infrastrukturní projekty veřejného zájmu v oblasti dopravy, vzdělávání či výzkumu a vůbec jsme neměli dovolit takzvané měkké projekty. Za absurdní považuji, pokud peníze, které měly sloužit na udržení a rozvoj malých a středních podnikatelů, skončí u těch největších.

Pokud jde o Miloše Zemana, prezidenta republiky, jak pravděpodobné je v tuto chvíli jeho znovuzvolení? Pokazil si to něčím tak, že už zvolen nebude? Například posledními prohlášeními? Vede si Jiří Drahoš tak dobře, že se skutečně stane prezidentem? Či někdo jiný?

Šance a vystupování jednotlivých prezidentských kandidátů hodnotit nebudu. Náš cíl zůstává beze změny: chceme, abychom na Pražském hradě měli po volbách hlavu státu, která bude vystupovat důstojně, nebude rozdělovat společnost, nebude rehabilitovat komunistickou minulost a zpochybňovat naši euroatlantickou orientaci. Miloš Zeman bohužel takovým prezidentem není.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Štěpán

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Fiala jako Emanuel Moravec. Bartoš bez harmoniky. Takto to dopadne

7:25 Petr Hampl: Fiala jako Emanuel Moravec. Bartoš bez harmoniky. Takto to dopadne

Jaký je rozdíl mezi Petrem Fialou a Piráty? Dnes téměř žádný, neboť i Piráti začali nosit sako. Před…